VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Diferența e că n-au avut niciodată pretenția că-s clean, Euro6/EPA compliant.
    Ce nu înțelege majoritatea e că astfel de utilaje chiar au nevoie de cuplul dat de diesel.

    Diesel a fost inventat pentru vapoare și utilaje grele. Și doar atât.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #62
      Urmăresc de ceva timp topic-ul și sunt oarecum uimit de ce de GM nu se zice nimic. Nu cumva toate diselurile astea nemțești le cam dădeau investițiile peste cap în motorasele alea ecoboost?
      Eu nu cred ca e sfârșitul diesel -urilor pe mașini mici. Îmi imaginez cu greu un A8 sau x5 sau range rover pe benzina supraalimentat. Iar hibridele pe mine nu m-au convins pana acum.
      Dacă vreau sa plec cu rulota în vacanta ce fac? Plec cu mărețul motor de 1.0 ecoboost? Sau 2.0? Ca după 300 km sa caut disperat alimentare?
      Anyway pe mine unu mă lasă rece scandalul ăsta, mai ales ca a aparut la aia se si-au dărâmat singuri turnurile.

      Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #63
        Originally posted by dinoc View Post
        Macar japonezii nu s-au "manjit" cu diesel, au mizat pe hibrid-benzina.
        Unii au inteles demult ca nu exista : sport + diesel + clean + economy = este doar marketing fals.
        Sper sa nu mai vedem diesel in viitor decat pe tractoare si camioane
        Celor de la Suzuki le-a trecut glontul pe la ureche.

        Comment


        • #64
          nu o sa dispara
          dar nici sa devina predominant nu e sanatos pe motive de particule
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

          Comment


          • #65
            @Sindrom: de ce nu iti poti imagina o benzinara pe un A8? Dieselurile pe clasa asta de masini au aparut abia in "istoria recenta", in trecut nimeni nu isi putea imagina un diesel pe o astfel de masina(clasa).

            @Turkish: era un link aici pe forum pe un alt topic cu niște teste facute de niste nemti(desi irelevant cine), ce aratau ca toate benzinarele astea noi, cu injectie directa de benzina si supraalimentare emit un nivel ridicat de NOx(care practic marul discordiei aici) si comparabil cu nivelul dieselurilor, asta datorita temperaturilor si presiunilor ridicate la care se efectueaza arderea.

            Sent from my SGP611 using Tapatalk
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #66
              eu nu vorbeam de NOx (stiu ca acesta a cauzat scandalul aici)
              ci de particule
              http://scienceblog.cancerresearchuk....we-be-worried/
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #67
                Inclusiv de particule este vorba. Nu mai gasesc link-ul pe forum, dar am gasit altul pe net https://www.google.de/url?sa=t&sourc...sHEKqD_M_E_Rgw

                Ca tot este vorba de VAG-uri in topic, am vax8ut destule benzinare de la Audi afumate de nici nu mai stii daca e diesel sau benzina(mai ales ca multe sunt fara badge).

                Sent from my SGP611 using Tapatalk
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #68
                  Pana una alta, tractoare sunt mult mai multe decat benzinare cu injectie directa. Unde mai pui ca, cele mai multe motoare cu injectie directa vandute, vin tot din Germania.

                  Comment


                  • #69
                    Eu personal cred ca probleme de genul asta exista si la motoarele de benzina si o sa explic mai jos la ce ma refer - nu neaparat marsavii ieftine gen soft VW.

                    In goana dupa Euro6 compliant producatorii au recurs la orice, pana la urma au obligatia ca flota sa fie cat mai "green", altfel platesc alte taxe etc. Mi se pare ca UE/ USA s-au grabit un pic sa introduca normele astea aspre si de aici si pana la un astfel de scandal nu a mai fost decat un pas... Tot din cauza asta am trecut si in noua era de downsizing si motoare turbo ca la balamuc etc.

                    Stiu ca multi vor sari ca sunt mai bune, ca turbo, ca e cuplul mare etc, mie chiar nu mi se pare. Pe scurt, conduc acum o masina pe benzina, cu tot atatia cai cat avea si Accordul, cuplu mai mare cu vreo 60 NM si consum doar minimal mai mic. E probabil la fel de rapida, dar nici nu se compara cum se simte motorul, cum se aude etc. Totul s-a facut ca sa dea bine pe hartie si de aici au inceput problemele... Inclusiv testele de consum (ma refer la cele date de producator) sunt niste mizerii, niste glume. Nu stiu daca ati fost curiosi, dar citeam zielele trecute ca testul pentru oras e ceva de genul: accelerezi de la 0 la 40 kmh in 20 sec, mentii la 40 kmh x secunde, accelerezi pana la 55 kmh in alte 20 sec, mentii, apoi franezi pana la 0 in 10 sec. Serios?? Asta suna a trafic real de oras, WTF??! Si aici a inceput paranghelia, genul asta de test avantaja clar motorul turbo (cuplu jos etc) si asa au reusit sa arate pe hartie ce tari sunt masinile de genul asta - ma refer la consumul calculat al unui motor mic. Rudimentar vorbind, consum mic = masina green, ca practic cat arde, atata polueaza, repet, rudimentar judecand - strict dpdv reactie chimica benzina+aer -> benzina nearsa + poluanti si apa. Ca mai apare un catalizator, un filtru etc, astea mai pot altera gandirea mea, dar basically cam asa sta treaba.

                    Acum luam alt caz real, FN2 vs C180. Primul cosmarul oricarui militant Greenpeace, a doua cea mai ECO masina din portofoliul Mercedes la clasa asta. Pe hartie, diferenta de consum in oras e de vreo +5 litri/ 100 km, adica de la 12.8 la FN2 la 7 si ceva la Mercedes. La emisii nu mai zic, de la 220 g/km la "doar" 135 parca la Mercedes. Pe strada insa, surpriza, amandoua consuma relativ la fel la mers normal (sa zicem -0,5 litri/100 km la C180 in oras), ba chiar FN2-ul consuma mai putin cand mergeam tare...

                    Eu ce sa mai inteleg? Evident, ca in conditii reale de oras, green-car-ul meu consuma, deci polueaza, la fel ca FN2-ul... Despre asta e vorba de fapt, toata industria e mai mult sau mai putin compromisa, fie pentru ca s-au pretat la mizerii de genul VW, fie ca au tras din rasputeri sa faca lucrurile OK pe hartie si doar atat...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #70
                      Bine zis Xander. Si mie mi s-a parut doar o vrajeala cu motoarele turbo cu cilindree redusa.
                      Daca vrei putere ai consum indiferent ce motorizare alegi.
                      Vrei green cat de cat, iei hibrid sau masina mica cu motor pe benzina mic si mergi economic cu ea.
                      Ma minunam de multe ori vazand aceste "clean diesel" asternand o patura groasa de fum negru la deal. Acum avem lamuriri oficiale.
                      Cu dieselul m-am convins acum multi ani cand, dupa doi ani tatal meu s-a dus la Itp. Fumul nu iesea nici cum. Cei de la reprezentanta i-au spus in fata ca nu au ce sa-i faca masinii sa treaca testul. Masina avea vreo 30.000 si era servisata si ingrijita corespunzator.
                      ....

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Sindrom View Post
                        Urmăresc de ceva timp topic-ul și sunt oarecum uimit de ce de GM nu se zice nimic. Nu cumva toate diselurile astea nemțești le cam dădeau investițiile peste cap în motorasele alea ecoboost?
                        Eu nu cred ca e sfârșitul diesel -urilor pe mașini mici. Îmi imaginez cu greu un A8 sau x5 sau range rover pe benzina supraalimentat. Iar hibridele pe mine nu m-au convins pana acum.
                        Dacă vreau sa plec cu rulota în vacanta ce fac? Plec cu mărețul motor de 1.0 ecoboost? Sau 2.0? Ca după 300 km sa caut disperat alimentare?
                        Anyway pe mine unu mă lasă rece scandalul ăsta, mai ales ca a aparut la aia se si-au dărâmat singuri turnurile.

                        Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk
                        Scuze de off-topic, prea tare semnatura! Ca proaspat proprietar de FN2, pot sa ma consider tras pe sfoara de VW, in conditiile in care voi plati o caruta de bani pentru timbrul de mediu. Nu ma afecteaza, nu ma intereseaza, dar ar trebui ca celelalte marci sa le sara in cap pentru concurenta neloiala.
                        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                        Comment


                        • #72
                          Din rau in mai rau pentru VW:
                          http://arstechnica.com/cars/2015/09/...sions-in-2007/

                          Se pare ca Bosh le-a recomandat sa foloseasca soft-ul modificat doar intern, in teste, nu si in productie.
                          Asta in anul 2007.

                          Ce mi se pare ciudat este ca au insistat pe hack-ul asta foarte multi ani punand in piata 11 milioane de dovezi de fraudare.
                          Ce or fii gandit, ca in 30 de ani (sa zicem....) nu o sa verifice nimeni niciuna din cele 11.000.000 de masini? Adica ce sanse reale aveau sa scape basma curata?
                          Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                          Jazz '05 M/T

                          Comment


                          • #73
                            In 2007 VAG s-a apucat sa implementeze CR pe tractoare, in vederea alinierii la Euro 5, renuntand la PD. Va fi interesant de aflat daca, acest CR produs de BOSCH, nu a fost implementat in acelasi mod si de alti producatori auto.

                            VAG a lansat aceste motorizari in 2009, si, dupa cum scrie in articol, a mai fost avertizat in 2011, despre nonconformitati.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Dan P View Post
                              Ma minunam de multe ori vazand aceste "clean diesel" asternand o patura groasa de fum negru la deal. Acum avem lamuriri oficiale.
                              Cu dieselul m-am convins acum multi ani cand, dupa doi ani tatal meu s-a dus la Itp. Fumul nu iesea nici cum. Cei de la reprezentanta i-au spus in fata ca nu au ce sa-i faca masinii sa treaca testul. Masina avea vreo 30.000 si era servisata si ingrijita corespunzator.
                              Mai are rost sa-ti spun ca accord-ul meu la cei 110.000 cand i-am facut itp-ul a trecut fara probleme?
                              Si cel putin la noi, cred ca 80% din orice clean diesel sunt cu filtrele de particule dezactivate/eliminate complet. De aici apare patura aia de fum si de la mersul subturat.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #75
                                da, o privire de ansamblu asupra fenomenului arata clar ca de fapt tehnologia diesel nu e nici pe departe atat de matura precum lasa sa se creada
                                asta e realitatea
                                Turkish
                                Senior Member
                                Last edited by Turkish; 27-09-15, 21:47.
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X