Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • https://cavaleria.ro/auto/video-jaguar-felina-motorina/

    Test cu Jaguar XE diesel. Nu sunt baietii cei mai cei in domeniul auto dar expun cateva puncte de vedere interesante. Vorbesc printre altele despre insonorizare proasta, vibratii in masina provenite de la motor, sistem multimedia invechit si lent etc. Mi se pare nasol, tinand cont ca vorbim despre un Jaguar din 2017.

    Comment


    • M-a sunat cineva, insa eram plecat din Bucuresti si a ramas ca revine. I-am dat mesaj cand m-am intors, dar fara feedback deocamdata.
      Cand mi-a trimis oferta, inainte de dotari si descriere am verificat pretul, ceea ce arata ca e o masina pe care nu mi-o permit, psihic cel putin
      Mai mult, pe Accord cred ca obtin, realist vorbind, max 7000 euro...adica alte semne de intrebare...daca merita aruncata suma cu pricina, pe cateva momente de placere si un polish consistent la orgoliu.

      Comment


      • eu la jaguar nu m-as arunca mai mult de 2012. Nu isi merita banii pur si simplu. Nu au adus nimic deosebit sa merite diferenta de pret. Navi intotdeauna a fost old school, dar isi face treaba (asta daca se vrea musai a fi folosita). Modelele pe benzina pana in 2012 din ce-am citit (m-am documentat putin inainte de-a trece pe jag) e cam bulletproof motiv pentru care merita dpdv al fiabilitatii. Pe de alta parte, sa simti o diferenta, ar fi bine un 3.0 (dupa 2010 nu stiu exact ce motorizari sunt, stiu ca erau destul de rare cele pe benzina - de-asta am si preferat modelul anterior). Nu regret o secunda decizia, si nu as lua altceva.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • M-am oprit la min 3, dupa ce a plecat cu portbagajul deschis...Pe asta il iau consumatorii ca reper...va de noi

          Comment


          • Originally posted by Bazilide View Post
            M-am oprit la min 3, dupa ce a plecat cu portbagajul deschis...Pe asta il iau consumatorii ca reper...va de noi
            Si tu asta iei ca reper la calitatea unui review auto? Ca a plecat cu portbagajul deschis? Puteau sa o taie la montaj daca era asa o mare problema. In fine, oamenii spun niste lucruri acolo care sunt chiar interesante.

            Comment


            • Eu zic ca nu se referea la asta,ci la gura de incarcare a portbagajului stramta.

              Comment


              • Originally posted by adi lungu View Post
                Si tu asta iei ca reper la calitatea unui review auto? Ca a plecat cu portbagajul deschis? Puteau sa o taie la montaj daca era asa o mare problema. In fine, oamenii spun niste lucruri acolo care sunt chiar interesante.
                Nu musai, dar sunt atat de multe surse de informare, incat chiar nu chef sa urmaresc un cetatean care incepe un review de Jaguar cu „hai sa vedem cum sa sta in spate”...

                Comment


                • Am vazut si eu filmarea cu Jaguar-ul.
                  Nu e nicio problema ca n-au taiat partea cu portbagajul - le-au iesit multe comentarii si a fost funny.

                  Despre Mazda 6 - am condus una Kombi (Break) pentru 8 luni, modelul cu 192 CP, automata -> eu recomand, chiar mi-a placut foarte mult, e de familie si foarte comfortabila, daca ai nevoie este si sportiva (cu padele pe volan / buton sport la cutia de viteze automata).
                  Faceti test-drive chiar si cu diesel-ul - e aceeasi masina, doar mai zgomotoasa si dieselul de 150 CP se poate aproxima la senzatii cu benzinarul de 2.5 litri / 192 CP.
                  Benzinarul de 165 CP (2 litri) automat e cam la fel de puternic precum motorul de 2 litri 155 CP de pe Accord, de asta l-am ignorat ca voiam un upgrade micutz.

                  @dantt Aveam si sistemul Bose (11 speakers) - e chiar foarte bun, sunet clar si puternic, trebuie dezactivat Bose Center Point (care face sunetul spatial cica) si se aude mai bine.
                  http://infotainment.mazdahandsfree.c...language=en-NA
                  Ei considera asta un feature "Centerpoint® converts stereo signals to multiple channels, allowing greater precision in reproducing sound. Centerpoint's® enhanced algorithm simultaneously creates a wider, more spacious sound field"
                  cci
                  Senior Member
                  Last edited by cci; 24-08-17, 12:36.
                  Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                  Comment


                  • Poti arunca o privire si la Skoda Superb. Are dotari/motorizari interesante.
                    Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                    Comment


                    • Originally posted by Bazilide View Post
                      Experienta minima cu Volvo, cred ca am mers ca pasager de 1-2 ori.
                      eu am gasit un v40 2016, 2L, 4x4, 190hp, automat, benzina.
                      well fata de honda accord este:
                      - confortabila, scaunele geniale.
                      - portbagaj destul de incapator, mai mic ca honda, oricum "travel light", imi propun ca la fiecare calatorie sa nu pun bagaje pana la refuz.
                      - drive pentru un consum linistit, S pentru baietii cu bmw-uri si audi-uri tdi
                      - consum de 6.8L brasov - bucuresti, 2h, plecat duminica dimineata la ora 9, mers pe dn1.
                      - scaunul copilului permanent in masina.
                      - un pic mai zgomotoasa ca honda la plecare, cred ca din cauza uleiului.
                      - in spate cred ca mai mica ca honda cu toate ca sotia mea este mai multumita, nu se plange de locurile de depozitare, probabil ca panoramicul inca o o influenteaza.

                      deocamdata super multumit.
                      bafta la gasit / alegere

                      Comment


                      • Suna interesant. Ma tenteaza tot mai mult un SH nou adica 1-2 ani si 20-30.000 km rulaj. Pare sa fie cel mai bun compromis.

                        Comment


                        • O parere despre Mustang (no NCAP)?
                          Multumesc!

                          Comment


                          • Frumoasa rau!
                            ....

                            Comment


                            • daca n-ar fi fost faza cu NCAP, mi se pare o masina tare tare faina!
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • Originally posted by Bazilide View Post
                                Ma tot gandesc sa schimb Accordul (2009, a ajuns la 148.000 km). Urmatoarea va fi tot un sedan din aceeasi clasa: motor cu o putere similara sau mai mare, dinamica peste medie, tot AT, portbagaj 450-500 L. Imi place mult Jaguarul XE (urmeaza sa ma duc la un drive test) dar lista scurta ramane deschisa. Mazda 6 imi place ca look exterior, nu la fel de mult insa la interior, iar cutiile AT sunt cu 6 viteze, probabil generatie mai veche. Audi A4 ar mai fi o optiune, mi s-a parut o masina „corecta”.... sau Serie 3 (un i) insa vine cu o eticheta proasta. Reprezentata BMW are cateva masini la vanzare, cu garantie, rulaj mic etc. As lua un SH cu maxim 1-2 ani.
                                La Jaguar XE (2.0 Diesel 190 CP, AT etc) sunt niste promotii bune, asta daca ma bag la un leasing, altfel am vazut multe oferte decent la dealeri, din RO dar nu numai, cu modele 2016, rulate foarte putin (20-25.000 km). Review-urile sunt bune, insa nu e o masina foarte comuna si nici nu stiu ca fiabilitate/intretinere cum sta pe termen lung. Am in vedere un orizont de 6-7 ani. Am aruncat o privire pe un site de piese, cu greu gasesti placute de frana si alte componente uzuale...Any thoughts?
                                Subaru Levorg ? Problema la ei ar fi variantele limitate de servisare si poate cutia CVT dar pentru un family pare chiar ok .Doar ca nu e chiar un sedan clasic sa zic asa...

                                Comment

                                Working...
                                X