Hall of Fame : Ayrton Senna da Silva !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by hondatu View Post
    Avand in vedere ca in acea masina a decedat, imaginile de genul asta nu sunt privite nici ca lipsa de respect nici ca lipsa de memorie. Ca nu e pe gustul tau, e ok, dar cand povesteti de un accident trebuie sa detaliezi si astfel de lucruri.
    Daca am fi comemorat niste ani de la decesul lui, atunci n-as fi avut nimic impotriva.
    Faptul ca s-au implinit niste ani de la NASTEREA lui, imi da dreptul sa cred ca ar fi trebuit ca poza lui sa fie alaturata celei McLaren Honda. Ca sa nu incurcam contextele.
    Plus ca nu mai e chestie de gust faptul ca Senna s-a consacrat la McLaren Honda.

    LE: O dovada in plus ca am dreptate e faptul ca in acelasi text, Senna este uitat complet si se vorbeste despre Alan (nici macar Alain) Prost. Mie nu-mi pare intamplator...

    Comment


    • #32
      Sigur am incurcat contextele......
      Daca Alan, atunci numai Alan Jones, orice altceva e o greseala.
      In rest subscriu parerii tale.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #33
        cate-va poze din arhiva personala!

        momentul fatal..si acel W.R.//

        si ce e mai important:HONDA&SENNA
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • #34
          VIDEO: 25 de ani de la prima victorie a lui Ayrton Senna in Formula 1

          Automarket va ofera inregistrarea integrala a Marelui Premiu al Portugaliei din 1985, care a consemnat prima victorie din cariera lui Ayrton Senna.








          Formula 1 aniverseaza astazi 25 de ani de la prima victorie obtinuta de Ayrton Senna in cea mai importanta competitie a sporturilor cu motor.

          Evenimentul, petrecut pe circuitul de la Estoril in 21 aprilie 1985, a ramas in istorie atat datorita performantei pilotului brazilian, cat mai ales prin prisma modului in care aceasta a fost obtinuta.
          Senna a fost unul dintre cei numai 9 piloti care au trecut linia de sosire a Marelui Premiu al Portugaliei la capatul a doua ore de pilotaj epuizante pe o ploaie torentiala, in contextul in care notiunea de Safety Car era inexistenta in acea epoca.

          ISTORIA PRIMEI VICTORII A LUI AYRTON SENNA IN FORMULA 1

          CUM A INCEPUT TOTUL

          Senna s-a prezentat la Marele Premiu al Portugaliei din 1985 la numai doua saptamani dupa dezamagirea traita in tara sa natala la debutul pentru Lotus: abandon in Marele Premiu al Brazilei din cauza unor defectiuni tehnice la motor. Problemele au continuat insa si in Portugalia, fiind obligat sa foloseasca monopostul de rezerva in antrenamente din cauza unor defectiuni la ambreiaj.


          Cu toate acestea, Senna a impresionat in calificari si a obtinut pole position-ul pentru Marele Premiu al Portugaliei, timpul sau fiind cu peste patru zecimi de secunda mai bun decat cel al lui Alain Prost, aflat la volanul unui McLaren. A fost, de altfel, primul pole position din cariera lui Senna.


          CURSA MAGNIFICA DE LE ESTORIL

          Cu numai cateva minute inainte de start, ploaia si-a facut aparitia pe circuitul de la Estoril. Senna avea insa sa-si demonstreze din plin abilitatile in astfel de conditii si a condus fara emotii plutonul in prima parte a cursei, in timp ce numerosi rivali au fost nevoiti sa abandoneze din cauza pistei umede sau a defectiunilor tehnice. La jumatatea cursei, ploaia a devenit torentiala si a provocat o noua serie de abandonuri, numeroase ramasite ale monoposturilor ramanand pe circuit.

          A VRUT SA OPREASCA CURSA!

          In acea epoca, notiunea de Safety Car era inexistenta, astfel ca pilotii au continuat sa concureze in conditii vitrege la turatie maxima. In mod incredibil, chiar daca a ramas lider, Senna a facut semne disperate catre organizatori sa opreasca cursa din cauza conditiilor periculoase. Din fericire, comisarii de cursa nu l-au ascultat, astfel ca Senna a fost capabil sa-si continue marsul spre prima victorie din cariera.
          Doar 9 piloti au trecut linia de sosire, in contextul in care printre cei care au abandonat s-au numarat Riccardo Patrese, Gerhard Berger, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Alain Prost sau Niki Lauda.

          Mai mult decat atat, Senna a triumfat la Estoril la capatul unei curse de doua ore dupa ce a plecat din pole position, a stabilit cel mai bun timp in cursa si a fost lider in fiecare tur al acestui Mare Premiu. Brazilianul a terminat cu un avans de peste un minut in fata ocupantului locul 2 si la un tur in fata pilotului care a complet podiumul!

          CURSA DE LA ESTORIL PRIN OCHII LUI AYRTON SENNA

          Iata ce avea sa spuna Ayrton Senna la multi ani dupa Marele Premiu al Portugaliei din 1985:

          “Marele pericol a fost reprezentat de conditiile care se schimbau tot timpul. Uneori ploaia a fost foarte puternica, alteori nu. Nu vedeam nimic in urma mea. A fost dificil chiar si sa mentin monopostul pe linia dreapta si cu siguranta cursa ar fi trebuit oprita. O data am fost aproape sa pierd volanul in fata pit-urilor, la fel ca Prost, si am fost norocos sa raman pe drum".
          "Oamenii cred ca nu am facut nicio greseala, dar nu este adevarat. Nici nu am idee de cate ori am iesit de pe pista! O data am avut toate cele patru roti pe iarba, dar masina a revenit pe circuit. Mai tarziu, oamenii mi-au spus ca victoria de la Donington Park din 1993 a fost cea mai mare performnata personala. In niciun caz! Am avut tractiune controlata, nu am facut nicio greseala reala, dar monopostul era mult mai usor de pilotat. Cu siguranta a fost o victorie buna, dar comparativ cu Estoril 1985 nu a fost nimic, pe bune”.
          Iata inregistrarea integrala a Marelui Premiu al Portugaliei din 1985, care a consemnat prima victorie din cariera lui Ayrton Senna: 13 parti pe YOUTUBE !


          YouTube - F1 GP Formula 1 1985 Portugal Estoril 1/13[/URL]






          http://formula1.automarket.ro/stiri/...a-1-29901.html
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #35
            Cine a vazut ultimul episod Top Gear? Am apreciat mult cum a vorbit Jeremy de Ayrton Senna.
            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
            2000 Honda S2000 Berlina Black
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

            Comment


            • #36
              Originally posted by nolty View Post
              Cine a vazut ultimul episod Top Gear? Am apreciat mult cum a vorbit Jeremy de Ayrton Senna.
              Nu m-am uitat...
              Nolty, daca gasesti un link ori poti reproduce spusa, ar fi tare bine.

              Comment


              • #37
                o fi episodu asta?
                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                Comment


                • #38
                  Ultimele 15 minute ale episodului 5 din noua serie au fost dedicate lui Ayrton Senna, cel care in Martie anul acesta ar fi implinit 50 de ani. Printre scurtele interviuri cu el am regasit si portiunile audio care se regasesc in filmul Honda NSX (by FORMAT67.NET). La un moment dat a fost prezentat si monopostul McLaren MP44 cu care Senna a castigat primul titlu de campion mondial, un bolid fabulos de 1200 cp, monopost in care s-a urcat super-extaziat campionul mondial din 2008, Lewis Hamilton. Nu vreau sa povestesc chiar tot, dar merita citat ce a zis Clarkson la sfarsitul episodului: "I was never a Senna fan, I always thought Gilles Villeneuve was the greatest driver of them all, but to make this film I watched hours and hours and hours of footage and the thing is: Villeneuve was spectacular on a number of occasions, Senna was spectacular every single time he got in a car!"
                  2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                  2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                  2000 Honda S2000 Berlina Black
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by nolty View Post
                    Senna was spectacular every single time he got in a car!"
                    Vorba asta e ceea ce am cautat de ani de zile pentru a intelege de ce m-a miscat atat de tare Senna si care a fost acel ceva care l-a facut atat de special fata de ceilalti piloti.
                    As zice ca Senna era spectaculos si atunci cand nu se afla in masina: felul cum vorbea omul asta si-si exprima ideile (cat de usor valorifica concretul substantial!).

                    Nolty, multumesc mult!

                    Comment


                    • #40
                      Cu multa placere!

                      Nu stiu cat timp vor fi linkurile acestea active, dar cam despre asta e vorba:

                      YouTube - Top Gear - Ayrton Senna - Parte 1
                      YouTube - Top Gear - Ayrton Senna - Parte 2
                      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                      2000 Honda S2000 Berlina Black
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                      Comment


                      • #41
                        http://formula1.automarket.ro/stiri/...nna-32877.html
                        Se apropie momentul...

                        Comment


                        • #42
                          Thanks a lot!
                          2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                          2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                          2000 Honda S2000 Berlina Black
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                          Comment


                          • #43
                            Nu stiu daca a vazut cineva ultimul DVD al lui Jeremy Clarkson - "The italian job". Il recomand cu caldura, e si un moment Ayrton Senna acolo ...
                            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                            2000 Honda S2000 Berlina Black
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by nolty View Post
                              Nu stiu daca a vazut cineva ultimul DVD al lui Jeremy Clarkson - "The italian job". Il recomand cu caldura, e si un moment Ayrton Senna acolo ...
                              De unde se poate lua?
                              '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                              Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                              Comment


                              • #45
                                Ai PM.
                                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                                2000 Honda S2000 Berlina Black
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                                Comment

                                Working...
                                X