Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salut TeoH,

    Eu am un 1.6 i-DTEC AWD (cred ca cel 160cp). M-ai facut curios cand ai scris "si nici n-avem problemele care le are ala biturbo" macar sa stiu la ce sa ma astept. Poti, te rog, sa-mi spui ceva de acele probleme sau sa-mi dai un link. Pana acum am 24k si nu am avut surprize neplacute sau cel putin nu sa le sesizez eu.
    Merci anticipat.

    Comment


    • #62
      Originally posted by Turkish View Post
      eu am mers cu gen 3. mult timp. nu m-am confruntat cu problema. gen 4 nu am folosit decat vreo 2 zile.
      pe plaja nu ai pierdere instant de aderenta 99% identica pe ambele roti punte fata - nici macar daca iti doresti asta
      din punctul meu de vedere e artificial

      eu nu apar crv-ul
      ma revolt pe sentinte date prea lejer pe pseudo "teste"


      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      Iti spun eu ca in situatia asta ramai in zapada daca puntea fata ramane blocata. Am testat pe CRV 2 si am ramas in zapada. A venit un Nissan Navara si m-a scos afara fara niciun pic de efort. Mai bine bagi spatele in zapada decat fata daca vrei sa treci peste zapada viscolita sau cea lasata de masinile de deszapezire.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #63
        Teste de genul asta sunt peste tot :
        https://www.youtube.com/watch?v=RCuvwYd9JuE sau https://www.youtube.com/watch?v=k-TQdIqFvZo
        Probabil platite de Subaru ( sau nu ) .Acum ce stiu eu dar poate gresesc e ca majoritatea tractiunilor integrale de pe piata gen AWD sunt aproximativ identice cu putere mai mult fata si cand e nevoie trasferabila prin computer si pe rotile spate . ( sau invers la x-drive daca nu ma insel ) .Pe partea cealalta S-AWD are ceva de genul 50-50% tot timpul .Oricum pentru off-road curat exista cu totul alte masini iar targetul pentru CRV,Kuga,CX-5,X3,etc cred ca este altul .
        botz
        Senior Member
        Last edited by botz; 11-01-17, 16:44.

        Comment


        • #64
          Al meu CR-V astăzi, zăpada dată doar de pe geamuri

          https://www.youtube.com/watch?v=9_PB...ature=youtu.be
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #65
            @botz
            da, le stiu, majoritatea sunt pentru a pune in valoare subaru
            dar la momentul la care m-a preocupat tema am cautat mult pe net tot felul de filme cu situatii dificile pe viu
            si am vazut si foarte multe in care masina se descurca; am bagat eu cu mana mea un CRV pe drumurile forestiere inzapezite (pe langa cabana Hadar) cu intentia clara de a o pune in dificultate; am mers in spatele lui, in timp ce var-miu il punea de-latul prin santuri; nu am ramas niciodata blocat; nu spun ca nu se poate
            dar in viata reala cand vezi ca are probleme - nu spui "tataaaa, uite ce de cacao e crv"; mai dai inapoi, mai incerci in alt fel, mai iti iei avant etc.
            d-aia spuneam ca e artificial testul
            dar da, cred ca poate ramane;
            de aceea cand am mers pe drumuri grele si voiam sa fiu sigur de succes m-am asigurat ca masina are "2 manete" cum spunea un prieten

            le: foarte "finutza" manipularea consumer reports din filmul de mai sus "3 din cele mai vandute SUV-uri din state" - rav e pe locul 1, crv pe 2, forester pe 7 )

            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
            Turkish
            Senior Member
            Last edited by Turkish; 11-01-17, 21:22.
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #66
              Am mers in conditii grele grele cu C-rv si nu cred ca poate sa ramana blocata cumva in zapada. Poate daca e intepenita pe shleauri adanci si e pe burta, altfel este exclus. Este categoric imposibil.
              Cu cereveul meu de acum urcai pe polei niste pante incredibile, apoi zapada afanata pe polei si panta de 30 d grade, si a mers ca tancul. Acum, depinde si de abilitatile fiecaruia, de cauciuce, si poat si d alte ingrediente.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #67
                Masina va fi prezentata in martie la Geneva dupa care va incepe comercializarea in Europa.
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • #68
                  pentru sistemul awd uitati-va si voi la niste teste reale. spre exemplu:
                  https://www.youtube.com/watch?v=P488eAJ6eGA;
                  https://www.youtube.com/watch?v=iolnHJOntsk;
                  unde puteti vedea exact ce poate cr-v si ce nu poate. testele pe role sunt irelevante. poti ajunge si in situatia simulata de testul cu role, dar doar daca te "mananca".
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • #69
                    Sper sa renunțe la cvt pentru crv european, sa păstreze cutia zf de pe generația actuala... deși pe civic s-a păstrat cvt-ul si in Europa...:-(
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #70
                      cvt-ul ajuta la consum - mult.

                      Comment


                      • #71
                        https://youtu.be/c47caRqbbnE

                        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by mmihai View Post
                          cvt-ul ajuta la consum - mult.
                          Asa e, il mărește.
                          Mult.

                          Comment


                          • #73
                            nu vad de ce cvt ar consuma mai mult decat o automata clasica, cu convertizor de cuplu. eu zic ca consuma mai putin.

                            Comment


                            • #74
                              Evident ca o sa consume mai putin ca o automata clasica. Poate ca o sa consume mai putin si decat o manuala. De aia se pune CVT pe hibride.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #75
                                dar felul in care "retrogradeaza" e...
                                https://youtu.be/8yHzFiWVr1c

                                la hibride nu se simte pentru ca, computerul compenseaza din baterie la kick down

                                la cvt-urile simple care mi-au intrat pe mana era insa horror

                                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X