BOSS: '09 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Comfort, ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am pus pe hold problema cu tamburul pentru moment, pentru ca trebuie sa fac o alta investitie mai intai: pneuri noi de vara.

    In acest moment am pe masina pneuri 225/45/r17 puse de fostul proprietar. Inteleg ca defaultul pt Accord e 225/50/r17 si ca acum am rotile un pic mai mici decat normal, lucru care se reflecta in kilometraj eronat samd. Nu asta ma deranjeaza, cat ca masina e rigida pe talon de 45 cu indice de viteza Y. As schimba pe talon de 50 desi pneurile sunt mai scumpe. Pareri?
    Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
    www.catalinmihaila.blogspot.com

    Comment


    • #62
      Trece pe 50. 45 nu e ok la generatia ta de Accord.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #63
        Sau treci pe 18 iti dau eu un set complet 😆
        ....

        Comment


        • #64
          @Dan P, merci de oferta, dar eu urmaresc sa-mi sporesc confortul. Am copil mic, nu mai ies la agatat cu masina

          Care anvelope sunt ok pentru Accord? Urmaresc in aceasta ordine: Confort, Zgomot redus, comportament pe uscat, comportament pe ud, uzura. Ca pret, nu as vrea sa sar de 500 lei bucata.
          Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
          www.catalinmihaila.blogspot.com

          Comment


          • #65
            Pai si eu am copii si masina e foarte comfortabila pe 18. In plus castigi la stabilitate cu 235. Anvelopele sunt Michelin Primacy Hp is stare buna. Eu am facut un upgrade. 😉
            ....

            Comment


            • #66
              Merci, dar asta inseamna investitii in jante, e complicat. Imi iau pneuri 225 50 17 si am terminat balciul. Intrebarea e ce pneuri?
              Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
              www.catalinmihaila.blogspot.com

              Comment


              • #67
                Am cautat sa vad daca oponeo trimite anvelope in romania si nu am reusit sa-mi dau seama, dar au site in polonia... poate te descurci mai bine cu cautarea. Ce vroiam sa spun, si de ce am zis Oponeo, pt ca pe langa o gama foarte variata de anvelope la preturi mici, are multe firme chinezesti, tailandeze, filipineze si cine mai stie de pe unde, iar foarte multe anvelope au review-uri foarte bune in comparatie cu marcile consacrate. Unii posesori le incalta dupa ce au avut in prealabil anvelope scumpe si spun ca cele ieftine (nu toate) sunt cel putin la fel de bune din toate punctele de vedere: longevitate, economie de carburant, comportament pe uscat si pe ploaie si zgomot. La urma urmei marile branduri sunt facute fix in aceleasi tari si dese ori in aceleasi fabrici. Eu planuiesc sa merg pe Nexen pe Accord si Falken pe Jazz, pt parerile bune, pt eticheta cu C consum si ploaie si zgomot redus.

                Uite, pe site-ul asta anvelopeautoieftine.ro am vazut ca au cam aceleasi preturi ca in uk si in plus ai montare si echilibrare gratuita la 4 anvelope... pare un targ bun, daca ma intrebi pe mine.

                Te salut!

                LE:
                Sper sa nu fiu acuzat de reclama, dar ce zici de astea - CLICK AICI?

                Comment


                • #68
                  Daca vrei sa iesi cat de cat bine la bani, ti-as da urmatoarele sugestii:
                  - sa gasesti un site de unde sa poti cumpara in rate (dobanda 0) cu un card de cumparaturi (de ex. anvelope.ro, Emag);
                  - la gume sub 500 de lei bucata as zice sa mergi pe unele dintre Falken Ziex ZE914 Ecorun, Hankook Ventus Prime3 K125, Vredestein Ultrac Satin.

                  Comment


                  • #69
                    Salut,
                    Sfat: la placute de frana si mai ales la anvelope NU va ieftiniti, cumparati ceva BUN sau daca va permiteti - F. BUN!!!
                    Aceste 2 lucruri pot face diferenta intre a trai sau nu( tu si ceilalti ocupantii din masina), la un moment dat,
                    sau mai rau...

                    Comment


                    • #70
                      Va multumesc pentru sfaturi. Un pneu pentru care inclin este Nokian Line. http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Line.htm Pretul e in buget, lucrul care ma ingrijoreaza este zgomotul si consumul. Deasemeni, la noi se gaseste doar varianta XL, care cred ca face zgomot si mai mare decat cea normala...

                      Il are cineva? Stiti cum se comporta? Pareri?
                      Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                      www.catalinmihaila.blogspot.com

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Boss View Post
                        Va multumesc pentru sfaturi. Un pneu pentru care inclin este Nokian Line. http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Line.htm Pretul e in buget, lucrul care ma ingrijoreaza este zgomotul si consumul. Deasemeni, la noi se gaseste doar varianta XL, care cred ca face zgomot si mai mare decat cea normala...

                        Il are cineva? Stiti cum se comporta? Pareri?
                        Nuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!
                        Citeste ce i s-a intamplat lui DanP cu Nokianurile si... uita de ele!
                        In plus, pe ud sunt proaste.

                        Uita-te la Satinuri!
                        vtin
                        Senior Member
                        Last edited by vtin; 05-03-17, 09:06.

                        Comment


                        • #72
                          Dar pe Hankook Ventus Prime 3 K125 a rulat cineva?
                          Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                          www.catalinmihaila.blogspot.com

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by vtin View Post
                            Nuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!
                            Citeste ce i s-a intamplat lui DanP cu Nokianurile si... uita de ele!
                            In plus, pe ud sunt proaste.

                            Uita-te la Satinuri!
                            vtin fara suparare dar ce sfaturi dai!? ce i s-a intamplat asa grav cu Nokianurile ca sa stergi o istorie intreaga de performante la raliu. Daca unui utilizator i s-au parut proaste din varii motive, si mai e si cunoscut cu tine gata am uitat de firma aia.
                            In aceiasi ordine de idei eu am avut Nokian, acum cativa ani si erau super. Cred ca sunt si acum pe un set de jante prin boxa. Din cate stiu tocmai pe ud, ghiata si zapada fac diferenta!
                            Uite asa dezvoltam stilul oaie in turma.
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment


                            • #74
                              Nu e nicio oaie in nicio turma. Apoi, nu stiu ce performante a avut Nokian la anvelopele de vara. In al treilea rand... cred ca ar fi trebuit sa vezi acele gume cum aratau dupa doi ani. Despre "garantie" nu mai aduc vorba.
                              Ar mai fi ceva: comportamentul slab pe ud este semnalat mai in toate review-urile. Mie mi-e de ajuns cat sa nu cumpar asa ceva.
                              La limita, a te lua dupa review-uri sau teste, poate aduce a spirit de turma, dar atunci ce mai inseamna evaluare?!
                              vtin
                              Senior Member
                              Last edited by vtin; 05-03-17, 12:08.

                              Comment


                              • #75
                                Parca se vorbea de anvelope de vara asa-i?
                                Nokian de iarna recomand cu mana pe inima, de vara iti recomand doar tie Dacliber.

                                De judecat poate sa judece fiecare cu mintea lui, chiar va invit:
                                http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X