Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    willy, la Honda, awd despre care vorbesti tu(tractiune independenta pe fiecare roata) se numeste sh-awd, awd trecut pe spatele masinii, inseamna, de fapt, 4wd.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #47
      Da, frate, CR-V a fost intotdeauna 4WD, nu cum spunea hCr, poate la CR-V IV apar noutati ! Fac o mica recapitulare si spunem daca gresesc: la AWD tractiunea e permanent 4x4, iar rotile se pot misca cu viteze diferite in functie de aderenta (la Honda exista SH-AWD, adica pe la Legend, Acura MDX, etc), la CR-V exista 4WD care inseamna tractiune fata, iar in situatii dificile si tractiune spate, raport maxim 60-40, rotile se misca cu aceeasi viteza. La ultima revizie, mecanicul de la Asko spunea ca ea merge 90-10 permanent si pana la 60-40 cand da de greu, intr-o zi o sa ma lamuresc definitiv, prin carte n-am gasit nimic !! La CR-V IV poate, poate apare SH-AWD, vom vedea, desi mi-e ca ai dreptate, au scris pe ea AWD, cu referire concreta la 4WD!, nu prea fac ei chestii de-astea, repet, poate, poate apare un SH-AWD !!
      WillyCR-VFAN
      Senior Member
      Last edited by WillyCR-VFAN; 13-11-11, 10:11.
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #48
        AWD e mai mult pentru capabilitati on-road, in timp ce 4WD e pentru off-roadere. 4WD au, de obicei, un diferential central blocabil cu reductor, iar AWD au diferentiale controlate electronic.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • #49
          Originally posted by tomsky View Post
          Varianta de serie tre sa apara luna asta la salonul auto din LA si deja au prins-o pe strada. Inca nu sint convins de design, daca nu vin cu ceva nou la transmisie cred ca "skipuiesc" noul CR-V. La cati bani o sa ceara pe el la inceput un Infiniti EX o sa para rezonabil la pret (adica diferenta de 5000 eur in favoarea nissan-ului mi se pare ok pt ca ofera mai multe).
          Sa mai zic ca interiorul noului CR-V imi aduce aminte de Outlander? Mai bine tac... Enjoy the pics.

          http://www.autoblog.com/photos/2012-...v-spy-shots-2/

          [ATTACH=CONFIG]26895[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26897[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26900[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26899[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26898[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26901[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26896[/ATTACH]
          Nici pe mine nu ma convinge design-ul(cel putin spatele mi se pare destul de ciudat). Intr-adevar, interiorul seamana cu cel de la Mitsubishi. Un pas inapoi. Poate arata mai bine ''pe viu''. Daca nu vine cu ceva noutati pe motoare si transmisie va ramane aceeasi masina de pluton.

          Comment


          • #50
            http://carscoop.blogspot.com/2011/11...er-at-los.html

            Niste 73 de poze
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • #51
              E oficial! Imi place noul CR-V si da, daca as dispune de buget si as avea nevoie, mi l-as lua fara ezitare.

              E ciudatel, dar la fel a fost vazuta si generatia curenta. Sunt curios cum se comporta noul sistem de tractiune inegrala.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #52
                e mai putin ciudatel decat generatia anterioara, ca sa zic asa.
                acum i-au stricat spatele, de fapt partea laterala-spate. mie nu-mi place cum se incadreaza stopurile alea in v, privite din lateral.
                eu sunt mult mai curios de pretul din EU, daca sar mult de 40k euro cu el, am eu o presimtire ca o sa sara, o sa fie cam nasol.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #53
                  Originally posted by chipson78 View Post
                  e mai putin ciudatel decat generatia anterioara, ca sa zic asa.
                  acum i-au stricat spatele, de fapt partea laterala-spate. mie nu-mi place cum se incadreaza stopurile alea in v, privite din lateral.
                  eu sunt mult mai curios de pretul din EU, daca sar mult de 40k euro cu el, am eu o presimtire ca o sa sara, o sa fie cam nasol.
                  40K? Pai deja la pretul asta gasesti oferte in segmentul premium. Iar ca produs - design interior si exterior, tehnologie, etc nu cred ca CRV-ul se incadreaza inca acolo.

                  Comment


                  • #54
                    Nu prea gasesti oferte decente in segmentul premium la banii astia. Daca vrei si dotari nu scapi fara 50k in segm premium - adica x3, q5, ex de la infiniti...
                    Dar prin extrapolare, daca un accord facelift 2.0 e 32k probabil ca crv va fi cateva miute peste 40k. Parerea mea e ca nu merita banii astia.
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • #55
                      Premium mai poate fi si un XC60 parerea mea... si s-ar incadra la 40k.

                      Iar ref la pret in tara ca in tara, dar in Germania gasesti CRV la pret de Accord. Sper sa nu-l salte prea tare la pret acum la generatia noua...
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Da, mai reusit ca generatia precedenta. Fata chiar imi place, se apropie foarte mult de CRV-ul II. Dar spatele tot neinspirat desenat. Si iar au micsorat-o cu cativa centimetri... Omul asta zice bine:
                        "Honda continues to be at a total loss when it comes to the c-pillars on the CR-V. It's just something wrong with it. Same thing for the current CR-V. They have a rounded off windows on a square back. It's like they are always down to two designs and can't decide which one works so they use both."
                        In atasament Generatia II, proiectata din cate stiu in Anglia. Oare de ce nu s-au inspirat de la modelul asta si cu o usoara dezvoltare si crestere de dimensiuni concurau azi cu CRV IV grupul premium. Acum XC60 ii da efectiv clasa la design, grupul premium german e departe... si o sa se bata cu Hyundai si Kia pe piata.

                        Click image for larger version

Name:	PICT1199.jpg
Views:	1
Size:	48.5 KB
ID:	709895 Click image for larger version

Name:	02-04-09_1356.jpg
Views:	1
Size:	82.7 KB
ID:	709896
                        SIR
                        Senior Member
                        Last edited by SIR; 17-11-11, 22:41.

                        Comment


                        • #57
                          Daca va ramane in plaja 30-35 kE va fi fooaarte interesant, iar la banii astia ( dac-ar fi si un 4x4 mai destept) n-ar trebui sa oftez dupa vreun X, Q sau ML unde mai e nevoie de multe teancuri...nejustificate...rabdare si tutun !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #58
                            Uite ce-am gasit eu in noapte! M-am gandit s-o asez aici fanilor CRV!

                            http://www.topgear.ro/stiri/a-fost-l...oul-honda-cr-v
                            Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
                            ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

                            www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

                            Comment


                            • #59
                              Nici nu poate fi vorba de o bataie cu Kia / Hyundai, fara suparare dar la aceleasi dotari cu CR-V gasesti noile Sportage/ix35 la aproape 10000 euri mai jos si bataia la asemenea diferenta de pret nu poate fi decat dezavantajoasa pt Honda din care usor-usor nu mai ramane decat renumele. Preturi mari pt japonezi, diferente tehnice si de dotari recuperate puternic de coreeni, design superior zic eu la coreeni. Cred ca orice cresteri de pret fata de generatia actuala nu se poate solda decat cu o catastrofa la vanzari. La 40k Euro deja iti iei fara probleme Sorento care e din alta clasa.

                              Comment


                              • #60
                                Mda... daca am ajuns sa comparam Honda cu Kia si Hyundai... e clar!...

                                Din punctul meu de vedere Honda a reusit sa-si maturizeze produsele si sa le clasesze acolo unde le este locul; si anume: Midlle Premium.
                                Aceeasi discutie a avut loc si pe thread-ul dedicat noului Civic... si chiar nu am inteles de ce. Pot sa inteleg si sa accept o parere personala despre design, forme si feel referitor la masina. Pot intelege cand cineva spune ca noul Civic nu-i mai starneste acelasi interes cum il stranea vechiul Civic, dar sincer nu pot intelege cand se compara Honda cu producatori de volum. E ca si cum ai compara Nivea cu Hugo Boss. Ar mai fi multe de spus dar cel mai mult ma deranjeaza comparatille astea de genul mere cu pere.
                                Eu personal vad Honda ca o marca aparte care ofera o masina foarte bine gandita in jurul ocupantilor ei si de o calitate ireprosabila. Indiferent de model Honda e o masina care iti face placere sa o conduci, e cam singura masina in care imi vine sa ma sui si sa ma duc aiurea la mestecat asfalt. Pana si jazz-ul iti poate ridica parul pe spate la peste 4500 rpm.

                                Comment

                                Working...
                                X