Consumuri la CR-V !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by allexino View Post
    2.0 A/T - 150 CP 2010

    Galati - Cuca - Bârlad - Vaslui - Iasi si retur, total 470 km:
    Masina cu plinul facut (MOL 95), la dus 4 persoane, bortbagaj full, la intors 3 persoane, portbagaj jumate. Viteza minima 80, viteza maxima 150. AC on.
    Pe CB afisa 10,0 consum.
    La pompa, dupa 470km, am facut plinul, au intrat exact 47 litri.

    Deci consum CB si pompa, acelasi = 10 litri.

    Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
    La consumul asta eu zic ca 150 km/h e asa pentru panoplie. Sa nu te superi, nu-ti spun cu rautate..dar pentru 10% nu ai depasit 100 - 110 km/h. Mai ales ca masina este AT. Daca trageai cu 150 km/h constant sau in reprize macar 1 ora altfel arata consumul. Oricum e bun..eu nu scot asa ceva in veci..doar sa o tin in 80-90..maxim 100 km/h.
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Si cu ce buton sa ma plimb prin.optiuni pentru ca singurul care actioneaza ceva in display-ul respectiv este rotita tip betisor care daca invarti de ea stanga dreapata reglezi lumina bordului, iar daca apesi pe.ea trece prin trip A, trip B si kilometrajul general.

      Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
      “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

      Comment


      • Am mers cu viteze de 130/140 constant in afara localitatii intre Iasi si Vaslui. 150 pe depasiri. Nu pot aprecia numarul de kilometri, zic eu maxim 50/60.
        Iar cu supararea eu nu prea sunt prieten. Suntem pe un forum, fiecare isi exprima parerea pe anumite subiecte. Daca discutiile se incadreaza la un minim de bun simt, atunci totul tine de opinii diferite, nicidecum de posibile suparari.

        Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
        “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

        Comment


        • Florin, nu stiu daca are relevanta dar masina are 37.000km, revizia facuta recent cu de toate Honda si de multe ori am folosit frana de motor pe care o primesti la apasarea butonului D3....

          Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
          “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

          Comment


          • Pai si consumul afisat pe CB cum il vezi? Ma refer la butonul care te plimba prin consum, consum instant, range, etc. Printre astea este si viteza medie.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Deci la Trip A, de exemplu iti arata kilometri in respectivul trip, consumul mediu si range-ul. Atat vad eu....

              Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
              “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

              Comment


              • Voi aveti modele noi gandite pentru un consum mai bun..... o aerodinamica mai buna....cutii mai bune. Eu cu "sifonieru" ce sa zic. Sa fiti sanatosi sa le alergati...
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Pe traseul Tecuci - Galati, aproximativ 80km, am reusit un consum de 6,8%. S-a rulat legal adica 90km/h extern, 60km/h in localitate. Ponderea intre drumuri in localitate si in afara ei este cam de 50/50 %. 1 persoana, A/C on, Cruise control on, accelerari usoare. Masina: 2.0 A/T 2010.

                  Trimis de pe al meu SM-T535 folosind Tapatalk
                  “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                  Comment


                  • Mai jos cred ca nu prea se poate la masinile noastre, dar eu zic ca e ok. Atunci cand le-am cumparat stiam in ce ne bagam !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • Corect, sunt de acord. In plus, discutam zilele trecute cu un coleg, posesor de Volvo XC60 2012, 2.4 diesel 205CP automat, si imi spunea ca a lui ii ia in oras 12-13 regulat. Pentru mine a fost o surpriza deoarece atat ia a mea si e benzina, pana sa aflu ca suedeza lui e cam durdulica, aproximativ 2 tone, fata de 1,6 a mea. Cred ca de aici diferenta..?

                      Trimis de pe al meu SM-T535 folosind Tapatalk
                      “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                      Comment


                      • In oras greutatea este inamicul nr.1, in regim de autostrada aerodinamica...la 2 tone mi se pare normal consumul mai ales ca este si cel mai 'pe steroizi' motor.

                        Comment


                        • La mine consum in oras 9,6-11, afara intre 7,2-8 , consumul a mai scazut dupa schimbul de ulei . Masina merge preponderent in oras .


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • Dragos13, valorile sunt pentru 2.0 manual, in Buc?

                            Trimis de pe al meu G7-L01 folosind Tapatalk
                            “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                            Comment


                            • Nu, 2.2 diesel. Si eu am exact aceleasi consumuri si urban si extraurban.

                              Comment


                              • Allexino , consumurile sunt or un 2,2 automat .


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X