BRAWNGP in sezonul 2009!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @delphi, da. Mugen a fost infiintata de Hirotoshi Honda, feciorul lui Soichiro. Desi companii independente, au fost intotdeauna in foarte stransa legatura (evident), mai ales ca de la un timp, Hirotoshi devenise si actionar majoritar la Honda.

    Vezi aici mai multe
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • Delphi:
      Problema este ca nu stim cat mai are Honda in ea. Tot ceea ce putem noi face, este sa speculam. Nimeni nu stie exact ce se intampla in interiorul echipelor de F1. Totul, inclusiv articolele din reviste sunt niste speculatii. Poate ca masinile BrawnGP mai au 70% din sasiu de la Honda, poate ca mai au 10%, nu stim.

      Bun, sa zicem ca ceea ce ni se poveste oficial ne da motive de specula.
      Totusi, da-mi voie sa te rog in a-mi explica si mie cum se poate imbina o parte de sasiu Honda cu o alta parte de sasiu Benz? Chiar vreau sa stiu, deci nu ca n-ar fi posibil.
      Ce ar fi rusinos in asta daca BRAWN GP ar face public faptul ca foloseste sasiuri McLaren? Ca sa nu uitam ca asa ceva trebuie oricum declarat la FIA! Insusi denumirea echipei se formeaza din numele sponzorului principal - numele sasiului - numele motoristului.
      Oricat de mult a umblat si a slefuit Brawn la acest sasiu, acea manopera s-a intamplat cu banii si infrastructura Honda.
      Referitor la articolele din reviste sa stii ca realitatea nu e chiar sumbra. Exista destule reviste de specialitate (www.motorsport-aktuell.com) cu oameni detasati pe circuitele de curse si cele de teste si chiar daca testele au cam disparut, relatiile de decenii dintre cele doua entitati, sunt partial intacte.
      Eu unul mai am incredere in ceea ce citesc. Daca punem un mare semn de intrebare asupra a tot ce ne inconjoara (scuze, dar asta seamana foarte mult a atitudine balcanica), atunci n-ar trebui sa mai discutam despre nimic pe lumea asta ca oricum e posibil sa stim prea putin din adevar. Si tot cu scuzele de rigoare, asta e un sport care se practica la scara larga pe vtec.net ca si cum pe lumea asta n-ar mai fi nimic de laudat sau de povestit ci numai de criticat.
      Idem pe forumul asta, au fost oameni care n-au scos ani de zile o vorba despre Honda in F1, cand au plecat din F1 au fost nu numai primii ci si cei mai agresivi.

      Delphi:
      Aici este ceva ciudat. Jordan-Honda si BAR-Honda au avut rezultate mai bune decat a avut Honda singura. Cum s-a retras Honda, BrawnGP a inflorit. Concluzia mea - chiar daca s-ar putea sa nu fie corecta - este ca de vina a fost Honda. Poate ca Brawn stia foarte bine cum sa faca o masina performanta, dar tine cont ca el nu putea face orice voia el, pana la urma asculta si el niste ordine venite de mai sus. Cand aceste ordine nu au mai venit si el a putut sa isi puna in practica ideile lui, s-a vazut diferenta.


      E posibil sa ai dreptate, eu vad lucrurile asa:
      comparatia Honda (2006, 2007, 2008) vs. BAR Honda (2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005) e definitiv una trasa de par insusi prin numarul de ani. Ambele au avut suisuri si coborasuri, in mintea oamenilor au ramas 2007 si 2008 fiindca sunt ani mai recenti, dar daca ne gandim la anii 2000 si 2003 cand pocneau motoarele ca popcornul in tava, ne dam seama ca evolutia Honda in aceasta ultima perioada a F1, a fost una deloc constanta, ba chiar sub medie cu exceptia anului 2004.
      Comparatia cu Jordan Honda e o comparatie de mere cu ceapa, fiindca in afara productiei de motoare, Honda n-a avut detasat nici un om in garajele F1 din acei ani, iar daca exista ceva de laudat, atunci acele laude vor merge in mare parte in contul celor de la MUGEN.
      Tu ai dreptate in felul tau, anul 1999 cand MUGEN rupea gura targului vs. oricare an dintre 2000-2008 (cu exceptia lui 2004), favorizeaza clar anul 1999, dar din punctul meu de vedere, nu e o comparatie 1:1, tu insa esti liber sa privesti lucrurile cum vrei.
      Tot ce s-a petrecut in acesti ani in F1, nu are decat un vinovat: Honda! Asta o stiu si ei si asta o stie oricine. Asa cum si-au cules roadele (putine dar totusi existente), asa vor trebui sa tina capul si la critica.
      Succesul actual al lui BRAWN GP se bazeaza printre altele pe tot acest timp din noembrie 2007 de cand a venit Ross la echipa si pana acum, fiindca echipa a avut absolut totul la dispozitie si mai ales timp (sacrificandu-se anul trecut).
      La care mai adaugam si motorul actual performant.
      Care ar fi realitatea daca masina asta ar avea un motor Honda, nu vom stii niciodata, in primii 3 ar fi oricum.
      Referitor la libertatea "de miscare" a lui Ross in cadrul companiei, eu as zice ca Ross e un om destul de inteligent sa-si clarifice contractual statutul sau. Asta in cazul in care nu vrem sa credem ambele parti cum ca Ross are toata libertatea "de miscare".
      Ross stie sa faca o masina performanta dar masina de anul trecut a fost in mare parte gata in momentul sosirii sale la echipa. Putea sa mai indrepte cate ceva daca masina n-ar fi fost asa prost conceputa, ori la cum dansa pe circuit cred ca nici Isus Hristos n-ar fi dat o iota pe ea.
      Abia masina de anul asta la care s-a lucrat atata timp, e una 100% creatia sa.
      Deci sa nu uitam nici lucrurile astea.
      Pe de alta parte, daca Honda a fost prea mandra si orgolioasa sa asculte de un singur om (dar atunci trebuie sa ma intreb, de ce l-au mai adus?) cred ca ar mai exista doar un motiv:
      cine detaseaza sute de oameni, plateste sute de milioane, pozitioneaza divizia de Racing in cadrul R&Dului si are pretentia sa-si scoleasca inginerii din productia de serie in sporturile cu motor (acel grup anonim de designeri carora le-a fatat ideea cu difuzorul, lucreaza azi in productia de serie, retrasi fiind dupa restructurarile firmei!!), cred ca are o oarecare pretentie in a tine sceptrul in mana. N-as vrea sa fiu in pielea niciunui raspunzator, nici macar nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna toate astea.



      Delphi:
      Poate ca divaghez putin, dar poate ca totul era ca in cazul A-VTEC-ului: inginerii stiu ce sa faca, cum sa faca, se cerceteaza, se dezvolta, se fac niste prototipuri, dar in final nu se implementeaza. Asta poate sa fie din cauza ca unul (unii) din varf nu-si dau OK-ul. Eu am mai spus de mai multe ori: cand ceva nu merge, de vina este managementul. BTW, ce mai face dl. Fry?


      Continuam cu specula si aici. Deci de ce intarzie sa apara A-VTEC sau de ce s-a renuntat la aceasta tehnica, e clar ca nu stim sigur, posibil insa sa nu indeplineasca inca standardele de calitate Honda (si atunci managementul Honda nu stiu cata vina ar avea) si atunci e OK, de criticat ar fi doar ca le-a luat-o gura pe dinainte sau au aparut motive foarte convingatoare care i-a facut pe raspunzatorii firmei sa ia astfel de decizii.
      Mai ales cand e vorba de motoare, nu pot sa-mi imaginez ca ar renunta cineva asa usor la ceva ca si terminat.
      Se boceste atata dupa A-VTEC dar se uita cu atata usurinta ca Honda investeste masiv si in alte aspecte ale automobilului, nu neaparat mai putin importante decat motoarele, incat chiar nu inteleg critica asta. De parca n-ar fi deajuns decenii intregi investite in motoare incat sa nu-ti permiti o decada de pauza si de schimbare a prioritatilor! Si cine spune ca celor de la Honda TREBUIE sa le reuseasca totul?
      Dar oricare ar fi motivele, nu accept sub nicio forma ca la baza acestei decizii sta un singur om, din simplu fapt ca asa cum spuneai si tu cu ceva vreme in urma, in varful piramidei stau 11 persoane plus o haita de actionari, iar unul singur vs. restul, mi-e greu sa cred ca are vreo sansa.
      Daca managementul firmei e de vina in asta atunci tot ea e de vina ca a dat unda verde acestei tehnologii la vremea ei, dupa vorba "eu te-am facut, eu te omor"!
      D-l Fry se vede treaba ca face bine (pe roul lui de papitoi), doar face parte din consortiul care sta in spatele BRAWN GP (pe langa alti oameni Honda).


      Delphi:
      Chiar in momentul de fata, este ceva ciudat: primele doua echipe din fruntea clasamentului nu sunt constructori, sunt "echipe de client". BrawnGP merge foarte bine, Mercedes (care le da motoarele) se taraie. BMW e pe la coada. Este posibil ca acesti constructori (inclusiv Honda) sa fie prea rigizi?

      Cat de rigizi sunt constructorii auto, nu stiu, dar eu n-as incepe critica cu constructorii auto ci m-as uita mai atent la noile reguli introduse in F1 incepand cu acest sezon. S-a preconizat de anul trecut, cartile vor fi amestecate de la inceput deci surprizele nu sunt excluse. Cum a luat Renault doua titluri in mijlocul dominatiei Ferrari? Hehehe!
      N-avem voie sa uitam ca actualele echipe codase sunt conduse de exact aceiasi oameni ca si in trecut (inclusiv piloti), deci pe factorul uman n-as da atata vina, ma rog nu prin prisma prin care vezi tu lucrurile ci prin aceea ca nu s-au adaptat cum trebuie si la timp.
      Acum ca stim cum sta traba cu ajunsul in varf trebuie sa ne intrebam cum sta treaba cu mentinutul pozitiei de top si sunt sigur ca daca anul viitor (cand vor exista din nou destule schimbari in regulament), BRAWN GP va pica sa zicem 5locuri, acei fani Honda inversunati si suparati, vor fi primii care vor lauda decizia Honda.
      Cata vreme vor sta la coada clasamentului aceste foste echipe de top, vom vedea, cert e ca o echipa buna, nu va sta mult, iar macaronarii sunt primii care dau semne de revigorare. La fel de posibil insa e ca o echipa sau alta sa renunte la a mai investi in masina actuala (a la Honda in 2008) si sa se concentreze pe anul viitor, mai ales ca cel tarziu in Mai- Iunie toti isi indreapta privirea spre anul viitor.


      Delphi:
      Udo, exista vreo legatura de rudenie intre Mugen si dl. Soichiro Honda? [/QUOTE]

      Confirm spusele lui cryo cu exceptia faptului ca nu cunosc detalii despre ce si cat detine Hirotoshi ceva la Honda.
      Principalii actionari insa ii gasesti la pagina 22 si din cate stiu eu, la Honda n-a detinut nimeni in ultimele decenii mai mult de 5%:

      http://world.honda.com/investors/sto...vocation-e.pdf


      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • Originally posted by hondatu View Post
        Bun, sa zicem ca ceea ce ni se poveste oficial ne da motive de specula.
        Totusi, da-mi voie sa te rog in a-mi explica si mie cum se poate imbina o parte de sasiu Honda cu o alta parte de sasiu Benz? Chiar vreau sa stiu, deci nu ca n-ar fi posibil.
        Ce ar fi rusinos in asta daca BRAWN GP ar face public faptul ca foloseste sasiuri McLaren? Ca sa nu uitam ca asa ceva trebuie oricum declarat la FIA! Insusi denumirea echipei se formeaza din numele sponzorului principal - numele sasiului - numele motoristului.
        1. Eu nu am zis ca ar avea sasiu McLaren sau Benz. Am zis doar ca nu stim daca masina mai este cea care a luat-o de pe vremea cand se chema Honda, sau cat la suta mai este similara cu acea masina. Probabil ca mai are destul de mult, asa se explica simpatia mea pentru aceasta echipa.

        2. Eu nu am spus niciodata ca Honda a facut rau ca a iesit din F1.

        3. Dl. Fry nu prea l-am mai vazut iesind in fata (si asta chiar mi se pare imbucurator), chiar daca face parte din BrawnGP.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • Nu prea are o legatura directa cu F1, insa ce ma deranjeaza pe mine, si o tot repet, e ca de sloganul "the power of dreams" s-a cam ales praful. Acum, la putere e "the power of money" sau "the power of cost savings".
          Ii ardea la buzunar investitia in F1, n-au mai avut rabdare sa vada ce-a facut Brawn si au dat cu sutul la traditie ca sa-ti linisteasca actionarii. Deci, motiv=banii.
          Constructorii, probabil, tin foarte mult la cheltuieli si de-asta nici n-au rezultate notabile, pe cand un contractor privat care mai e si un inginer desavarsit are mana libera si sponsori (Virgin) sa faca ce-i trece prin cap. Si rezultatele se vad. Deci, pentru lipsa perfromantei, motivul=tot banii, lucru care s-a aplicat si la Honda. Tare neplacut ca inginer trebuie sa fie sa faci liste cu ce-ti trebuie la financiar si aia sa incepa sa-ti taie din ele pe motiv ca "vedem noi la anul, daca iti iese ceva cu ce ti-am lasat anul asta".
          Monpostul nu-l faci din bancnote, ci angajezi ingineri cu cap, deci Honda, fara cineva ca Brawn si cu 1 miliard de euro in sac, facea tot ce facuse in 2007-2008, adica mai nimic.
          Daca cineva imi gaseste o componenta care sa sustina sloganul companiei, chiar l-as ruga sa o faca (si nu veniti ca exemplu cu electromotorul ala de 14cp pus intre cutie si motor, ca nu tine, Toyota ar aplica sloganul "the power of gods" daca ar fi sa comparam situatia R&D pe domeniul asta - da stiu, Toyota are multi bani, insa nici Honda nu-i vreo saracie de sandrama).

          Comment


          • Delphi:

            1. Repet, oricat de mult ar diferi acest actual sasiu fata de cel din decembrie sa zicem, tot ce s-a facut la el de atunci si pana acum s-a facut cu banii si resursele Honda. Fry se lauda ca pe anul asta sunt asigurati cu banii, Honda lasandu-le o caruta intreaga.

            2. Nici eu n-am spus asa ceva, am spus ca fiecare e raspunzator de viata sa si ca orice ce se intampla cu ea, poarta vina (sau meritul).

            3. http://www.brawngp.com/theteam.asp
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • Nebunie totala pentru 2010, pana la urma vor accepta mai mult de 13 echipe

              N.Technology, inca un nume pentru sezonul 2010 !

              Echipa N.Technology, care concureaza in prezent in Campionatul Mondial de Turisme al FIA, a anuntat oficial ca s-a inscris in sezonul 2010 al Formulei 1.
              Lista echipelor care doresc sa concureze in editia urmatoare a Formulei 1 continua sa se imbogateasca cu noi nume.
              Miercuri seara a venit randul celor de la N.Technology sa confirme intentia de a participa in sezonul 2010 al competitiei, fiind motivati de reducerea dramatica a costurilor impusa echipelor de forul mondial.
              N.Tehnology concureaza in prezent in Campionatul Mondial de Turisme al FIA (WTCC), ocupand locul 3 intre sezoanele 2005-2007. Anterior, N.Technology a castigat trei titluri consecutive intre 2001-2003 in Campionatul European de Turisme. Echipa este detinuta de compania italiana MSC Organization, cea care are in proprietate competitia International Formula Master si seria Formula Master.
              N.Technology este a opta noua echipa care confirma inscrierea in sezonul 2010 al Formulei 1, dupa Prodrive, Lola, USF1, Team Superfund, Epsilon-Euskadi, Campos Meta 1 si Litespeed. De asemenea, se vehiculeaza ca March si Brabham au depus la randul lor actele pentru inscriere, insa informatiile nu au fost confirmate oficiale.
              Iata lista completa a echipelor care s-au inscris pentru sezonul urmator al competitiei, cu mentiunea ca FIA va anunta echipele participante in sezonul 2010 al Formulei 1 pe 12 iunie.

              Echipa :
              Brawn GP
              Red Bull Racing
              Toyota
              Ferrari
              McLaren
              Renault
              Williams
              BMW-Sauber
              Toro Rosso
              Force India
              Campos Meta 1
              Team USF1
              Litespeed
              Prodrive
              Lola
              Superfund
              Epsilon Euskadi
              N.Technology

              March*
              Brabham*

              * March si Brabham nu au confirmat oficial inscrierea in sezonul 2010.


              http://formula1.automarket.ro/stiri/...onul-2010.html
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • Familia Brabham: "Ne vom apara numele in justitie" :

                Familia Brabham a anuntat ca va actiona in justitie compania germana care s-a inscris in sezonul 2010 al Formulei 1 utilizand numele faimoasei echipe care a parasit competitia in 1992.
                Compania Brabham Grand Prix a anuntat oficial in aceasta dimineata ca a depus actele pentru inscrierea in sezonul 2010 al Formulei 1 sub acest nume, in ciuda faptului ca aceasta nu are nicio legatura cu echipa Brabham care a concurat in Marele Circ intre 1960-1992.
                Franz Hilmer, proprietarul companiei germane, a cumparat anterior drepturile de utilizare a numelui Brabham, insa familia Brabham s-a aratat surprinsa si revoltata de faptul ca altcineva incearca sa revitalizeze numele legendarei echipe. Prin intermediul unui comunicat de presa, familia Brabham a anuntat ca va actiona in justitie compania germana pentru a-si proteja numele si reputatia.
                "Jack Brabham si familia Brabham isi exprima surprinderea fata de recentele informatii legate de inscrierea comapaniei Formtech in sezonul 2010 al Formulei 1 cu intentia de a concura sub numele de Brabham Grand Prix Limited", se arata in comunicatul de presa al familiei Brabham.
                "Familia doreste sa clarifice ca nu este implicata in niciun fel in Brabham Grand Prix Limited si nu a primit niciun fel de consultatie in privinta planurilor companiei de a resuscita acest nume istoric in Formula 1. Familia va lua masurile legale necesare pentru a-si proteja numele si reputatia".
                Brabham este un nume de legenda in lumea Formulei 1, echipa fiind infiintata in 1960 de australienii Jack Brabham si Ron Tauranac. Brabham a castigat un titlu mondial pentru propria sa echipa in 1966, urmat de Denis Hulme in 1967 si Nelson Piquet in 1981 si 1983. In plus, Brabham si-a adjudecat doua titluri mondiale la constructori in 1966 si 1967, iar statistica mentioneaza pentru echipa 402 curse, 35 de victorii, 120 de podiumuri si 40 de pole positionuri. Brabham a parasit Formula 1 in 1992, Marele Premiu al Ungariei reprezentand ultima cursa la care acestia au luat startul.
                Via | UpdateF1.com

                http://formula1.automarket.ro/stiri/...-justitie.html
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • ati citit articolul de pe masini.ro referitor la posibila retragere a celor de la McLaren?
                  CR-V 2.0 2011 silver grey

                  Comment


                  • vor mai multi sa se retraga, se auzea de un campionat paralel, etc.................

                    AZI de la 14.00 calificari si maine la 15.00, cursa
                    Daca BrawnGP termina pe podium, e surpriza, am inteles ca nu e un circuit pretabil pentru masina lor.
                    tokyodream
                    Senior Member
                    Last edited by tokyodream; 06-06-09, 09:19.
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • Plictiseala mare, Button 6 din 7:

                      http://www.formula1.com/results/season/2009/809/

                      Primul abandon la BrawnGP prin Barry si am apreciat faptul ca Webber a jucat corect si a terminat pe 2 in fata lui Vettel
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • Ma bucura mult faptul ca o echipa noua reuseste sa le dea peste nas infatuatilor granzi ai domeniului si i-am numit aici pe Ferrari si Mc Laren. Retin insa ca multi dintre noi hondistii se bucura de asta ca un sentiment de apartenenta la fosta echipa Honda. Vreau sa spun si eu parerea mea :

                        1.Honda nu (mai ) are nici un merit la ce se intimpla acum la Brawn GP. Masina e noua, are alt sasiu si motor. End of story.

                        2.Honda a facut foarte bine pt clientii sai ca s-a retras din F1: asta inseamna mai multi bani pt cercetarea si dezvoltarea unor produse care ne folosesc direct noua cumparatorilor si mai putin tehnologiei F1 care, fie vorba intre noi, nu prea ajunge pe masini de serie. Renault a dominat F1 ani de zile si masinile lor sint tot de rahat inclusiv motoarele pe benzina in care nu exista nimic de inspiratie F1.(detin si eu una si stiu despre ce vb ).
                        Honda nu are nevoie de reclama din F1 in aceasta perioada de criza.

                        3. In afara de perioada in care Honda livra motoare V12 pt Mc Laren si alte echipe si facea legea in curse, nu au fost mari performante si inclin sa cred ca Honda stie sa faca motoare dar nu si sasiuri de curse.
                        Hondafan forever

                        Comment


                        • Formula 1 abandoneaza sistemul KERS in 2010:

                          http://formula1.automarket.ro/stiri/...s-in-2010.html

                          Cele 8 echipe din cadrul Formula One Teams' Association au decis sa abandoneze tehnologia KERS in sezonul 2010 ca urmare a costurilor de dezvoltare foarte ridicate.
                          Formula One Teams' Association (FOTA) s-a reunit duminica seara dupa Marele Premiu al Turciei pentru a discuta despre oportunitatea de a utiliza tehnologia KERS si in sezonul 2010.
                          In contextul in care echipele incearca sa gaseasca metode pentru reducerea drastica a costurilor, cele 8 reprezentate ale asociatiei au decis de comun acord sa renunte complet la utilizarea sistemului KERS in sezonul viitor, intrucat costurile de dezvoltare ale tehnologiei sunt foarte ridicate.
                          Decizia a fost luata in urma unui vot a sefilor de echipa, iar singurul care s-a opus abandonarii sistemului a fost Mario Theissen, directorul departamentului de motorsport al BMW. Totusi, conform regulamentului intern al FOTA, decizia a fost validata pe baza majoritatii voturilor. "Am votat in favoarea sistemului KERS, dar mergem pe mana majoritatii, asa cum s-a intamplat cu toate deciziile FOTA de pana acum", a explicat Theissen.
                          In prezent, sistemul KERS face parte din regulamentul tehnic intocmit de FIA pentru sezonul 2010, insa nu exista niciun articol care sa prevada obligativitatea utilizarii tehnologiei. Astfel, chiar si in cazul in care paragraful referitor la KERS ramane in vigoare, decizia echipelor FOTA va fi suficienta pentru abandonarea completa a tehnologiei.
                          Ferrari este una dintre echipele care a investit cei mai multi bani in dezvoltarea sistemului KERS, insa seful Stefano Domenicali sustine ca este multumit de renuntarea la aceasta tehnologie prin prisma costurilor ridicate.
                          "Impreuna cu McLaren, suntem singurii care o folosim. Am investit foarte mult si intotdeauna am spus ca este dificil pentru suporteri sa inteleaga de ce unele monoposturi au KERS si altele nu. Asa ca daca avem o abordare logica si suntem toti impreuna, atunci este mai bine sa nu avem KERS", a declarat Domenicali.
                          In prezent, FOTA este alcatuita din 8 echipe, dupa ce Williams si Force India au fost suspendate din organizatie ca urmare a faptului ca s-au inscris neconditionat in sezonul 2010 al Formulei 1. Echipele membre FOTA au depus la randul lor o cerere de inscriere pentru anul viitor, insa aceasta este conditionata de semnarea Acordului Concorde pana pe 12 iunie si de eliminarea bugetului maxim anual. Singura problema in utilizarea sistemului KERS ar putea proveni astfel de la Williams, care dezvolta in prezent aceasta tehnologie, in timp Force India se bazeaza pe parteneriatul tehnic cu McLaren, echipa membra FOTA.
                          Sistemul KERS a fost introdus in Formula 1 in sezonul 2009, echipele sperand ca sansele de depasire si implicit spectacolul de pe pista sa creasca simtitor. Cu toate acestea, doar McLaren, Ferrari, Renault si BMW-Sauber au inceput sezonul cu aceasta tehnologie implementata pe monopost. In plus, in ultimele curse, numai McLaren si Ferrari au continuat sa utilizeze tehnologia. In primele 7 curse ale anului, niciun monopost echipat cu KERS nu a reusit sa obtina vreo victorie.
                          Via | Autosport
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • Brawn GP lucreaza de o luna la monopostul pentru 2010!

                            Marţi, 16 iunie, 12:08 de Daniel Popescu

                            Ross Brawn a dezvaluit ca Brawn GP lucreaza deja la monopostul pentru sezonul urmator, echipa utilizand o treime din timpul alocat tunelului de vant cu noua masina.
                            Via | Reuters

                            http://formula1.automarket.ro/stiri/...ntru-2010.html

                            ================================================== =============

                            Brawn GP aduca aripi noi la Silverstone

                            Marţi, 16 iunie, 13:18 de Daniel Popescu

                            Ross Brawn a anuntat ca Brawn GP va utiliza o aripa fata si o aripa spate noi la Marele Premiu al Marii Britanii din acest weekend.
                            Jenson Button spera sai rasplateasca pe fanii britanici cu o prestatie pe masura, in timp ce Rubens Barrichello nominalizeaza circuitul de la Silverstone ca unul dintre favoritele sale.

                            Via | Brawn GP

                            http://formula1.automarket.ro/stiri/...lverstone.html
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • Brawn GP semneaza un nou parteneriat !

                              http://formula1.automarket.ro/stiri/...rteneriat.html

                              Brawn GP a anuntat semnarea unui parteneriat cu compania britanica de croitorie Gieves & Hawkes, care va oferi echipei costume pentru evenimentele oficiale.
                              Ross Brawn este incantat de noua oportunitate de care beneficiaza echipa pe care o conduce.
                              Via | Brawn GP

                              http://www.gievesandhawkes.com/en/shopping/

                              ================================================== ======

                              Brawn GP se aliaza cu un producator de ceasuri!

                              Vineri, 19 iunie, 17:12 de Daniel Popescu

                              Brawn GP a anuntat incheierea unui parteneriat cu producatorul britanic de ceasuri Graham-London, care va produce editii de colectie pentru echipa.
                              Via | Brawn GP

                              http://formula1.automarket.ro/stiri/...e-ceasuri.html
                              tokyodream
                              Senior Member
                              Last edited by tokyodream; 19-06-09, 18:09.
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment

                              Working...
                              X