Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by mmihai View Post
    nu vad de ce cvt ar consuma mai mult decat o automata clasica, cu convertizor de cuplu. eu zic ca consuma mai putin.
    Ma refeream la cvt versus manuală.
    Din punctul meu de vedere trebuie sa fii masochist ca sa renunti la cutia manuală.

    Comment


    • #77
      pai nu stii cum merge cvt-ul nou pe honda. poate e mai bun

      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • #78
        Originally posted by Turkish View Post
        pai nu stii cum merge cvt-ul nou pe honda. poate e mai bun

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        The truth is out there... Adevarul e ca CVT-ul ala vechi, nu era cel mai bun. Cel putin, nici pentru cea mai mica tentativa de "off-road".
        S-a zis ca testul cu rolele era unul artificial, poftim un test real in zapada (nu de aia puhava, de unde iese si un hatchback...) https://youtu.be/vf97zarJS5I?t=1328 - mentionez ca cei din testdrive, nu-s biased Subaru sau ce o mai fi, au pe canal sute de testdrive...

        P.S.
        Cand am dat link la testul cu rolele, era cu referinta la generatia 4,5 de CR (cu sistemul electronic de cuplare a diferentialului din spate).
        Dubii referitor la CRV din generatia 3 nu am avut, un test cu 2 roti in aer, testare pe diagonala l-am facut personal, stiu care-s limitele unui CRV (testul e un scenariu cu VSA-ON si VSA-OFF) https://www.youtube.com/watch?v=InHy-RHpAMY&t=25s

        P.P.S.
        Stiu ca suntem pe hondafan, stiu ca ne place si suntem fani Honda, dar lucrurile tre vazute obiectiv - sistemul AWD de pe honda e unul mediu si e bine sa-i stii limitele. Sistemele AWD, gen Haldex sau Torsen is mai perfomante.

        Comment


        • #79
          Dupa cum mi-a spus bunicul sa nu ai incredere in ce spune rusul ..
          Lasand gluma la o parte cred ca masina in sine nu a fost facuta cu scopul de a face off-road . Ca din cand in cand mai faci un soft off-road aia e. Cred ca se poate dar nu urci muntii cu ea in nici un caz .Cum de altfel nu o faci nici cu un Q3/5 (Torsen parca ?) sau altele Haldex(WW,Mazda ?) .Pentru asta chiar exista alte cateva masini plus soferi cu experienta .Pusesem alea cu Forester caci citisem lucruri frumoase despre S-AWD -ul lor .Acum cat o fi de bun in realitate nu am de unde sa stiu ca nu l-am condus .
          Nu ma dau in vant dupa SUV-uri dar cumva inteleg succesul lor actual ( factori pshihologici plus ceva utilitate in viata reala - vezi Bucuresti zilele astea).Scuze de OT gata ma retrag .

          Comment


          • #80
            @RTI. Discutia e offtopic, aici vorbim de cr-v 5 care nu e lansat inca la noi.

            Corect, e bine sa stim limitele dar multi nu se lovesc de ele niciodata.

            De asemenea testul de la rusi pare pe zapada inghetata (tasata) care se comporta altfel. Anvelopele sunt cele all season? Si finally, nu asa se abordeaza panta respectiva : e practic condamnat sa nu reuseasca. Ai nevoie de un sistem mai rasarit si anvelope mai bune ca sa iti iasa. Eu cu civicul slabe sanse sa ies de acolo fara un avant considerabil.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #81
              Ticker nu conteaza cum este zapada si ce gume are masina, atata timp cat iti arata ca nu se invart rotile spate sa te ajuta macar 10%. Panta nu este foarte mare, chiar abordarea este facuta corect pe lateral, dar sistemul AWD de la CRV nu reuseste sa cupleze rotile spate. Acest sistem trebuia imbunatatit de la o generatie la alta, dar se pare ca nici la ultimul model nu s-a facut acest lucru. Nu cred ca mecanic ar fi problema, ci software.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #82
                Nu contest, doar ca eu as fi abordat panta cu viteza ceva mai mare si as fi dat o sansa mai mare spatelui sa cupleze.

                Totusi in teste e tot gen 4, si nu 5. Poate s-a imbunatatit ceva la gen5.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #83
                  Nu inteleg, la a treia incercare a iesit fara probleme. Nu inteleg ce vorbeste baietul acela, dar poate ca explica "cum nu trebuie" abordata panta.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by Delphi View Post
                    Nu inteleg, la a treia incercare a iesit fara probleme. Nu inteleg ce vorbeste baietul acela, dar poate ca explica "cum nu trebuie" abordata panta.
                    Prima și a 2-a tentativa au fost intenționat făcute așa cum sunt - lent, pentru a arată cum funcționează sistemul. Din a 3-a oară mașina a urcat in panta din inerție. Automobilul are echipat cauciucuri de iarna.

                    P.S. Băieții sunt din Ucraina, nu Rusia, referitor la comentariu cu încrederea...

                    Comment


                    • #85
                      la primele doua incercari ia piciorul de pe acceleratie exact aproape de varful pantei, banuiesc, ca si delphi, ca incearca sa explice ceva de genul : "nu va opriti la jumatatea pantei, ca nu mai iesit de acolo".
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • #86
                        Referitor la testele puse de RTI, la cel pe zapada pare intr-adevar ca rotile spate nu se mai invart deloc la un moment dat, ceea ce e ciudat. Desi nu poti fi sigur de asta deoarece roata dreapta spate nu prea se vede corect.

                        La cel pe teren uscat insa, se vede clar cum se invart in gol rotile stanga-fata si dreapta-spate, deci acolo nu mai e vina diferentialului, ci este o "incrucisare de punti" clasica. Masina are doar diferential central care distribuie puterea intre punti. Nu are si diferentiale blocante fata / spate, sa distribuie si intre roti. Cam toate masinile mai ieftine SUV au doar diff central. Daca ajungi cu puntile incrucisate, nu mai ai scpaare, poti sa ai si blocant central 50-50 cum am la Suzuki, e degeaba. Se vor invarti in gol cate o roata de pe fata si una de pe spate, de obicei pe diagonala, ca asa "prinde terenul".

                        Daca cumva CRV-ul ajunge in cazul in care rotile spate nu se invart deloc, problema e din soft, care poate distribui integral tot cuplul la o singura punte, in cazul de fata - puntea fata. In mod normal cam toti producatorii seteaza diferentialul central astfel incat sa ramana minim 10-20% pe una dintre punti, chiar si in cea mai "biased" setare. BMW, Porsche dau 80-90% spate ca asa sunt setate masinile, restul dau mai mult pe fata in general, dar niciodata 100%. Un blocant central 50-50 ar fi rezolvat desigur problema asta, chiar si cuplabil la buton. Inteleg ca CRV nu are asa ceva.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by chipson78 View Post
                          la primele doua incercari ia piciorul de pe acceleratie exact aproape de varful pantei, banuiesc, ca si delphi, ca incearca sa explice ceva de genul : "nu va opriti la jumatatea pantei, ca nu mai iesit de acolo".
                          Da, exact asta am banuit si eu ca explica.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #88
                            In concluzie, trebuie luat si in calcul acest scenariu atunci cand parcati masina in nameti de zapada intarita. Daca ajung rotile fata sa patineze, spatele nu mai poate impinge masina afara. Cum a spus si RTI, prin zapada afanata iese orice masina. Chiar si Jazz-ul meu a iesit din zapada acum, fara mare chinuiala. Eu am patit-o de mai multe ori cu CRV-ul si de atunci sunt atent la acest aspect.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by chipson78 View Post
                              la primele doua incercari ia piciorul de pe acceleratie exact aproape de varful pantei, banuiesc, ca si delphi, ca incearca sa explice ceva de genul : "nu va opriti la jumatatea pantei, ca nu mai iesit de acolo".
                              Nu ia piciorul de pe acceleratie(se vede clar cum patineaza puntea fata), nu știu dacă ați avut experiența cu un crv in zăpada adânca sau in nisip - sistemul VSA îți taie din puterea motorului, poti sta cu pedala in podea... Din cauza asta se recomanda sa opresti VSA, însă te pomenești cu un diferențial deschis - așa cum am arătat in testul făcut de mine, ca și cu orice dif de tip deschis cuplul se transmite către roata cu cea mică aderentă.

                              Ref la bănuielile ce zice băiatul din test, va pot traduce cuvânt in cuvânt ("sub roti clar avem gheata, insa masina ar putea cel putin sa incerce"). Sensul e ca a lăsat mașina in panta intenționat, sa vadă dacă face fata sistemul. Din ce zice la sfârșit e ca a recunoaște ca sistemul nu se încălzește (și cedează) in comparație cu automobil de pana la restiling.
                              Nota: La test au modelul 2015, cu 2.4 și cvt - practic varianta americană, adaptata pentru piața CSI: Rusia, Ucraina, etc.. de aia zic eu ca nu-i chiar off-topic testul și postarea, noul crv e aproape din punct de vedere tehnic.


                              Originally posted by Xander View Post


                              La cel pe teren uscat insa, se vede clar cum se invart in gol rotile stanga-fata si dreapta-spate, deci acolo nu mai e vina diferentialului, ci este o "incrucisare de punti" clasica. Masina are doar diferential central care distribuie puterea intre punti. Nu are si diferentiale blocante fata / spate, sa distribuie si intre roti. Cam toate masinile mai ieftine SUV au doar diff central. Daca ajungi cu puntile incrucisate, nu mai ai scpaare, poti sa ai si blocant central 50-50 cum am la Suzuki, e degeaba. Se vor invarti in gol cate o roata de pe fata si una de pe spate, de obicei pe diagonala, ca asa "prinde terenul".

                              Cel pe teren uscat e facut de mine cu masina mea, asta si a fost scopul (foarte bine ca se vede clar ), de a testa masina in "incrucisare de punti" sau pe diagonala. Am si specificat, cu VSA si cu VSA off. Rolul de blocare a diferentialului o face sistemul VSA - partea buna e ca asta functioneaza, ceva mai greu dar merge. Partea proasta e implementarea in cazul Honda, nu poti decupla partea de "ESP" si sa ramai cu emularea de LSD sau blocare diff. (unele SUV-uri, din clasa cu CRV permit asta).
                              Mai mentionez ca testul pe uscat l-am facut ca sa arat ca functioneaza si sistemul AWD Honda, dupa ce m-am saturat sa privesc povestile cu Subaru... (vedeti in descrierea video).

                              Originally posted by ticker View Post
                              Nu contest, doar ca eu as fi abordat panta cu viteza ceva mai mare si as fi dat o sansa mai mare spatelui sa cupleze.
                              Nu era asta scopul; cu viteza, din inertie a facut-o usor din a 3-a data.



                              Originally posted by ticker View Post
                              Totusi in teste e tot gen 4, si nu 5. Poate s-a imbunatatit ceva la gen5.
                              Honda a declarat ca a imbunatatit, din ceea ce era scris in presa se zicea ca va putea transmite aprox 40-45% din cuplu pe puntea spate, insa testul cu rolele (care mi s-a reprosat ca ar fi artificial) nu l-a trecut...
                              Last edited by RTI; 17-01-17, 18:58.

                              Comment


                              • #90
                                Mai sunt ceva vesti despre modelul nou CR-V pentru anul 2017 ? Se va lansa in Europa pana la sfarsitul anului ?

                                Comment

                                Working...
                                X