Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca Honda va renunta la modelul actual CIVIC, asa cum a renuntat in a produce ma departe modelul Acord. Ceea ce stiu sigur este ca in 2015 modelul Honda Civic Type R va fi motorizat cu un motor turbo pe benzina de 2,0 litri, cu patru cilindri, injectie directa si control variabil al supapelor. De asemenea vor scoate o noua cutie de viteze automata cu dublu ambreiaj si opt trepte, plus convertor de cuplu care va elimina plecatul de pe loc violent. Noua cutie va imbunatati consumul cu 8% iar performantele dinamice cu 10%. In 2016 motorul aspirat de 1,8l va fi inlocuit treptat cu motorul turbo din familia Earth Dreams de 1,5 l, care va fi mai economic cu 15% si va avea un cuplu mai mare cu 45%. Toate aceste modificari vor fi sigur facute pentru masinile de pe piata Americana unde Honda vinde mare parte din productia sa. Mai mult ca sigur se va aplica aceeasi politica si in Europa unde doritorii de turbo sunt extrem de multi. Dupa ce se va vedea impactul motoarelor turbo de 1l pe piata Americana ( vezi Ford cu ecobust), Honda are deja pregatit si un motor de 1 l din aceeasi familie denumita Earth Dreams. Defapt aceste motoare turbo de 1 -1,5 si 2l sunt in teste din 2103 iar faptul ca Honda nu le-a lansat inca arata ca vor sa aiba cat mai putine reclamatii pe linia noilor motoare (vezi problemele din 2010-2012 ale grupului vag la motoarele turbo tsi de 1,2). Nu stiu daca vor renunta la motoarele aspirate dar stiu sigur ca guvernul nipon va investi peste 125 miliarde de yeni intr-un proiect comun al constructorilor auto niponi (Toyota, Honda, Suzuki, Mazda etc) pentru a dezvolta noi motoare pe benzina astfel incat sa ajunga din urma avansul luat de europeni. Toyota o sa iasa si ea pe piata cu un motor care va functiona in system Otto la anumite turatii si apoi in system Atkynson la alte turatii. Vom vedea ce ne rezerva viitorul. Personal am preferat un motor testat deja de foarte multi ani si care nu a dezamagit din punct de vedere al fiabilitatii. Sa nu uit: in 2016 Honda Civic va avea un nou facelift. Pentru moment cam atat.

    Comment


    • Pai in 2016 ar trebui sa fie direct generatia a zecea...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Originally posted by danr View Post
        alex321 masina de la brasov model ES face parte din respectivul lot. Dealerul din Brasov initial nu a vrut sa recunoasca acest lucru si atunci i-am cerut sa-mi trimita scris pe e-mail ca masina nu a suferit reparatii la caroserie. Bineinteles ca nu am primit nimic scris, dar dupa ce a vazut ca insist, a recunoscut ca masinile din 2014 vandute de ei fac parte din acel lot si ca sa ma linisteasca a spus ca nu stie cat de grav fusesera afectate masinile si ca este posibil ca interventiile sa fi fost minore. Daca tu nu ai nimic cu acest aspect ( eu personal psihic nu pot accepta sa cumpar masina stiindu-i istoricul) du-te si cumpar-o fiindca merita fiecare banut dotarile pe care le are. Stiam ca mai au si un polish metalic in Bucuresti care fusese rulat 70 km (l-au avut la expozitii si au facut un test drive cu el). Pretul obtinut de mine era 15913 Eur (tva inclus, pachet legislativ inclus, vopsea metalizata inclusa, covorase textile incluse). Din acest pret poti scadea ulterior pretul rabla 2015 adica 6500 lei. SUCCES !
        Am discutat si eu azi...De la Brasov singurul care mai are nodel ES mi s-a spus ca mai sunt 2 unitati pe negru...cu 10-15 km. Mi s-a spus ca au auzit si ei de acest lot lovit de grindina.Masinile desi sunt din lot 2014 nu par in neregula. Mai ales ca sunt negre un ochi "priceput" ar vedea o revopsire. Mi s-a spus ca au avut o unitate dar care s-a avariat la ei (grindina) si oricit au revopsit-o in Romania tot se vede la o examinare foarte atenta. Din modelul LS mai au 3 unitati. Vor veni mai multe in luna iunie. Ceea ce ma intriga este : de ce nu se mai fabrica ES. Dotarile sunt extra si nu as ezita sa o cumpar daca ar fi de anul acesta , desi un prieten mi-a repetat ca este o parere pur psihologica. O masina o iei in septembrie chiar daca e fabricata in aprilie...desi e acelasi interval de timp intre fabricare si cumparare dar acelasi an. Si mi s-a mai spus e revopsita in fabrica Honda nu in Romania , este aceeasi garantie ...In fine pot astepta pina in iunie...Sa nu uit am gasit un dealer excellent la Constanta ASKO parca care mi-a confirmat cuvint cu cuvint ceea ce a spus danr aici. Si ei au modelul LS la 13123 cu ticket rabla...Poate iau de la ei poate mai astept de la ei sau de la Honda forum vreo stire despre modelul ES fabricat in 2015 ...fara afurisita de grindina.

        Comment


        • Masinile lovite de grindina nu se repara prin chituire si revopsire.Deci nu o mai da-ti cu revopsire si alte etc.
          Singurul lucru de ingrijorare sunt zgomotele (soriceii) ce pot aparea dupa un timp din cauza demontarii si remontari elementelor din interior in cazul avarierii parbrizului, ale geamurilor laterale sau lunetei.
          PS:Honda nu a renuntat la modelul Accord si dovada o avem aici :https://www.youtube.com/watch?v=pMp9DRL537Y dar cred ca urmareste in special comercializarea pe piata asiatica si cea americana.

          Comment


          • Sunt extrem de curios sa aflu cum se repara tabla unei masini lovite de grindina, pietre etc. fara sa se utilizeze chituire si vopsire. Va rog sa nu-mi dati solutia : prin renumita metoda cu ventuze ! Nu de alta dar poate aflam si noi cum se repara masinile in caz de avarie datorata fenomenelor naturale. Acord nu se va mai aduce pe piata romaneasca, cel putin asta este informatia data de dealerii locali (sau poate va avea alt nume avand in vedere ca noua masina arata complet schimbata).

            Comment


            • Toate parcurile repara prin PDR (cauta pe youtube), nimeni nu chituieste si revopseste. Civic-ul meu a fost lovit de grindina si am reparat-o prin PDR acum 2 ani si nu se vede nicio urma. La fel am reparat cel putin 10 masini din firma si nu am avut nicio problema.
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • Originally posted by danr View Post
                Nu cred ca Honda va renunta la modelul actual CIVIC, asa cum a renuntat in a produce ma departe modelul Acord. Sa nu uit: in 2016 Honda Civic va avea un nou facelift. Pentru moment cam atat.
                Dar va renunta la Civicul sedan.

                Crezi ca Honda va scoate doua facelift-uri la aceeasi generatie (adica cea actuala)?
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Foarte faina metoda...nu am stiut de ea . Multumesc bgdsta. Ceea ce este intr-adevar ingrijorator este asa cum spune kawamoto ...in fabrica , atelier ce o fi Honda , s-ar putea ca masina sa fi fost dezasamblata pentru a fi reparata...Pot aparea dupa un timp "zgomote" suspecte.Multumesc kawamoto...

                  Comment


                  • Intr.adevar am inteles ca mai vine o comanda noua, cam in 2 luni.
                    Un LS va fi mai scump cu cca 500 E, ES nu stiu daca aduc.

                    Comment


                    • De ce ar fi mai scump cu 500e?

                      Comment


                      • Cred ca pentru ca asa s-au gandit cei de la Honda.

                        Nu trebuie desfacuta masina ca sa se repare prin metoda PDR.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Originally posted by kawamoto View Post
                          PS:Honda nu a renuntat la modelul Accord si dovada o avem aici :https://www.youtube.com/watch?v=pMp9DRL537Y dar cred ca urmareste in special comercializarea pe piata asiatica si cea americana.
                          Pai nu a zis nimeni ca Honda a renuntat complet la Accord, ci doar la varianta europeana, variantele asiatice si americane se produc in continuare si au trecut deja la o noua generatie.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • Originally posted by Delphi View Post
                            Cred ca pentru ca asa s-au gandit cei de la Honda.

                            Nu trebuie desfacuta masina ca sa se repare prin metoda PDR.
                            Deci trebuie sa ma hotarasc acum ! Ca sa fac economie!

                            Comment


                            • Pot confirma ca plafoanele celor aduse aici in Germania au fost demontatate doarece capitonajul statea pe volan si tetiere, iar capacele stalpilor pe bord.
                              Initial eu si sotia am crezut ca s-a descoperit un defect si ne-am ingrijorat pt a noastra masina, dar dupa ce am intrebat dealerul (va da-ti seama ca s-a prapadit de ras tanti de la receptie ) ne-am lamurit de ce cele 25-30 de autoturisme din parcare sunt demontate.
                              Delphi : grindina este formata din gheata nu din magneti, loveste si alte parti ale autoturismului nu doar cele din tabla ex: geamurile laterale, unde te rog sa ne spui cum il schimbi fara a demonta fata de usa.

                              Comment


                              • Da, ai dreptate, nu m-am gandit la asta.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X