BLACKMAGIC: '07 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost azi la Asko si-am facut revizia de 120k km. Pe langa chestiile clasice, am schimbat si uleiul de cutie, si bujiile cu unele NGK (normale). Inainte am avut iridium, cand le-am scos azi distanta la electrod era de 1.2-1.3 mm in loc de 1, standard. Si le-am tinut vreo 80k km.
    Am mai schimbat si bucsele de la bara stabilizatoare spate, si s-a reglat caseta de directie putin, avea un joc foarte mic pe stanga, pe dreapta a fost totul in regula. Si cam atat pentru moment.

    Mai urmeaza o schimbare de ambreiaj si un kit complet de frana, placute + discuri.
    La capitolul asta insa nu pot sa iau o decizie; ma orientasem catre EBC USR + redstuff, parea a fi o alegere buna. Acum, dupa ce-am citit povestea lui Maruta cu Redstuff-urile de pe ATR, am indoieli. Sau poate nu erau alea originale, sau poate a fost doar ghinion. Sau poate chiar sunt atat de proaste !

    Ca optiuni ar mai fi:
    ATE PremiumOne Slotted Rotor
    DBA Street Series Slotted
    Power Slot

    Despre DBA-uri am vazut niste review-uri cam slabe, restul par a fi ok. Mai studiez. Pareri? A mai folosit cineva asa ceva ?
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • Click image for larger version

Name:	10032012081.jpg
Views:	1
Size:	86.5 KB
ID:	710914
      Un motor...curat
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Viena sau Roma?

        Bucuresti: motorul PLin [de praf]
        Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

        Comment


        • Incrdibil...Ro, B ! Asko, spalat N-a mai fost atat de curat de cand a fost noua masina, cu tot efortul meu de-a lungul timpului sa-l spal si sa-l intretin. Cu siguranta voi repeta figura mult mai des
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Ce bine arata motorul zici ca e nou cat a costat?
            Honda Accord CU2 2.4 AT
            "Never drive faster than your angels can fly"

            Comment


            • Increarca si EBC green stuff. Mie mi se par moi, am discurile originale pe fata si nu dau semne de uzura, m-au tinut 55 pe spate si 60 pe fata, si inca mai mergeau cel putin 5-10k.
              Franeaza excelent fata de cele OEM si o singura data si-au aratat limitele cand miroseau a incins insa a fost vina soferului extra/mega grabit.
              Eu nici nu ma gandesc sa mai incerc altele, atat de multumit sunt de ele.

              Comment


              • Originally posted by bestie pe drum View Post
                Ce bine arata motorul zici ca e nou cat a costat?
                Nici nu stiu exact, ca a fost odata cu revizia; cred ca vreo 20 de lei, sper sa nu ma insel.

                Originally posted by astrul View Post
                Increarca si EBC green stuff. Mie mi se par moi, am discurile originale pe fata si nu dau semne de uzura, m-au tinut 55 pe spate si 60 pe fata, si inca mai mergeau cel putin 5-10k.
                Franeaza excelent fata de cele OEM si o singura data si-au aratat limitele cand miroseau a incins insa a fost vina soferului extra/mega grabit.
                Eu nici nu ma gandesc sa mai incerc altele, atat de multumit sunt de ele.
                Mersi de sfat, am avut ferodo premier inainte, mi-au mancat discurile destul de repede. Cati km ai acum?
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • pai sunt noi
                  alea pe spate vreo 55k, alea pe fata vreo 60k
                  acum sunt la al doi-lea set de green

                  Comment


                  • BlackMagic sorry ca iti folosesc jurnalul pentru o intrebare referitoare la placutele de frana textar...daca a folosit cineva si cum i s-au parut, evident sa ne spuna si ce punct de referinta are.

                    BlackMagic sorry again.

                    Comment


                    • Originally posted by astrul View Post
                      pai sunt noi
                      alea pe spate vreo 55k, alea pe fata vreo 60k
                      acum sunt la al doi-lea set de green
                      Nu man, masina, nu placutele
                      Oricum, vad ca sunt similare la mileage cu Ferodo Premier, din ce spui tu.

                      Originally posted by skakiur View Post
                      BlackMagic sorry ca iti folosesc jurnalul pentru o intrebare referitoare la placutele de frana textar...daca a folosit cineva si cum i s-au parut, evident sa ne spuna si ce punct de referinta are.

                      BlackMagic sorry again.
                      No problem; eu din ce stiu, sunt de fapt placutele Oem; fac destul praf, franeaza ok, dar se termina repede, undeva la 30k km media.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Masina are cam 105k

                        Comment


                        • Dintre cei care au mai schimbat ambreiaje, puteti sa-mi spuneti daca se inlocuieste si lichidul folosit in pompa de ambreiaj? Eu am o banuiala ca n-au legatura directa, dar nu sunt sigur...
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Nu cred ca au legatura directa dar, la cat lichid intra acolo, poti sa-l schimbi cu ce ramane de la schimbul lichidului de frana, cand il schimbi pe ala.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Pai nu prea ramane de la frane daca iau doar 2L, ca la frane intra la gol 1.9 L.
                              Ma interesez la service mai bine.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Esti sigur ca intra asa mult lichid de frana? Mi se pare foarte mult.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X