DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am in familie o mazda 3 care nu are deloc probleme la acest capitol
    e in uz din 2007
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • Dozer, a fost singura experienta cand am plecat intr-un mod normal de pe loc (dar mai rapid). In rest sunt obisnuit sa fuga spatele when it's too much power/charge. Am incercat la cateva saptamani dupa sa fac acelasi lucru cu lexus (ce-i drept nu in acelasi loc, Olanda).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Adi, ai 101 lucruri ce iti pot inflenta experienta.. iar pe primul loc sunt anvelopele (cu fostul Seria am facut undeva la peste 50k, in toate conditiile de drum) - vezi spre exemplu si experientele lui @dantt cu al lui Seria1, dupa schimbarea anvelopelor.

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • No ca am terminat si cu cautarile. Miercuri am vazut si testat, joi inmatriculat... iar saptamana viitoare merg sa aduc acasa... o noua bavareza.

          Sent from my SM-G920F using Tapatalk
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • Degustibus ... mie seria 1 nu mi-a placut niciodata
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Clar.. clar.. intotdeauna design-ul este subiectiv. Personal facelift-ul imi pare relativ reusit... zic relativ deoarece imi plac subtilele modificari de la interior, imi place cum arata din fata (mai ales echipata cu farurile cu led), dar nu ma incanta foarte mult cum arata din spate.

              In schimb, pus totul pe foaie, a reusit sa bifeze ceva mai multe puncte decat Mazda3, inclinand balanta in cazul meu ceva mai mult catre Seria1.

              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • Bmw seria 2 active tourer nu a fost in carti?
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • La mine este. Sport Line.

                  Comment


                  • La mine nu. Nu mi-a placut nici interiorul, nici pozitia la volan.

                    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • Gata... am facut-o si pe asta. Am fost ieri si am adus masinuta acasa. Azi i-am si montat o tavita in portbagaj... iar pe la anul i-am pregatit deja o lista de modificari (2 sunt deja in asteptarea unor temperaturi rezonabile).

                      Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Peste weekend am fost si am spalat masinile, sa dau jos din solutia de dau astia pe drumuri si mi-am bagat si putin mainile in Seria1. Am schimbat schimbatorul de viteze cu cel MSport (este complet acoperit in piele si are o forma ce se simte mai placut in mana) si "narile" cu unele din pachetul Performance, complet negre - cele standard aveau marginea cromata. Doream sa scot si inscrisurile modelului de pe spate, doar ca intre timp s-a lasat seara si frigul si nu am mai apucat.

                        In schimb... toata placerea de a "mesteri" ceva pe la masina, a fost din pacate umbrita de ce am descoperit dupa ce am spalat-o pe "cea mare". Ceva Neanderthal, abia coborat din copac si trezit in lumea moderna si civilizata, mi-a zgariat portiera stanga spate. Datorita pozitiei zgarieturii, faptul ca este destul de lunga si din doua "incercari", sunt absolut sigur ca a fost voita si nu accidental. Neanderthalul a apasat suficient incat sa treaca prin vopsea intr-un loc (vreo 3-4cm), restul fiind destul de superficial incat sa iasa la un polish.

                        O sa vad cum o rezolv pe viitor... probabil voi incerca un mic retus local. Practic ar necesita o revopsire.... dar imi este frica sa nu apara ceva diferente de culoare vizibila.
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Mno.... sa mai scriem ceva pe acilea. Cu pasi extrem de rapizi se aproprie momentul in care trebuie sa fac TUV-ul la Seria5. Si din pacate, inainte de TUV trebuie sa bag masina in service pentru a monta un parbriz nou.
                          Luasem ceva piatra cu ceva timp in urma, si aveam un mic semn, pe care doream sa-l repar. Doar ca, fix in ziua in care doream sa execut reparatia.... n-a mai fost nevoie.... pentru ca punctul a devenit dreapta. Asadar montam parbriz nou. Cum aveam de gand sa fac si niste retusari la bara fata (probabil ca vitezele ridicate de pe autostrada isi cam spun cuvantul), ma gandeam ca poate o bag si pe aia la vopsit (plus eventual portiera).

                          Urmand ca si cea mica sa faca niste vizite prin service (3 zile din 5 petrecute in service), am decis sa fac un schimb cu nevasta, sa o mai conduca putin pe cea mare... mai ales ca era traficul foarte lejer (si nah... masina mult mai mare.. si AT.. iar ea nu era mare fan AT). Dupa prima zi, intreb cu a fost... si imi zice.. "e un monstru... apas un pic acceleratia si deja sunt la limita de viteze". Ziua a doua... "nu-i chiar atat de rau AT-ul". Ziua a treia ..."auzi, ma gandesc sa o facem si pe a mea un pic mai puternica". Exista o sansa destul de mare ca cea mica sa mai ramana la mine o perioada...

                          Anul trecut am luat rotile de vara acasa de la cea mare, ca sa le spal si peste iarna sa le trag cateva straturi de protectie cu Cquartz. N-am facut nimic... pana cu vreo 2 zile inainte de a le monta pe masina. Bine macar ca le spalasem anul trecut, cand le-am adus acasa. Cand am fost la garaj sa le montez, am aflat ca mi-au venit si jantele pentru cea mica, asa ca am vorbit cu patronul sa le iau acasa pentru cateva zile, sa le trag si la alea o protectie SiO2 (mai comod sa le iau, sa le fac acasa dupa bunul plac, decat sa ma duc la garaj).

                          Ieri dimineata am bagat-o in service... iar astazi o iau...2 zile... pentru ca pe langa noile jante si anvelope am decis sa ii mai fac o lucrare ce se preteaza bine cu noile incaltari...
                          Click image for larger version

Name:	20170425_111312.jpg
Views:	1
Size:	49.4 KB
ID:	723890Click image for larger version

Name:	20170413_170502.jpg
Views:	1
Size:	40.6 KB
ID:	723892Click image for larger version

Name:	20170418_211746.jpg
Views:	1
Size:	54.6 KB
ID:	723891
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • ...Si am reusit sa ridic masina din service...
                            Click image for larger version

Name:	20170426_180200_mod.jpg
Views:	1
Size:	65.7 KB
ID:	723909
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Arata foarte bine jantele (sparco gunmetal?) desi combinatia cu culoarea caroseriei imi este noua. Se potrivesc cu masina din fundal :P
                              A primit polish + protectie?

                              Comment


                              • Multam! Jantele sunt Sparco Assetto gara, in culoarea Bronze Matt. Pentru niste jante pe 18", sunt ceva sub 10kg si imi plac cum sunt lucrate/finisate.
                                Culoarea este un pic mai ciudatica decat ma asteptam, in sensul ca variaza nuanta destul de mult in functie de lumina si chiar unghi.
                                Din anumite unghiuri/conditii de lumina bate catre un gri (vezi poza de mai sus, cand erau in cutie) sau catre un gunmetal. In altele.. aduc intr-adevar a bronz.

                                Pe cand ma uitam dupa jante, si dupa ce am dat de acest model, am cautat ceva poze pe net. Desi clar subiectiv, personal am fost convins dupa ce am vazut pozele astea:

                                https://goo.gl/images/7aabZU
                                https://goo.gl/images/Pavu6T

                                Si ca idee de cam ce nuante poate avea:
                                https://goo.gl/images/VseoYc
                                https://goo.gl/images/eTWerY
                                https://goo.gl/images/X7NGME

                                Masina inca nu a primit nici un polish si/sau tratament. Jantele dupa cum spuneam le luasem acasa dupa ce ajunsesera la garaj, si le-am tras o protectie cu Cquartz.
                                Urmeaza si restul caroseriei, doar ca mai imi trebuie produse... si timp. De asemeni trebui sa gasesc flaconul de Nanolex ce il aveam pentru geamuri... e atat de mic ca nu stiu pe unde l-am ratacit.

                                Si apropo de Nanolex, chiar recomand cu toate caldura Ultra Glass Sealant. Geamurile la Seria5 au fost tratate acum 1 an...si "coafura rezista", atat pe parbriz (cel mai expus) cat si pe geamurile laterale (unde practic nu am vazut nici o schimbare dupa 1 an...la mers pe ploaie sunt intotdeauna curate/uscate). Bine... poate ca nu e nimic spectaculos pentru cine a mai incercat protectii SiO2, dar pentru mine a fost o incantare sa vad ca intr-adevar rezista in condiitile date (si nu e doar marketing umflat). As dori sa incerc de la ei si protectia pentru suprafetele vopsite - nu ca nu as fi fost multumit de Cquartz, fiind mult prea devreme sa ma pronunt. Ce am observat momentan cu Cquartz aplicat pe jante... praful de la placute se duce extrem de usor. Astept sa vad cum e dupa prima "baie"... daca merge doar cu apa... daca aplic solutie, cat de diluata merge (am un bidon de Valet pro concentrat)... si bineinteles, cum se preteaza in timp.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X