DOC: '11 Mitsubishi Lancer Evolution X GSR, Wicked White - NR. 1

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Salutare. Ai mai reusit sa ajungi sa vezi masina ?

    Comment


    • #77
      Salut. Din pacate nu am avut drum pe la ei. Ai reusit sa-ti iei masina?

      Cu Evo X am inceput sa merg un pic mai des. Saptamana asta am fost programat la M Car Tiriac pentru schimbarea pompei AYC (diferential activ). Se pare ca o supapa s-a blocat si pompa nu mai facea presiune, iar sistemul intra automat in protectie. Sunt foarte cunoscute problemele pe care le are Evo X cu pompa activa, iar eu am gasit un buletin de service recent (ian 2015) in care se specifica ca exista o versiune revizuita de pompa pentru masina mea. Asa ca marti am fost la M CAR din Metalurgiei si mi-au schimbat pompa AYC. E buna si garantia la ceva, o pompa noua costa peste 1800 euro. In buletinul de service se specifica ca exista o extindere de garantie si posibil sa beneficieze de acesta si cei care nu mai sunt in perioada de garantie.

      In acest moment, masina este stoc. Nu mai are nicio modificare. Am pus BOV-ul oem (HKS-ul dadea rateuri), evacuarea oem noua si softul original. Nu mai fuge, nu mai face zgomotot si nu mai fasaie. Se comporta ca o masina normala. Intre timp am descoperit ca in bordul de la Evo X umbla greierii. De fapt, una din gurile de aerisire zdrangane. M-am apucat si am desfacut jumatate de bord, dar n-am gasit inca rezolvare. Partea buna fata de Honda Civic este ca bordul se desface foarte usor si totul este simplu. Partea proasta fata de Honda este ca, finisajul si materialele nu au aceeasi calitate. Sper sa-mi fac timp cateva zile si sa reduc la tacere greierasii.

      Urmeaza ca in doua saptamanii sa primeasca o noua evacuare. Ieri am platit avansul pentru ea si saptamana viitoare trebuie sa vina materialele. Voi pleca cu un downpipe de 76mm si catback-ul va fi de 70mm, iar tipsurile la finale vor avea 100 sau 110mm. Inca nu m-am decis daca pun sau nu catalizator de 100 celule pe downpipe. Ma intereseaza foarte mult sa nu iasa prea zgomotoasa evacuarea si de aceea am insistat sa ne ocupam foarte mult de sunet si mai putin de castigul de peformanta.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #78
        Hai ca am facut-o si pe asta. Acum Evo X are evacuare silentioasa K-Line din Inconel 625 si a devenit iar foarte nervos. Imi pare rau ca nu am stat la intalnirea nationala Hondafan mai mult ca sa va prezint noua evacuare, nu aveam prea mult timp la dispozitie. Am reusit totusi sa ma bucur de un drum dus-intors Brasov-Cheia, la un consum mediu de 21% adica am golit jumatate de rezervor de benzina. Evacuarea a iesit bine, traseul este cursiv si bine lucrat. Zgomotul produs de evacuare la relanti este placut, nu deranjeaza vecinii chiar deloc, iar in trafic incepe sa creasca ca tonalitate dupa 5000rpm. Ce ma deranjeaza este zgomotul (suierat) produs de de-cat la turatii mici. Imi este greu sa vi-l reproduc pentru ca isi schimba tonalitatea in functie de sarcina si temperatura. Cred ca sunt un pic pretentios, ar putea fi un zgomot normal pentru ca lipseste catalizatorul (varianta race) si peretii decat-ului sunt foarte subtire la Inconel. Voi face un test si cu varianta de strada a evacuarii (catalizator 100 celule) sa vad daca dispare acest suierat. Cu un catalizator de 100 cel voi schimba cu siguranta sunetul final al evacuarii, posibil sa devina mai zgomotoasa.

        In afara de modificarea facuta la evacuare, alte interventii nu am mai avut la Evo X. In weekend am rescris softul masurat de 400cp si a devenit o bestie care se dezlantuie dupa 4000rpm. Are efecte adverse, dupa fiecare forja ramai cu un ranjet tamp pe fata la fiecare oprire la semafor. Momentan, placutele de frana si gumele sunt in regula, dar nu pentru mult timp. Ambreiajul se cere schimbat cat mai curand si daca tot dau jos cutia, ar merge si o volanta noua usurata.

        Poate reusesc sa prind o sesiune pe circuitul de la Adancata. Pana acum le-am ratat pe toate. Imi este greu sa ma impart intre familie, munca, concursurile de bicicleta si Evo X. Am inteles ca va fi o noua etapa in septembrie, dar nu am o data exacta. Poate ma ajuta cineva cu ceva informatii despre o noua sesiune pe circuit. N-ar fi rau sa facem si un grup de participanti din Hondafan.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #79
          Da, cum spuneai Doc, frumoasa masina de familie ti-ai luat...!
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #80
            Sa stii. Cei mici sunt incantati de EVO X, dar au ajuns sa aiba preferinte. Cea mica vrea sa mearga cu BMW X3 negru si cel mai mare cu EVO X alb. Apareau discutii cand trebuia sa ii duc la gradinita.

            De cand am facut evacuarea este alta masina. In acest moment mi-ar fi greu sa aleg intre noul Type-R si EVO X. Oricat de sprinten pare TypeR-ul pe hartie si in filmulete, varianta unui EVO cu AWD ramane in alta liga. Mi-ar place sa le am pe amandoua, dar nu stiu daca este posibila aceasta varianta.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #81
              invata-i NFS si va ramane preferata lor pe viata EVO ) (sau ce joc contine EVO).
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • #82
                Prefer ca cei mici sa iasa afara la joaca, decat sa stea cu nasul in televizor si jocuri. Masina asta le-a captat atentia, imediat dupa ce am scos evacuarea zgomotoasa si BOV-ul mi-au facut morala ca nu mai face vrumm si fasss.

                Trebuie sa trecem la lucruri serioase. Am cerut astazi o oferta pentru un kit de ambreiaj si manopera la Colina. Sunt vecinii mei si au in garaj 2-3 EVO X pe care le desfac dupa fiecare etapa de raliu. Motorul a prins viata si simte nevoia de un nou kit de ambreiaj.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #83
                  de curiozitate intreb: daca tot ai familia, si duci copii la gradinita, masina asta (ma refer strict la model, samd) nu e o cheltuiala inutila? (eliminam din discutie pasiuni, visuri, etc)
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #84
                    Orice a doua masina devine o cheltuiala inutila. Pentru mine a fost o oportunitate sa iau aceasta masina, mi-am indeplinit un vis si ramane o pasiune.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #85
                      Multe , ca sa nu zic majoritatea cheltuielilor facute din pasiune par inutile dar noi stim ca nu e asa. Importanta e starea de bine

                      Comment


                      • #86
                        Am revenit din vacanta si imi era dor de X-ul meu. Sta in parcare de ceva timp si cred ca are nevoie de o iesire la deal. Momentan lucrez la un nou soft dual map, adaptat la modificarile facute recent (evacuare si boost solenoid cu 3 porturi). Am sa ies mai pe seara la cateva teste pentru log-uri si poate pana la sfarsitul saptamanii reusesc sa finalizez ceva.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #87
                          Doc, te vazusi pe un podium la ROTAC sau am imbatranit si imi face vazul figuri?

                          Comment


                          • #88
                            Varianta corectă: te văzui
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #89
                              Ai vazut bine, nu trebuie sa schimbi dioptriile. Am avut o iesire pe circuit cu Evo sa invat cate ceva despre awd si intamplator am urcat pe podium. Mi-ar fi placut sa fiu pe treapta cea mai inalta, dar n-am fost suficient de rapid. Masina n-a avut modificari in soft. Am preferat sa ma dau la prima iesire cu Evo in varianta stoc.

                              Acum trebuie sa ma pregatesc pentru sezonul urmator. Mi-a placut si am sa revin pe circuit cu Evo mai bine adaptat pentru asftfel de curse. Chiar am dat comanda de un kit complet de ambreiaj Competition Clutch STAGE 3 si volanta usurata. Mai trebuie sa aleg o suspensie pentru track si un set de gume semislick.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #90
                                Au venit piesele noi. Kit complet de ambreiaj STAGE 3 (ceramic) si volanta usurata Competition Clutch. Nici nu au sosit bine piesele de upgrade ca era sa vand masina. Vad ca acum la sfarsit de sezon competitional, multi cauta sa cumpere Evo 9 si 10. As vrea sa vand evo doar ca sa-mi iau modelul cu SST sau cine stie modelul nou de Type-R. O sa spuneti ca nu este buna cutia, ca se incinge, ca e scumpa intretinerea etc etc, dar la cat am reusit eu sa merg in ultima vreme cu aceasta masina, prefer o automata de care sa ma bucur si pentru iesirile scurte din oras. Totusi nu sunt 100% decis sa scap de MT. Urmatoarea comanda ar trebui sa includa un short shift, kit complet de la TWM Performance plus un set de bucsi pentru articulatie si diferential.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X