DOC: '12 Mitsubishi Evolution X MR TC-SST, Wicked White - Nr. 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOC: '12 Mitsubishi Evolution X MR TC-SST, Wicked White - Nr. 2

    Da. Ati vazut bine este vorba de un Mitsubishi Evo X nr. 2. Nu pot sa va spun acum de unde aceasta nebunie cu doua modele EVO X in parcare, dar clar este visul oricarui barbat de a avea macar una din ele. Acum eu am reusit sa am ambele variante, atat manuala cat si automata cu dublu ambreiaj. Exista si diferente intre ele, chiar daca la prima vedere par la fel. Primul Evo X este GSR varianta race cu dotari mai putine, iar acesta este MR ce vine in echipat suspensie Bilstein si arcuri Eibach, jante BBS forjate, discuri frana brembo cu miez aluminiu (mai usoare), sistem audio-navigatie Rockford Fosgate, scaune Recaro alcantara + piele, cutie SST, padele volan si cam atat stiu eu. Masina nu prezinta absolut nicio modificare si are 59.400km. Mai are 2 ani garantie si este inmatriculata in 2012.

    Mitsubishi Lancer Evolution X MR cutie SST 6 rapoarte.
    Attached Files
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    am crezut ca nu citesc bine. Sa o stapanesti sanatos! Daca ai nevoie sa mai plimbi din ele, da un telefon
    ....

    Comment


    • #3
      Adica ii ca si cum amanta ii sora geamana a sotiei da cu unele imbunatatiri...

      Comment


      • #4
        sa o stapanesti cu placere. cred ca esti cel mai "nebun" user de pe forum ) (in sensul bun).
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Mi-a placut asta la final cu amanta. N-am apucat sa scriu prea mult nici despre primul Evo X si nici descrierea la al 2-lea. Am tot vrut sa povestesc despre calitati si defecte, dar din lipsa de timp n-am facut-o. Tot din lipsa timp nu l-am plimbat pe primul atat cat mi-as fi dorit. Partea buna este ca am facut economie la buzunar cu benzina.

          Masina nu este perfecta, are mici defecte remediabile. Nici nu ar avea cum avand in vedere ca este sh, dar voi incerca sa o pun la punct. Nu cred ca a vazut sesiuni de antrenament sau circuit, dar cu siguranta liniute intre semafoare s-au facut cu ea. Fostul proprietar destul de tanar, avea doar 22 de ani cand a primit-o sau cel putin asta mi-a spus el. Intr-un fel a recunoscut ca inca ii este frica de masina. A mers foarte mult cu ea in Bucuresti si asta duce la ore multe de functionare.
          Vorbeam de defecte unele estetice, altele mecanice. Cele estetice sunt putine dar va trebui sa le remediez. Elemente revopsite: bara fata, bara spate usa spate dreapta, aripa si haion. Toate facute intr-un stil neprofesionist la reprezentanta. Jantele prezinta mici julituri de la borduri si scutul de plastic la motor nu este intreg, la fel si aparatoarea de plastic din fata rotii stanga fata. Am negociat si de la pretul initial am scazut 1500e. Partea de vopsitorie va fi remediata in iarna asta cand nu voi mai merge cu ea. Tot la defecte estetice intra pielea de pe volan si diverse ornamente din interior. Dupa cum am spus s-a circulat mult in oras si se vede acest lucru.

          Defecte mecanice pe care le-am identificat: amortizor dreapta spate cu eficienta scazuta, un rulment de la cardan pare sa piarda vaselina si un usor zgomot punte fata la denivelari mici (suspectez caseta, dar nu am batai in volan). Toate astea voi incerca sa le remediez in garantie.
          Reviziile par a fi la zi. Istoricul complet se regaseste si la reprezentanta si coincide cu carnetul de service. La fel si interventiile facute la masina. Voi avea nevoie de un detailing interior si exterior, inainte sa fac schimbarile estetice. Faptul ca s-a fumat in masina pentru mine a fost un minus, dar am acceptat din cauza culorii albe. M-ai aveam inca una in vedere dar era rosu-grena si nu m-as fi impacat cu aceasta culoare.

          Saptamana asta trebuie sa-mi fac timp sa o inmatriculez ca sa pot merge la reprezentanta pentru revizii si remediere probleme. Inca nu m-am hotarat ce voi face cu primul Evo X. In acest moment doresc sa le pastrez pe amandoua, dar imi va fi foarte dificil. In primul rand nu voi avea timp de amandoua si clar bugetul de intretinere va fi mai mare. Probabil pentru primul Evo X, voi avea in vedere un schimb cu o Honda mai ieftina (Jazz sau Civic) pentru sotie sau direct vanzarea lui.

          In plan, pe langa remedierea celor enumerate anterior, as vrea sa comand un kit nou de ambreiaj si un set de gume semi slick. Cele cu care l-am cumparat (Vredenstein) chiar daca sunt noi, parca nu au aderenta asa de buna. Evacuarea din Inconel cu catalizator sport cred ca o voi muta pe MR, iar pe GSR voi repune catback-ul de 3" cu decat si finale zgomotoase. Pe circuit chiar nu m-ar deranja poluarea fonica.

          Upgrade-uri de viitor: suspensie Öhlins.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos! Performante misto cu impozit mic )
            Honda CIVIC 5D 1.8 M/T WP (142hp)
            SOLD: Alfa Romeo GT 2.0 M/T (166hp)

            Comment


            • #7
              De impozit nu am de sa ma plang. Sunt multe masini cu 300cp, insa performanta este data de sistemul S-AWC. Pentru asta merita sa cumperi masina, indiferent de versiune. Pe circuit am vazut ce inseamna acest sistem si acum cu aceasta masina, voi avea sansa sa folosesc si o cutie cu dublu ambreiaj.

              In acest moment cutia SST ofera 9 moduri de utilizare si a inceput sa-mi placa foarte mult sa merg in oras pe modul sport cu schimbarea vitezelor din padele sau schimbator.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Frumoase "jucarii". Sa o stapanesti sanatos si pe asta .
                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                Comment


                • #9
                  Sa le alergi sanatos si fara probleme!
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc. Inca nu stiu cum sa impart la 3 masini. Acum vreau sa profit de garantia valabila 2 ani si sa rezolv problemele gasite de masina sh. Va trebui sa fac reviziile la reprezentanta, asa ca iar nu mai trec pe la Asko o buna perioada de timp.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11


                      Asa da! Doua Evo

                      M-ai lasat fara cuvinte!

                      Comment


                      • #12
                        Nici mie nu-mi vine sa cred. As fi putut lua TypeR-ul acum, dar momentan mi se pare foarte scump. N-as da peste 30.000 eur pe un Civic, care se devaloriza foarte repede in 1-2 ani. In plus, oricat de performant pare noul Type-R nu cred ca fi peste un awd.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          Esti pe drumul cel bun.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #14
                            Doc, esti ok? glumesc, felicitari!
                            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                            2000 Honda S2000 Berlina Black
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                            Comment


                            • #15
                              S-o stăpānești sănătos!
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X