Honda revine in F1!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.gptoday.com/full_story/vi...rcedes_engine/

    Comment


    • https://www.gpblog.com/en/news/98890...e-decided.html

      Cred ca Red Bull vor avea o surpriza strategica din partea celor de la Mercedes: Lewis ar putea sa mai schimbe motorul si in Qatar si poate si in urmatoarele curse. Si pe buna drepate, de ce nu? Se pare ca un motor nou le poate aduce un plus de performanta atat de mare in prima cursa in care este utilizat, incat Mercedes poate defila pe orice circuit. Nu inteleg de ce nu au facut-o mai des in trecut. Insa clar, 5 pozitii pe grila de start ar insemna o penalizare prea mica pt ce plus de performanta aduce un motor nou pt ei. Din pacate Max si Red Bull vor avea din ce in ce mai putine mutari disponibile, dar in motorsport nimeni nu poate fi sigur de nimic.

      Comment


      • http://www.gptoday.com/full_story/vi...et8217_engine/

        Exact ceea ce se prefigura. Mercedes schimba motorul pt a-l duce la extrem, castigand astfel cursele foarte usor si, poate si si titlurile. Nu cred ca Honda are timp sa pregateasca o astfel de solutie pana la final de sezon si nici nu cred ca e posibil.

        Comment


        • Mai degraba decat sa schimbe motorul, Mercedes prefera sa triseze cu aripa spate: https://www.motorsport.com/f1/news/w...marks/6799427/
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Sa fie, sa nu fie... Cert este ca ceva se intampla cu monopostul Mercedes. Mai ales dupa ce au aparut iar imagini cu volanul monopostului pe care Lewis il trage spre el si apoi il impinge inapoi in pozitia initiala, asa cum functiona vechiul sistem DAS, care ulterior a fost interzis.
            https://youtu.be/v-oXNaPLOQU

            Referitor la aripa spate, am impresia ca nici cei de la Red Bull nu stiu exact ce se petrece si cu atat mai putin pot demonstra o neregula. Cu toate astea, ei au instiintat FIA, iar oficialii au condus o serie de teste asupra aripii spate. Dar am impresia ca nu vor gasi nimic in neregula.

            Acum, dupa sesiunea de calificari din Qatar, cei de la Red Bull au constatat ca top-speed-ul monopostului Mercedes a reintrat in 'cote' normale. Sa se fi speriat cei de la Mercedes? Sau vor folosi aripa aceea spate in urmatoarele doua curse, acolo unde va conta cel mai mult? Nimic nu este clar in acest moment.

            Pana cand se va afla ceva, Max trebuie sa se bata cu Botas pt locul secund, caci Ham in acest moment e greu de atins.

            Comment


            • Riscă penalizare pentru double yellows, Max. Acuma trebuie să anunțe. Cupa e tot mai departe, dar vedem pana la final. )

              Comment


              • Si cu asta s-a incheiat campionatul.

                Comment


                • Asa cum au aratat ultimele doua curse, Mercedes sunt in fata. Nu doar motorul ala potent din Brazilia, care apropos, nu a fost folosit astazi, dar va fi folosit in ultimele doua curse, aduce un plus de performanta, dar si aerodinamic monopostul lor functioneaza acum ireprosabil pe toate variantele viraje, lente, medii, rapide.

                  In mod normal, Max este la mana hazardului. In rest nu vad ce sanse mai are pt ca monopostul nu il mai ajuta.

                  Comment


                  • Singurul lucru pt care m-as oftica ar fi ca mercedes sa castige cu un rahat cum a fost DAS-ul si la cum s-a comportat masina cursa trecuta, sa ai dintr-o data 30 km/h im plus fata de orice masina ceva nu este in regula.
                    In rest a fost un an care a facut pt redbull cat 2 titluri. Macar le-au dat batai de cap celor de la mercedes.

                    Comment


                    • Din nefericire Max a pierdut o gramada de puncte din diverse motive. La Baku a abandonat cu o explozie de pneu, la Silverstone a abandonat din cauza lui Ham, iar in Ungaria a fost victima accidentului produs de Botas. Sigur nu ar fi putut castiga toate aceste curse, deci exclus sa vorbim de o pierdere de 75 de puncte. Dar 50 tot erau de castigat, iar acum poate ambele titluri erau deja asigurate.

                      Cu toate astea, poate ma insel, insa ceva imi spune ca Max va fi campion in acest an.

                      Comment


                      • Nerecomandat cardiacilor cursele asta din F1.

                        Oricat de mult il detest pe Ham si oricat de mult mi-as dori ca Honda sa plece din F1 cu titlul la piloti macar, cred ca Max a depasit limita sportivitatii in aceasta cursa. Disperarea de a se impune cu orice pret si-a spus cuvantul. Ham are dreptate cand spune 'this guy is crazy, man'. Manevrele sale au fost nu doar disperate, ci si periculoase. Mercedes este masina de batut, iar Max stie ca nu are cu ce sa se bata, de aici si disperarea sa.

                        Penalizarea sa a fost acordata pe buna dreptate. Totul are o limita. Stim ca este foarte rapid si este de calibrul lui Ham, dar daca nu ai si masina sa te bati, mai bine te recunosti infrant si punct. Nu s-a terminat lumea.

                        Urmeaza ultima cursa pe un circuit care, din nou, nu favorizeaza monopostul Red Bull. Peste o saptamana aflam cine este noul campion.

                        Comment


                        • 2021 a fost decis la Silverstone.
                          Silverstone nu se uită. Nici cand Merc sărbătoreau victoria și se pare că Toto nu l-a sunat pe Jos să intrebe de Max cum este, fiind dus la spital. Așa că toată plangăreala cu "he's crazy, man" s-o lase pentru private chat.
                          Vedem ce vor decide stewarzii cu franarea lui Ver, unde cel mai probabil a fost greșeală de echipă, eveniment presărat cu orgolii evident: Ver cu franare mai agresivă, Ham cu o posibilă atingere pe post de victimizare.

                          Un lucru imi rămane mie din cursa din această seară: cum Ver ii cedează locul lui Ham aproape de zona de franare, doar ca să intre pe interior și să franeze tarziu, fiind pe mediums, furandu-i locul iar. De geniu. Și ii faci asta lui Hamilton. RB să continuie pe trendul ascendent cu monopostul și Ver e campion in viitorul foarte apropiat.

                          Comment


                          • Eu zic ca problema nu este monopostul RB, problema este legalitatea monopostului Mercedes si regulamentul mai mult decat interpretabil si cu portite. Dezvoltarea motoarelor este inghetata si cu toate astea eivin cu motoare mai puternice. Pai ori e inghetata ori nu.

                            Comment


                            • Ce mai e de zis?!?! HAM clar a mancat ***** cu polonicul cand era mic, altfel nu-mi explic cum de n-are niciodata nici un ghinion (defecte tehnice a la Bottas sau ieri facut sandwich intre VER si OCO iar el scapa ca prin minune), neavand deci nici o cursa cu 0 puncte. Clar e genial dar sa-l faci nebun pe VER cand si el a exagerat LA FEL de mult, mi-a reamintit de vechiul plangacios. Sa bage un ochi pe youtoube la Schumi vs. Villeneuve sau JPM sau de ce nu Senna vs. Prost. Masina aia Mercedes o fi tanc dar numai pe mana lui, pe mana lui Bottas e un tanc mai light asa.
                              Nu e nici un secret de unde se trage tot acest avans al celor de la Mercedes care fara Red Bull in forma asta, s-ar fi plimbat pe toate circuitele. Trist pentru sport, bine pentru ei.
                              Asadar, sa inceapa ruleta ruseasca ca de racing nu mai poate fi vorba.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • Originally posted by hondatu View Post
                                Ce mai e de zis?!?! HAM clar a mancat ***** cu polonicul cand era mic, altfel nu-mi explic cum de n-are niciodata nici un ghinion (defecte tehnice a la Bottas sau ieri facut sandwich intre VER si OCO iar el scapa ca prin minune), neavand deci nici o cursa cu 0 puncte. Clar e genial dar sa-l faci nebun pe VER cand si el a exagerat LA FEL de mult, mi-a reamintit de vechiul plangacios.
                                A mancat enorm si asta il ajuta nu numai in a nu avea probleme tehnice, dar il fereste si de penalizari. Sau, altfel spus, daca cineva da dovada de proasta crestere si de proaste maniere (i.e. Verstappen) si il necajeste pe Hamilton (de exemplu nu-l lasa sa il depaseasca, sau nu reduce viteza suficient ca sa poata fi depasit), atunci il paraste Toto Wolf la stapanire pe nesimtitul de VER si ala isi fura o penalizare. Hamilton poate face ce vrea, masina poate fi facuta oricum, nimeni nu se ia de ei.

                                Sper din toata inima sa ia Verstappen campionatul, sa moara Merecedesii de ciuda!
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X