Automobilele electrice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As I stated in my ‘Taking a Tesla Model 3 Performance to the dragstrip’ post yesterday, there was only one other electric vehicle at the track this weekend and it was a special one: A T…
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • Apropos de Tesla, un amic mi-a transmis opiniile unei cunostinte care a fost la un test-drive in UK.
      Iata ce a scris acesta:

      "...solicitarea mea de programare pentru Sambata la un test-drive cu Tesla Model S a fost confirmata aproape imediat pe email. Joi am primit un telefon de la copilotul Tesla cu care urma sa merg in drive-test, un italian glumet pe care il cheama Simone. S-a prezentat, mi-a pus cateva intrebari despre ce masina conduc acum si la ce ma astept sa vad in drive-test si a ramas sa ne vedem Sambata la 10. Am luat cu mine un prieten pasionat de tehnologie si m-am prezentat la reprezentanta (16 minute cu masina pana acolo de la mine din fata casei), care e in interiorul unui mall (Brent Cross Shopping Centre). In parcarea mall-ului e si un punct de incarcare rapida Tesla Supercharger cu doua locuri; ambele erau in uz, proprietarii lasasera masinile la incarcat si probabil se dusesera la o cafea prin mall.

      La reprezentanta aveau 3 masini inauntru (un SUV Model X ca cel pe care l-a testat George si doua limuzine Model S) iar in parcare aveau alte 5 sau 6 folosite de staff si pentru test-drive-uri. Am fost intampinat de directorul filialei care dupa amabilitati a vrut sa stie ce aspecte ma intereseaza mai mult la masina ca sa poata personaliza drive-test-ul in functie de interesele mele si mi-a zis ca daca am orice mentiune de facut sau problema in drive-test sa il contactez direct pe el. Apoi a venit Simone, care la inceput mi-a prezentat tot ce face Tesla, la ce pregatesc pentru viitor si cum functioneaza logistica unei asemenea companii. Interesant, fabrica lor de baterii Gigafactory e cea mai mare din lume si e complet autonoma energetic - acoperisul e facut din panouri solare. In aproximativ 2 ani vor lansa Roadster 2, o masina electrica de serie mai rapida decat orice masina sport de pe piata (0-100 in 1.9s si viteza maxima 400kmh), la un pret de 10 ori mai mic decat actualele "varfuri" (Bugatti Chiron, Koeniggsegg Agera RS). Suna fantastic si nu e ceva ce noi muritorii de rand ne-am permite vreodata, dar e interesant cum tehnologia noua permite sa construiesti masini cel putin la fel de rapide dar cu costuri mult mai mici.

      Trecand la masina, am testat Model S cu "motorizarea" 75D, care e varianta de baza si cea mai echilibrata. La masinile astea performanta nu prea tine de motoare ci de baterie (cat curent maxim poate sa ofere, care e proportional cu capacitatea), iar varianta 75D are o baterie de 75kWh si tractiune integrala (multumita a doua motoare, unul pentru axa fata si altul pentru axa spate). Acceleratia 0-100 se intampla in 4.2s, viteza maxima e 225kmh iar autonomia e de aproape 500km. Pretul e in jur de £72.000 iar optionalele disponibile sunt foarte limitate: ai de ales din 5 culori pentru exterior si doua pentru interior, 3 variante de jante, trapa, sistem avansat de filtrare a aerului, pilot automat avansat, sistem audio mai bun, incalzire in scaune, 2 scaune extra pentru copii. Pe langa asta mai exista varianta 100D (baterie de 100kWh, performanta limitata cam la acelasi nivel cu 75D dar autonomie mai buna) si P100D (tot 100kWh dar optimizata pentru performanta, 0-100 in doar 2.5s !! ).

      La exterior masina arata excelent cu o evidenta atentie la detalii (manerele usilor se "ascund" cand nu ai nevoie de ele, de exemplu) iar interiorul e si mai impresionant - e o masina premium pana la urma. Plafonul e un geam polarizat si domina interiorul pentru ca te face sa te simti ca esti in spatiu deschis, nu intr-o conserva de metal. Totul e minimalist, in afara de 3 manete langa volan (semnalizare, ajustare pozitie volan si "schimbator de viteze" - care doar schimba intre modurile inainte, inapoi si parcare), nu exista nici un buton - nici macar pentru torpedou. Totul se controleaza printr-un touchscreen urias de pe consola centrala, care merge excelent, fara ezitari sau erori. Exista 16 camere amplasate peste tot in jurul masinii care identifica masinile din jur, benzile de circulatie si obstacolele si creaza o macheta a drumului si a masinilor si obstacolelor pe ecranul central (arata ca un joc pe calculator). Macheta e cateodata mai buna decat poti vedea tu in jur (plus ca aproape nu ai nevoie sa te mai uiti in oglinzi). Functia asta e folosita pentru a identifica eventualele pericole, iar daca detecteaza ca te apropii prea mult de masina in fata sau cel de pe banda alaturata iti taie fata, franeaza (sau ia si de volan, daca ai optiunea de pilot automat avansat) astfel incat sa te tina in siguranta.

      Cand o conduci, primul lucru pe care il observi e ca nu se aude NIMIC, totul e complet silentios; cand prinzi ceva viteza auzi doar aerul plimbandu-se pe caroseria aia cu coeficient de aerodinamicitate optimizat si cauciucurile ruland pe asfalt, dar atat. A doua chestie e acceleratia; imi place viteza si am condus cateva masini foarte rapide/sportive la viata mea si am stat in dreapta intr-o masina de raliu, dar sentimentul de acceleratie de la Tesla e unic. Daca vrei, pleaca de pe loc BRUTAL iar pana pe la 150km/h nici nu iti dai seama cand ai ajuns, e aproape instantaneu. Simone stia drumul si ma incuraja sa "o calc" pe unde era liber si nu erau camere radar. N-am vrut sa imi risc permisul sau sa platesc o masina cat salariul pe 2 ani, dar m-am "jucat" putin cu un tip cu un Bentley Continental GT pe autostrada la indemnul copilotului Tesla, iar ironia face ca dupa ce l-am lasat sa se duca l-am gasit la o benzinarie, oprise sa alimenteze. Si Simone tocmai ce zisese ca Bentley-ul a omorat un pui de urs polar cu poluarea de la acceleratia aia .

      Trecand peste denivelari (am ADN de sofer de Bucuresti, asta e testul suprem), suspensia pneumatica (setata pe mediu, "comfort") isi face treaba dar nu m-a impresionat. Cu siguranta e mult mai buna decat multe masini, dar cred ca ma asteptam la acelasi nivel de comfort al trenului de rulare ca intr-un Mercedes, de exemplu. Se vede ca e masina americana si nu nemteasca, pluteste bine pe drum drept dar nu e reglata perfect pentru orice situatie. Alta situatie in care nu a excelat e la franare in coborare, simti cum cele peste 2.1 tone se apleaca in fata si creaza putin balans, care intr-o situatie limita ar putea sa destabilizeze traiectoria. Comparativ, vechiul meu BMW 330d pur si simplu se "lipea" de asfalt cand apasai frana, devenea mai precis si mai stabil decat in mers normal. Pana si lui Simone i-a sarit pulsul pentru o fractiune de secunda in situatia aia. Dar astea sunt nazurile mele, tot e mai bine decat alte americane cu pretentii sportive gen Ford Mustang.

      Calitatea materialelor e buna, vizibilitatea display-ului e excelenta, sonorizarea standard are 14 difuzoare si suna peste medie, e suficient loc pentru adulti inalti in spate iar portbagajul e urias. Se simte ca o masina solida, desi nu face chiar sunetul ala de seif inchis cand trantesti usa, pe care il gasesti la un Mercedes S-klasse.

      Pentru ca nu sunt prea multe piese in miscare, reviziile sunt mult mai ieftine. Nu ai de schimbat curele, uleiuri, injectoare, turbine. Franarea regenerativa inseamna ca uzura placutelor de frana e foarte mult redusa. Singurele consumabile de schimbat sunt filtrul de aer pentru habitaclu (poti sa o faci si singur), lichidul de frana (la 2 ani) si lichidul de racire (la 4 ani/ 80.000 km). Da, are lichid de racire desi nu e motor cu combustie, acesta raceste motoarele electrice si bateriile atunci cand sunt incarcate rapid (pentru a le prelungi viata). Cand ridici "capota" gasesti doar un spatiu de depozitare si un loc pe unde poti completa lichidul de parbriz.

      In functie de pretul kWh si al combustibililor, consumul la 100km e in jur de 5-10 ori mai mic. Daca faci calculul cu un consum de 15kWh/100km (tipic extraurban) si 0.47lei+TVA/kWh, iesi pe la 8.5lei/100km. Statul subventioneaza achizitiile de masini electrice cu £5000 (5000 EUR in Romania).

      Pastrand proportiile, nu cred ca ii pot gasi ceva neajunsuri reale, pana si autonomia de 500km e comparabila cu automobile premium pe benzina. Din cat am mers si cat a scazut nivelul bateriei, 500km pare o cifra relativ reala (avand in vedere ca am si "calcat-o"). Simone spunea ca a mers pana in Italia si inapoi cu o Model S fara nici un fel de griji, reteaua de Superchargere in Europa e suficient de buna incat sa nu iti dea emotii. Sigura situatie oarecum neplacuta a avut-o cand a ajuns intr-o zona foarte izolata unde singura optiune de incarcare era "la priza" (nici macar puncte de incarcare standard in apropiere). Dupa o noapte de incarcare, autonomia a crescut cu doar 120km, dar si cu o masina pe benzina cu rezervorul gol ai fi avut probleme in zonele alea.

      Masina e conectata permanent la internet si poate primi update-uri de software cu imbunatatiri si optiuni suplimentare. Sistemul de navigatie isi primeste informatii live din trafic, deci stie unde e aglomeratie si iti da ruta alternativa, si poti asculta muzica de pe internet(Spotify) sau posturi de radio online. Inginerii de la Tesla se pot conecta la masina pentru a diagnostica/repara probleme daca soliciti asta. Daca ajungi intr-o zona fara acoperire pierzi avantajele astea, dar nici o functie importanta a masinii nu e afectata.

      Per total, e un produs finit, bine facut, cea mai sigura masina de pe strazi in momentul asta si cea mai rapida limuzina (in echiparea P100D), care chiar iti lasa impresia de masina a viitorului. Evident, mai multa electronica si interconectivitate sunt necesare pentru a iti oferi functii demne de secolul 21, asa ca nu ai ce face decat sa te increzi in producator cu datele tale daca vrei o solutie moderna. Multumita managementului incarcarii/descarcarii si a sistemului de racire/incalzire, durata de viata a bateriilor e foarte lunga, asa ca probabil nu vei avea nevoie de baterii noi in durata de viata a masinii - iar la sfarsit bateriile au valoare de reciclare semnificativa.

      Cum ziceam insa, eu sunt interesat de Model 3 care abia la anul ajunge in Europa, e mai mic si ii lipsesc unele din "bunatatile" lui Model S dar va fi mult mai accesibila si va avea o tehnologie mai noua pentru baterii. Deja e o coada de 18 luni pentru livrarea lui iar Tesla se pregatesc sa produca peste 400.000 unitati/an. Numarul e urias, e genul de masina pe care o sa o vezi pe toate drumurile in cativa ani, drept comparatie VW Golf se fac cam 900.000/an....".
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Foarte fain review-ul, pertinent. A surprins exact esenta masinilor americane.
        zoso.ro a pus in ultima vreme review-uri de masinii de la cititori, cu succes la numarul de vizualizari si comentarii (cred ca are un review si de la un hondafan, de pe aici). Textul de mai sus ar merge de minune.
        Fain!
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • Lumea se misca mai departe: https://www.nanoflowcell.com/what-we.../quant-48volt/
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • https://jalopnik.com/reminder-the-sa...m-l-1689136119
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Honda HRV electric CHINA
              dacliber
              Senior Member
              Last edited by dacliber; 22-11-18, 09:10.
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment

              Working...
              X