CCI: '07 Honda Accord 2.0 Elegance M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi am ajuns la 60mii km. Masina merge in continuare foarte bine.

    Luna asta mi-am vopsit bara spate pe RCAul unui tip din Bacau ce a patinat pe mazga (avea RCA la Omniasig).
    Noroc ca avea sub 20km/h, si-a cerut scuze, a zis ca a intrat ABSul.
    E bine ca s-a lasat numai cu zgarieturi si un senzor de parcare busit (dar a fost inlocuit tot sistemul de senzori de baietii buni de la ATI; nu stiu daca sa-i felicit sau nu, cei vechi aveau sensibilitate mai buna desi probabil costau jumatate din pretul celor noi).
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • Am uitat sa mai scriu in logul masinii Erata la postul precedent - "RCA la Asirom" ... tot la ei mi-am facut si eu anul asta, mi s-a parut ca au reactionat foarte bine la revopsirea barei spate + reconstatare (cei de la ATI au cerut).

      Astazi am primit comanda de anvelope de iarna - Nokian WR D3 (205/55/16 91H) de pe anvelope.org - tot discutam pe topicul unui coleg ce sa alegem pentru la iarna.
      Sper sa se ridice la inaltimea asteptarilor - le voi monta pe masina dupa 15 Octombrie.

      Un minus pentru distribuitor: desi ii intrebasem pe email specific in ce tara sunt facute (si au zis "Finlanda, ... noi distribuitori unici Nokian in RO..." ) anvelopele primite sunt "Made in Russia"... si cica nu au deloc modelul asta fabricat in Finlanda dar m-au asigurat ca fabrica din Rusia e mult mai noua si are utilaje performante.

      [Daca ii foloseste cuiva (probabil doar primului care-l va utiliza), dupa ce am comandat am primit si un cod de reducere RURHJUATGM (1%)]
      Voi reveni in curand cu un anunt de vanzare a anvelopelor folosite in ultimele 4 ierni (Dunlop WinterSport 3D - care m-au cam dezamagit iarna trecuta doar pe zapada. La Iasi a tot nins abundent, dar nici primaria nu a dezapezit cand trebuia).
      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


      Comment


      • Nu dai o tura pana la Balea cu ele sa-mi spui cum sunt? )) Si eu trebuie sa optez pentru niste gume de iarna, sunt cam indecis. Tot 3D am folosit si eu ultimele 3 sezoane (aprox 30k km) si anul trecut au inceput sa-si arate varsta pe zapada/gheata. Insa primele 2 sezoane au fost ireprosabile. Daca nu reusesc sa iaude afara Hakkapeliitta merg tot pe Dunlop sau Michelin.
        _________________________
        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

        Comment


        • Hakkapellitta ar trebui sa fie geniale, peste Dunlop, Michelin, etc. Dar la noi nu se gasesc, am vrut sa iau eu
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Pai si eu stiu ca nu se gasesc, ideea e sa-mi ia cineva din Germania, da se pare ca si acolo sunt pasari rare. Ceva prieteni in Finlanda, Danemarca, Suedia, Canada, SUA? )
            _________________________
            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

            Comment


            • Baieti, daca doriti le puteti procura din R.Moldova, acolo le gasiti cu siguranta, acolo sunt la moda anvelopele cu crampoane.
              Site pentru o idee de pret.
              Din Bucuresti la Chisinau va trebuie pasaport, ~60 litri de benzina pentru un drum dus-intors si ~6-8 ore pe drum intr-o directie....

              L.E.
              Cand te uiti pe o anume anvelopa scrie pretul aproximativ si in dolari, dar cel mai bine faci conversie directa la cursul bnr
              toate Hakapelita R sau R2 au indice de viteza R,banuiesc ca e datorita profilului si crampoanelor, am vazut aceste anvelope pe masini gen Mazda 6 si arata "demential", zici ca nu te opreste nici o zapada pe nici un versant, aspect de anvelopa off-road, care dealtfel trebuie sa fie reistenta si rezistenta - cam atat
              chiril
              Senior Member
              Last edited by chiril; 24-09-13, 15:35.
              Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

              Ofer diverse servicii IT

              Comment


              • Tare linku, leii sunt moldovenesti bag seama. Partea proasta la hakkapelitele astea e indicele de viteza micut (R).
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • Da da, da' nici nu zbori iarna la joasa altitudine ...170 ar fi suficient...in cele mai multe cazuri.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Poate ajunge cineva la Chisinau, e relativ aproape de Iasi...

                    Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4
                    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                    Comment


                    • Daca ajunge cineva cu o masina mai mare (sa intre anvelopele), dati de veste.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Pai ce sa zic, ai mei merg in fiecare luna la Chisinau, iar in masina lor incap si 4 anvelope + un porc in portbagaj ) Mondeo liftback, iar eu am fost deja si pana la anul prin vara sigur nu plec.
                        Sa vedeti acolo diferenta de drum, prin Romania mergi cu masina prin campie, au ras toti pomii de la marginea drumului, iar acolo zici ca mergi doar prin Codri.
                        Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

                        Ofer diverse servicii IT

                        Comment


                        • Nu am mai scris de mult timp aici; masina are 67.000 km.

                          Pentru ca am decis sa mai tin masina inca macar 1 an (apoi sper sa fie mai acceptabile preturile la modelul 2010+ / AT 2.0) i-am facut 2 cadouri:
                          - anvelope de iarna (alea de care scriam mai sus, au fost montate recent pe masina - par foarte OK Nokianurile, in parcarea subterana fac un scartzait ciudat de cauciuc foarte aderent atunci cand invart volanul pe loc, dar o iau ca pe un lucru bun)
                          - un MP3 digital player (de pe forum de la RazvanT, dar nu e DMC sau xCarLink ci scrie Yatour pe el)

                          L-am montat singur in pauza de masa (regret un pic ca nu m-am dus la service, a durat in total 1:20 pana am inchis tot la loc - in 2 zile ca nu aveam o lanterna in masina si scapasem un surub undeva in interior).

                          Am urmat instructiunile lui Ady_uaic de aici doar ca la ultimul pas, cum nu aveam cheie tubulara (nu sunt piulite ci niste suruburi cu cap hexagonal) am incercat sa bag cablul prin spatele cutiei de plastic prinsa de cusca metalica cu cele 4 suruburi. M-am chinuit putin dar am reusit.

                          Jucaria functioneaza ca si CDC (CD Changer) foarte bine. Totusi punctez si 2 minusuri: parca se aude un pic mai incet decat de pe CD si folderele trebuie denumite CD01.... CD99 si nu suporta subfoldere.
                          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                          Comment


                          • da, ca sa se auda cat de cat mai ok, cauta mp3 de 320kbps, si va fi ok
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • La multi ani!

                              Comment


                              • @Ady_uaic - Cred ca mp3-urile nu erau la calitate maxima, dar si pe PC se aud un pic mai incet.
                                Incerc maine cu mai multe melodii.
                                L.E. - Am facut un test in seara asta cu niste melodii selectate pe un SD card - se aud mai tare, dar diferite bitrates nu imi dau seama de diferenta (suna la fel de clar ca si un CD). Acasa la casti pot compara un MP3 fata de un flac.

                                @Andrei.g - Multumesc!
                                cci
                                Senior Member
                                Last edited by cci; 28-11-13, 21:28.
                                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                                Comment

                                Working...
                                X