VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Sindrom View Post
    Sunt totusi destui printre care ma numar si eu, carora in momentul in care faci un drum de 2000km, nu le place sa alimenteze la 3-400km.
    Cu ce anume te temi ca trebuie sa alimentezi o data la 3-400km?
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • Originally posted by ro861 View Post
      Toate scandalurile astea, ar putea face parte dintr-o campanie disimulata de retragere treptata sau eliminare pur si simplu a diesel-urilor mici (turisme/suv) si inlocuirea lor mai intai cu hibride (benzina+electrice) sau direct cu electrice.
      Ceea ce, ecologic vorbind, n-ar fi rau deloc!
      Mai ales ca marii poluatori ai planetei nu fac mari eforturi. Autoturismele sunt prea putine pentru a se simti ceva global.

      Originally posted by Rumburak View Post
      Cu ce anume te temi ca trebuie sa alimentezi o data la 3-400km?
      In loc sa ma duc in vacanta cu buget de 500euro pentru carburant, tre sa ma duc cu 1000. Bineineles pot sa ma incadrez in cei 500, dar in tara pierd vreo 2 ore si prin afara inca una sau doua la o distanta de 1500-1600km, tre sa fiu si atent cu pedala sa nu-mi cada piciorul pe ea.
      Eu vorbesc strict de nevoile mele. Daca as fi avut nevoie de o masina sa imbine 80% din an oras si restul prin vacante clar ar fi rentat benzina, fara nici o problema de consum.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Cearta voastra ma irita...
        Atata timp cat se extrage petrolul nu in calitate de materie prima pentru industrie ci in calitate de combustibil ...vor exista motoarele diesel fie ele mici sau mari, deoarece o problema/un scop a industriei petroliere este folosirea tuturor fractiilor rezultate in urma distilarii.
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 15-01-16, 17:41.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • Originally posted by Sindrom View Post
          In loc sa ma duc in vacanta cu buget de 500euro pentru carburant, tre sa ma duc cu 1000.
          Interesante estimari. As putea sa deduc ca ai un consum mediu de 4l la 100km.
          Bun.
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • Daca ma agit cred ca ajung si la 4%. Ideea e ca cu diesel am jumatate din costurile unei calatorii cu o benzinara in aceleasi conditii de mers.

            Eu fac 1600km cu maxim 104L de motorina. In aceleasi conditii de mers nu faci km aia cu un benzinar decent si ma refer la unu de peste 2L, cu mai putin de 160L si asta cu rezerve ca stim cu totii cat consuma o benzinara alergata.


            LE: A nu se intelege ca am ceva cu benzinarele, dar pe mine nu ma avantajeaza la drumuri lungi.
            Sindrom
            Senior Member
            Last edited by Sindrom; 15-01-16, 13:22.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • No, asta e foarte tare!
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Originally posted by Sindrom View Post
                Eu fac 1600km cu maxim 104L de motorina. In aceleasi conditii de mers nu faci km aia cu un benzinar decent si ma refer la unu de peste 2L, cu mai putin de 160L si asta cu rezerve ca stim cu totii cat consuma o benzinara alergata.
                Peste masura de tare.
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • Nu vad de ce e asa tare un adevar?
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • Tocmai fiindca un adevar nu poate fi decat foarte tare.

                    LE: Si calculele de consum sunt foarte tari, dar chiar si asa, 160 litri de benzina nu costa de doua ori mai mult decat 104 de motorina. Dar... whatever.
                    Delphi
                    Super Moderator
                    Last edited by Delphi; 15-01-16, 14:46.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Whatever....
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • eu la 2.4 viteza constanta 125-130, fac cu 1 plin 800-900km. Ma indoiesc ca tu faci dublu cu un plin. Ce e peste 5000rpm e alta discutie, nu intra in categoria consum.

                        P.S. sa mutam discutiile gen consum/benzina vs. diesel pe topicurile dedicate (zic).
                        ady_uaic
                        Senior Member
                        Last edited by ady_uaic; 15-01-16, 16:25.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Eu am scos consum 10, bucuresti-salonic, mers cat de tare am putut. Medie de viteza 114km/h la iesirea din bg, iar apoi numai 180-220 prin grecia pe autostrazi. Cat scoteai in conditiile astea cu diesel-ul? Probabil in jur de 8, plus-minus 0.5l. Iar 2.0 pe accord e ceva mai rapid ca 2.2-ul, ca sa scoatem din ecuatie performanta. Cred ca poti reface calculele
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Pai mie mi-a luat <130 de litri Ploiesti Mayrhofen (1530 km) cu consumul de vara (8.5) mers in lege. Iarna mai putin cu macar 0.5l/100, dar n-am fost cu ea.
                            Nu pricep cum ai scos 160l (mi-ar da consum 11+ si a mea nu face asta).
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • Și iar s-a ajuns la benzină vs diesel și la consumuri... N-avem topicuri dedicate?
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Avem, dar daca nu ne uitam cand postam la titlu atunci nu e offtopic.

                                Ontopic: Momentan doar la VW au gasit "Defeat Device". Ca si ceilalti producatori masluiesc rezultatele la consumuri prin alte metode, stie toata lumea ca e asa.
                                Consumul declarat rareori se "pupa" cu cel real.

                                VW a facut ceva in soft, ceea ce nu e OK.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X