Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu cred ca nu i-a placut manuala pe 2.2....ci nu i-a placut manuala . Se orienteaza pentru o masina comoda pentru a calatori cu familia, iar aici o transmisie AT are castig de cauza.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • De fel nu-mi place diesel, iar combinatia cu cutie manuala nu este cea mai fericita. De aceea prefer manuala numai pe motor benzina, unde gasesti rapoarte ceva mai lungi. In momentul de fata m-am orientat catre BMW pentru ca mi se pare si chiar este o masina mai solida decat alte modele nemtesti. Cat despre motorizare, voi merge pe un 3.0L turbo diesel sau daca gasesc un benzinar de 2.5l 218cp.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • De curiozitate, de ce benzina 2.5 si nu 3.0? Diferenta de consum nu o vad atat de mare intre ele. Probabil diferenta la impozit e mai mare, dar din moment ce esti oricum dispus pentru 3.0d, nu cred ca are importanta.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Totusi este o diferenta de consum intre diesel si benzina de 3.0l, iar la cel din urma mai platesc si impozit dublu fata de un 2.5i atunci nu merita. Am gasit acum un 330xd la un pret bun, dar este varianta fara facelift.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • Am zis de diferenta de consum intre 2.5 benzina si 3.0 benzina...

            In fine... tu iti stii mai bine calculele

            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • Nu am mers niciodata cu X3, dar nu e prea mic pentru familie cu 2 kinderi? Mai fac iesiri de weekend cu Rav-ul, iar bagajele trebuie organizate bine ca sa incapa nici nu vreau sa ma gandesc la o plecare pt 2 saptamani.

              Comment


              • A zis mai sus doc. Cutie de acoperis inchiriata si totul se rezolva. X3 se conduce excelent. Si eu am mers cu dieselul de 180 de cai.

                sent from the nex
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • Daca si X3-ul este mic, atunci ce sa mai zic de Accord. De multe ori ne facem prea multe griji pentru bagaje, luam cu noi si ceea ce nu folosim. Pe parcurs am invatat ca putem sa ne descurcam si cu mai putin. Eu zic ca 1000-1100l (cutie + portbagaj Accord) sunt suficienti pentru o familie cu 2 copii.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • La Top Gear a fost candva o paralela intre X3 si X5, X3 s-a cam facut de ras in off-road mediu ! Cum impozitul de la 3.0 nu e o problema, recomand X5, este o masina adevarata cu spatiu mai mult decat suficient ! Am condus asa ceva si voi mai conduce de cate ori voi avea ocazia, dar n-as cumpara !!
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • X 5 cu 286 hp = combinatia perfecta. :thumbup:

                      Sent from my GT-I9505 using Tapatalk HD
                      Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                      Comment


                      • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                        La Top Gear a fost candva o paralela intre X3 si X5, X3 s-a cam facut de ras in off-road mediu ! Cum impozitul de la 3.0 nu e o problema, recomand X5, este o masina adevarata cu spatiu mai mult decat suficient ! Am condus asa ceva si voi mai conduce de cate ori voi avea ocazia, dar n-as cumpara !!
                        Nu ma vad inca intr-un BMW X5. Sistemul X-Drive de la BMW este superior celui de pe CRV 2007, deci nu stiu cum m-as putea face de ras. Ideea este ca aceasta masina a fost facuta pentru sosea si forestier usor. Chiar daca are o garda la sol de 20cm, unghiurile de atac sunt foarte mici. Totusi prin 2008-2009 am facut un test la Campina cu toate modele BMW dotate cu X-Drive si s-au comportat excelent. Totul tine de sofer, poti sa ai mama lui 4x4 ca daca nu stii sa abordezi zonele dificile ramai suspendat sau impotmolit.

                        Nu cumpar aceasta masina pentru calitatile offroad, ci pentru cele onroad si motor. Astazi am vazut masina si m-am plimbat un pic cu ea. Senzatie. Chiar daca eram setat pentru un seria 3, BMW X3 3.0sd m-a facut sa-mi recalculez bugetul.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Aceste masini nu subt masini de offroad. Ba chiar mai mult decat toate, x-urile de la bmw sunt de sosea. Si un offroad foarte lejer. Offroad pe bune inseamna altceva: diff lock, cauciucuri all terrain sau mud, articulatii si punti simple ca sa nu regreti dupa ce iesi prin hartoape ca ai de schimbat bucsi si pivoti. Offroad inseamna patrol si landcruiser de exemplu . Eu nu m-as da la x5 sau daca vrei neaparat mai mare poti cauta un x3 din gen a doua care este aproape cat un x5 din generatia trecuta.

                          sent from the nex
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • In proportie de 98% hotararea este luata. Un mic teaser la masina (pozele nu imi apartin):





                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Cate trepte are cutia? E at din cate vad.

                              sent from the nex
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • Daca as citi ce scrie pe la http://www.bmwclub.ro/forums/forum/13-seria-x/ nu as lua niciodata beemveu... iar ce e aici e trist de tot: http://www.edmunds.com/bmw/x3/2013/reliability.html
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X