Intamplari din trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by octi_b View Post
    Pentru tine sper, totusi, ca nu e tocmai exact ce ai scris, in sensul ca drumul era suficient de lat chiar si dupa ce ai parcat. Caci altfel, daca tu ai blocat un drum deja ingust, nu stiu ce sa zic unde este vina si nepasarea...
    Crede-ma ca a ramas loc suficient pentru a trece un camion. S-a intamplat intrecut sa vad masina de gunoi trecand pe langa masina mea, parcata in acelasi loc, fara nici un fel de probleme. Daca o comit din cauza mea, tac din gura.
    Wagner
    Senior Member
    Last edited by Wagner; 01-02-13, 15:13.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • pe de alta parte asa e orasul Wagner, inteleg ca esti furios si inteleg foarte bine si de ce; dar daca incerci sa o judeci la rece cred ca rational e imposibil ca o masina sa scape intacta in orasul asta

      eu pe a mea am o cheie pe capota
      cate o stersatura pe fiecare colt de la diversi care au parcat langa mine
      pe unul chiar il cunosc fiind sotul unei colege; a venit sa isi ceara super scuze ca s-a atins de mine pentru ca a incercat sa parcheze mai din scurt si presat de cei din trafic din spate; omul era la finalul unei zile de munca super pline, mort de racit, si la repezeala a evaluat gresit si si-a lasat vopseaua pe mine; ce sa-i fac? cu totii gresim

      dintre toti cred ca cel total impardonabili sunt cei care cauzeaza stricaciunile voit; zgarie cu cheia, smulg stergatoare, rup oglinzi; alte incidente cred ca mai pot fi intelese si iertate fara supergeneralizari
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • Asta cam asa e. Sotul colegei tale unul dintre putinii ramasi cu bun simt. Daca gaseam langa masina pe individul (a) care a comis-o, ai cuvantul meu ca n-aveam nici o problema. Ii spuneam: " Nu-i nimic, se mai intampla, asta e" si ne vedeam fiecare de treaba lui. Mi s-a mai intamplat anul trecut, culmea, cu un taximetrist care s-a oprit in spoilerul meu spate. Ne-am dat jos (initial am vrut sa ma infig in el) si imediat a inceput sa-si ceara scuze - i-am spus doar sa aiba grija cu distanta intre masini, fara ironie sau sa-l tratez de sus. Nu sunt absurd. Prima cicatrice pe masina am gasit-o la doua-trei saptamani dupa ce am cumparat-o - in parcare la Carre4, cu un carucior proptit in ea. Ma enerveaza nesimtirea, atat.
        Ultimii descrisi de tine ar trebui prinsi si caftiti pana nu mai pot.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • Originally posted by ticker View Post
          Mie mi-a dat un babuin oglinzile peste cap (una atarna in fire) pentru ca parcasem pe "locul lui".
          Domnia sa, retarda dealtfel, credea ca mostenise locul de la Dumnezeu, dar nu platea pt el nimic, si daca e sa vorbim de cine parca acolo cu 10 ani inainte... parca tata. El nu era nici macar in bloc.

          Dar asa sunt multi romani, un bloc de inculti nesimtiti si fara respect de nimeni si nimic.

          Noua ne-ar trebui stat politienesc sa fim tinuti sub control. La noi se fura codrul "ca in codru", se polueaza la liber, se platesc taxe pentru "poluare" si banii merg pe masini noi la parlament etc.

          In Croatia, stat trecut prin furcile caudine ale razboiului intre '91 si '95, oamenii nu au garduri la case si cand ii intrebi de ce se uita la tine ca la un nebun si intreaba de cine sa se fereasca?

          Accesul la parcurile nationale e cu plata benevol. Un cocalar roman poate intra fara sa plateasca (nu e poarta cu paza, nu e nici gard la parc), pe sosele lumea e extrem de civilizata (mergeam pe coasta cu 50-60 km/h pt ca neveste-mii ii era frica de hau si nimeni nu depasea, nimeni nu claxona, nimeni nu statea la 10 cm in fundul meu, nimeni nu dadea flash-uri.). Ei au fost in stare sa faca cu Bechtel peste 1300 de km de autostrazi la pret de nimic prin munti (tunele de 5.6 km) si pe coasta. Guvernantii nostrii si-au bagat banii in buzunare.

          Noi suntem o tara inca in evul mediu. Avem autostrazi din loc in loc, fara o logica anume (nu un poiect clar de autostrada). Nu o sa fim civilizati niciodata. Iubesc Romania, dar detest multi romani.
          Astia nu stiu decit de par. Si parul trebuie oferit cu strasnicie. In locul tau, as gasi o masina cu niste bullbaruri sanatoase si i-as sifona putin masina mai pe toate partile. Mai e si metoda cu lichid de frina aplicat bine pe vopsea. Stiu ca o sa sara unii sa zica una si alta, ca nu e bine, ca violenta generaza violenta, dar intrebarea ramine: cum tratam cu astfel de animale? va zic eu: cu moneda pe care o inteleg.
          Hondafan forever

          Comment


          • Astfel de animale trebuie tratate cu legea. Adica ar fi bine sa fie camere video pe strazi, soft de recunoasterea numerelor de inmatriculare ( nu politisti), sa filmeze si cand se intampla ceva, sa-l poti gasi pe faptas si sa se aplice legea.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • La cat de interpretabila e legea de la noi si cum se aplica, ma tem ca va mai trece ceva vreme pana la un astfel de sistem. Intr-adevar, e cea mai eleganta solutie.

              -Mi-am adus aminte de incidentul cu ostatici de la Moscova de acum vreo 10 ani (teatrul plin cu ostatici -in final vreo 125 victime - teroristi si ostatici). Trupele speciale au raspuns deosebit de dur, dar organizarea a fost varza (de aceea au si murit atatia). Au raspuns cu o violenta cel putin egala cu a agresorilor. De atunci nu imi amintesc sa mai fi fost vreun atentat la Moscova.-

              Cu haosul din in tara asta, din pacate violenta inca este o optiune (uneori).
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • R 42659 - Milano Red Ep3

                Comment


                • Eu unul incerc sa conving 2 oameni de aprox jumatate de an sa parcheze in anumit fel incat sa mai incapa alte 2 masini. Ei batman ... gasesc o modalitate de a parca fara a tine cont ca altii nu mai au loc. Am dicutat cu ei de cateva ori dar nu ai ce sa le faci si am aplicat alta tactica care a dat roade.
                  Cu intamplarile din trafic dai peste tot felul de idioti ... se grabesc fara motiv pret de 500 m si te obliga sa te dai din fata lor , apoi pun frana si avarii oprind in fata ta ca sa ia ceva de la magazin , casa etc.
                  In special pe langa taximetristi am boala pe cei care isi duc plozii la scoala cu masina dimineata si blocheaza arterele parcand paralel cu alte masini la orele cand traficul este si asa haos . Plodul nu trebuie sa coboara in fata usii de intrare in scoala ca o mare diva , poti gasi un loc in zona incat sa nu ingreunezi traficul , iar miscarea de dimineata face bine la oxigenarea materiei cenusii.....
                  Am atins zilele trecut cand eram in zona la bamboo o masina cu oglinda din cauza unuia care si-a inchiriat strada... Am oprit putin mai in fata , am cautat sa vad pagubele la mine ( doar oglinda rabatata ) apoi la masina celui pe care am atins-o. Avea si el doar oglinda data peste cap. Am lasat bilet cu numarul meu de telefon si o explicatie in geamul masinii si mi-am vazut de drum. Propietarul m-a sunat la 2 ore si totul a fost ok fara pagube.
                  Dreptatea pe loc si nervii nu isi au rostul , efectul este deja , prefer sa vad rezolvarea mai rapida a problemelor .... Rasplata pentru cei de "treaba" poate luat multe forme . Cu un nr de inmatriculare se poate afla foarte multe.
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • Originally posted by Vali_lj View Post
                    Eu unul incerc sa conving 2 oameni de aprox jumatate de an sa parcheze in anumit fel incat sa mai incapa alte 2 masini. Ei batman ... gasesc o modalitate de a parca fara a tine cont ca altii nu mai au loc. Am dicutat cu ei de cateva ori dar nu ai ce sa le faci si am aplicat alta tactica care a dat roade.
                    Care tactica ? Am si eu niste capcauni la bloc care blocheaza 2 locuri. Explicatiile au fost in zadar, ei tot pe a lor o tin.
                    '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                    Comment


                    • Eu am o problema cu cei care pretind ca este locul lor de parcare chiar si atunci cand nu este platit sau amenajat ADP (ex. un loc anume de pe trotuar) in ideea ca stau acolo de X ani si ala e spatiu lui..de la Dzeu!
                      Poate sunt cativa pe forum care fac acest lucru,insa eu nu inteleg oamenii astia si continui sa parchez unde gasesc liber cand ajung seara acasa ,cu inevitabilele discutii cu vecinii. Deja sunt vazut cu ochi rai de o parte ,insa cat timp si eu locuiesc in acelasi bloc avem drepturi egale .
                      '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                      Comment

                      Working...
                      X