De la ce marca am trecut la Honda?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut multe masini, dar inainte de primul CR-V ( acu` sunt la al doilea) am avut Mazde. Intai o Mazda necunoscuta la noi, Demio, si apoi o Mazda 5. Exceptionale masini. Am niste amintiri formidabile cu ele - cu fiecare aproape 100k Km fara nici o problema.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • In ordine cronoligica:
      1.Seat Cordoba Vario, 1.9 TDI 110 cai, 2002. Am vandut-o pentru ca mi se pusese pata pe o Alfa
      2.Alfa Romeo 156 2.0 JTS 165 cai, 2004 ( scaune recaro, rollcage), Vanduta pentru ca era prea costisitoare pentru veniturile mele de atunci.
      3.Seat Leon Topsport 1.9 TDI 150 cai. Vanduta pentru ca era neagra si ma saturasem de spalat masina la fiecare 2 zile.
      4.VW Bora 1.9 TDI ALH, 90 cai 2002- Masina asta am tinut-o din 2008 pana in 2018, de la 45.000 pana la 150.000 km. A suferit multe modificari (scaune recaro de S3, resoftare, volanta single mass, etc)Vanduta de plictiseala si pentru ca imi doream SUV.
      5.VW Lupo 1.4 benzina 60 cai. Masina luata pentru sotie, facuta dauna totala de mine.
      6.Toyota Rav 4 2005 2.0 benzina, 150 cai. Vanduta in cautare de mai multa liniste la drum lung si in cautare de putina sportivitate si placere a condusului.
      7.Suzuki Swift 1.2 90 cai, 2018. Masina luata pentru sotie.
      8.Honda Accord 2.0 benzina (manual), executive, 2014- Masina actuala.
      uhu
      Junior Member
      Last edited by uhu; 04-02-19, 16:52.

      Comment


      • Sh Vw Golf 4 1.4 benzina 75 cp
        Sh Vw Bora 1.6 benzina FSI 110 cp
        Sh Audi A3 2.0 diesel 140 cp ( remap 180 cp + )
        New Honda Civic 1.5 M/T Sport Plus 182 cp (momentan 832 km) (superba, fara cuvinte ) Multumesc Asko Bucuresti in special D. Andrei BETA.
        Last edited by XtotheZ; 30-03-19, 09:26.

        Comment


        • Am detinut sau am avut ocazia sa conduc foarte multe masini de-a lungul timpului, le voi insira cronologic doar pe cele care au fost in posesia mea pe durata mai lunga si mi-am putut face o parere proprie pe baza experientei cu ele:

          - Dacia 1300
          - Renault 25 GTX 2.4 benzina (foarte reusita, insa nici reprezentatul Renault nu stia s-o serviseze corect pe problemele mai delicate/ electronice)
          - Dacia 1410 - 3 bucati (una din ele m-a impresionat foarte placut)
          - Daewoo Espero 1.8 dohc (super ok)
          - Hyundai Lantra 2.0 dohc (super ok)
          - Ford Fiesta 1.3 benzina (consuma mult pentru motorizarea ei, dar e foarte fiabila)
          - Citroen SAXO 1.1 bezina (super ok)
          - Alfa Romeo 147 1.6 benzina (motor si cutie foarte bune, articulatii varza)
          - Ford Fiesta 1.4 TDCI (not ok)
          - Hyundai Getz 1.3 CDRI (varza de noua din toate punctele de vedere)
          - Opel Astra H 1.7 CDTI versiunea fara DPF (super ok)
          - Volvo V50 2.0 D fara DPF (super ok, dar costuri enorme daca apar probleme la piese importante)
          - Dacia Logan 1.4 MPI ( asa si asa )
          - Dacia Duster 1.5 dci (asa si asa)
          - Seat Ibiza 1.4 TDI ( asa si asa )
          - Opel Zafira 2.0 turbo benzina (inca o detin - okish pana acum, sunt cateva piese care mi-au dat batai de cap, dar nu chiar ca la Volvo)
          - Honda Jazz GD 1.4 i-DSI CVT (super ok)



          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • EU am avut muuultee masini dar inainte de Honda CRV 2,2 Diesel am avut o Mazda 5 cu motor aspirat. Acum am un CR-V benzinar cu motor aspirat de 2l si cum merg lucrurile cu problemele la Honda, o sa ma intorc iar la Mazda daca o sa vreau ceva motor aspirat de exceptie.
            Ah, motoarele Mazda... exceptionale.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Eu am avut:
              - Dacia Logan Laureate 1.4mpi 2005 - (nu mai e la mine)
              - Renault Laguna 3 2.0dci 4Control 150cp -> 200cp 2011 - inca e la mine, masina de drumuri mai lungi
              - Honda Insight 2010 - masina sotiei dupa Logan, masina de Bucuresti
              '10 Honda Insight 1.3 IMA Hybrid, Nighthawk Black

              Comment


              • Fiind nascut acum 4 decenii bineînțeles ca in primii 10 ani de soferie am pilotat clasica Dacia 1300. De ce zic pilotat? Pai am reusit sa conduc nu de putine ori cu frana la a 2 a, a 3 a pedala sau un drum de 50 km fara frane deloc, fara eloctromotor, cu cablu de ambreiaj rupt, cu cutia de viteze defecta pt mersul inapoi, cu gazolina de sareau pistoanele prin capota sau nu se mai oprea motorul, invatasem sa l opresc cu piciorul pe frana si n viteza in timp ce luam contactul...hai ca mi s au trezit amintirile!
                In 2006 am trecut la Peugeot 309, oaau ce feeling, masina solida foarte bine intretinuta anterior, fiind din '88 injectie electronica multipunct, geamuri electrice, foarte multumit...a fost dauna totala cand s a suit o duba pe mine.
                In 2010 am luat Peugeot 206, 1.4 hdi, fabricatie 2003. Fara probleme pana n ziua de azi, a devenit cam neincapatoare, ramane zambilica mea de acasa, preferata sotiei. Am facut toata tara cu ea inclusiv Transfagarasanul si vara trecuta pe Transalpina ma impiedicam de alte masini
                In 2013 sarind gardul din tara am luat un Lancer, 1.6 benzina de nou pe care l am vandut dupa 2 ani si jumate mutindu ma in alta tara. Nimic de reprosat doar ca as fi vrut putere mai multa...
                Din 2016 Accordul de 2.4 care inca ma incanta.
                Anul asta am luat pt sotie o Mazda 6 de 2l, fabricatie 2016 masina cu care mai ma dau si eu destul de des. Placuta dar cand plecam pe undeva prefer Accordul.

                Comment

                Working...
                X