Discutii generale Noul Jazz (2008 - 2015 )

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Dar totusi ce zic ei acolo- frane slabe, ruliu sunt cam caracteristice Hondei si la alte modele deci nu trebuie sa fim asa suparati.
    Pentru mine ca alegere de masina pt nevasta ( tinand cont si la ce te astepti de la o masina de clasa asta si necesitatile nevestei ) clar Jazzul ar fi nu pe locul 7 ci mai jos, aspectul decisiv fiind pretul - inainte damnam nemtii pt pretul prea umflat plus pt politica lor privind optionalele - dar acu vad ca japonezul i-a depasit.
    Accord 2.0i i-VTEC 2007
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

    Comment


    • #32
      Dar tu poti sa iei foarte usor de dincolo de granita .
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        Originally posted by ticker View Post
        Mda... AMS sunt biased (partinitori) catre masini nemtesti.
        Daca e Fabia best in class sunt si eu preot
        Tind sa-ti dau, intr-o masura, dreptate.
        Repetand comentariile mele la acest test: "Nu ar fi corect sa nu spunem si ca Jazz-ul are cel mai bun consum din acest test comparativ, cel mai bun punctaj la "caracteristicile caroseriei", respectiv cel mai bun punctaj la "ergonomie si siguranta" dar pierde puncte multe la "tinuta de drum" si "frane".
        Una peste alta, adaugand punctajul de la "grupul moto-propulsor" si cel de la "confort", noul Jazz obtine locul 7 din 11 concurenti. Ceea ce, insa, in opinia mea, nu are nici un rival din test, este caracterul unic de mic monovolum al noului Jazz, avand o foarte reusita forma a caroseriei."
        Nici eu nu cred ca Fabia ar putea fi peste Mazda 2, de exemplu. Sau cum de o masina ca Polo, usor depasita de vreme, e atat de grozava......
        Punand ponderi "iscusite" intre diversi parametri, poti scoate din palarie orice castigator. Totusi, Jazz-ul castiga la niste capitole importante, nu cred ca are o motorizare inferioara concurentei, dar obtine, in final, doar pozitia 7. Cel putin curios!
        Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

        Comment


        • #34
          Spuneam mai sus că trebuie să mă îmbăt că am luat Jazz! Modelul vechi, cu CVT!
          Am văzut la vizigoţi (Valencia) modelul nou, dar acum mă uit şi la preţ, că am impresia că la ăia e mai ieftin, ori n-am fost eu atent, ori era cam cât era Jazz-ul vechi pe aici!
          Vă comunic săptămâna viitoare (mai ales că reprezentanţa Honda e în spatele firmei noastre!) şi mai pun şi ceva poze cu el, că m-aţi provocat!
          Maşinile se împart în douã categorii: Honda si ... restul!
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

          Comment


          • #35
            Noul JAZZ:

            http://www.hondajazz.ro/
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #36
              Cam scumpa (foc) dupa parerea mea.
              Partea buna e ca urmeaza si alte modele la lansare (fiesta, polo, i20, c3 picasso etc)
              si-o sa avem de unde alege (nu mai zic de modelele existente deja pe piata cu discount-urile
              atasate)

              Comment


              • #37
                Originally posted by ticker View Post
                Ionut, Civicul garantat nu e mai spatios, mai ales Sedan-ul

                Cand o sa te uiti in Jazz o sa ramai...

                In plus 1,4 i-VTEC e suficient ca o masina de oras mai ales ca are 100 Cp, ai portbagaj de 400l (suficienti) - Civic sedan are 389 l

                In fine... astept cu drag primul posesor de Jazz pe forum
                Am fost sâmbătă la ASKO la service şi cât am aşteptat să-mi schimbe bieleta pe dreapta şi să-mi facă geometria, am profitat că era în showroom şi noul Jazz, aşa că l-am probat. M-am urcat în noul Jazz, pe urma în Civic Sedan ES, pe urma iar in Jazz, iar în sedan. Probabil că oamenii de la ASKO or fi crezut ca sunt sărit . Ce am constatat:

                Minusuri la Jazzul 1.4 M/T:
                - portbagajul este mai mic (335 litri faţă de 389 litri la Civic);
                - la o diferenţă de greutate de 140 kg, are 40 CP si 47 Nm mai puţin şi 2,5 sec. mai mult la 0-100 km/h.
                - nu are geamuri electrice pe spate;
                - nu are volan de piele;
                - nu are scaune încălzite;
                - nu are climatizare automată, doar A/C automat;
                - nu are suport picior stang şofer;
                - nu are trapa (pentru mine contează mult);
                - nu are deschiderea portbagajului si a capacului buşonului de benzina din interior (sau nu le-am vazut eu, deşi le-am căutat special);
                - nu are retrovizoare pliabile electric;
                - are jante de tabla de 15”, nu de aliaj de 16”;
                - nu are CD-changer cu 6 CD-uri si are mai puţine boxe;
                - nu are cotiera, nici in faţă, nici in spate;
                - spaţiul de depozitare din maşina este mai mic;
                - nu are proiectoare de ceaţă;
                - poziţia la volan este cam înaltă, deşi nu e incomodă;
                - spaţiul interior este sensibil mai mic şi bancheta din spate este destul de incomodă, mai ales din cauza spătarului prea drept;
                - are roată de rezervă de uz temporar, nu normală;
                - are suspensie spate pe bară de torsiune, nu independentă;
                - nu are Cruise Control (pentru mine nu contează aşa de mult, dar intră la diferenţe în minus).

                Plusuri la Jazz:
                - e mai mic şi mai uşor de parcat;
                - are Magic Seats;
                - are consum mai mic cu vreo 2 litri/100 km.

                Sper că nu am uitat nimic şi sper că dacă cei care merg la lansarea oficială vor observa alte detalii în plus or să mă corecteze/completeze.


                Oricat as fi eu de fan Honda, Jazzul nu isi merita pretul asta. Nu e deloc o masinuta rea, dar la banutii astia cred ca Ticker o sa aiba mult de asteptat pana apar noii posesori .
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #38
                  C'est la vie... daca zici ca la banii astia nu e macar la echiparea de top (fara trapa) atunci e trist...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Nu este echiparea de top. Trapa, ca trapa, dar sa nu aiba geamuri electrice in spate... Si ok, astea sunt dotarile, dar atunci pune-i un pret care sa se pupe cu dotarile, ca la banii astia, sau mai putini, poti sa iti iei o multime de alte masini. Pacat.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #40
                      Eu sunt curios de ce au renuntat la tehnologia i-DSI...
                      CR-V e:HEV
                      JAZZ GD1 CVT
                      Ex: CR-V RE6

                      Ex: RDX TB1
                      Ex: Civic FD1

                      Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

                      Comment


                      • #41
                        Dar de ce au renuntat la CVT?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Delphi View Post
                          Dar de ce au renuntat la CVT?
                          Ca sa fie mai ieftina...
                          Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

                          Comment


                          • #43
                            Pai nu e...
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #44
                              Mai ieftina pentru ei, nu pentru noi
                              Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                              Comment


                              • #45
                                Dics, o sa te rog sa verifici lista mea de observatii din pagina anterioara cand mergi la lansare.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X