Setari radio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Setari radio

    daca se poate sa imi spuna un posesor de civic sedan ce apare la el la display-ul de la radio
    la mine e ta tp si draq sa le ia ca m-am jucat la el si acum ba imi fasaie posturile ba se schimba automat pe alte posturi
    adica merg 5 minute cu magic fm si dupa aia se schimba automat in pro fm (macar de s-ar schimba cand sunt reclame)
    pe autostrada buc -pit singurul post pe toate cele 6 butoane era radio zu ...
    sau exista un reset de radio ? sa pune la loc setarile initiale
    recunosc ca m-am jucat pe el si am schimbat aproape tot ...
    multumesc anticipat
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
    civic sedan 08

  • #2
    carte/manual/instructiuni...eu o folosesc cu incredere ca sunt o caruta de porcarii/setari acolo si n-am chef sa le memorez...
    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

    Comment


    • #3
      Pai in principiu ar cam trebuie sa fie scoase toate prostiile alea mai putin AF care pastreaza postul chiar daca se schimba frecventa pe care emite.
      Eu am renuntat sa ma mai stresez cu radio, la mine fasaie intr-o veselie, partial si din cauza xenonului...

      Comment


      • #4
        Scoate TP-ul
        Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
        In cautare de altceva

        Comment


        • #5
          deci las numai af sau si ta ?
          care sunt setarile default ?
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
          civic sedan 08

          Comment


          • #6
            alinp@: citeste manualul ... pt ca nu stiu exact ... ideea este ca ai activat una din functiile care iti cauta un anumit post de radio/emisune (NEWS/MUSIC....) sau functia care incearca sa-ti pastreze postul de radio pe care il asculti , in caz ca ai receptia slaba ... vezi RDS
            Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

            Comment


            • #7
              Cum a zis si Dumi, am patit la alta masina cu un modulator radio, cat timp a fost TP nu statea pe frecventa setata ci sarea la cele "semnate" (w/e).
              Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
              This message was printed on recycled bytes.

              Comment


              • #8
                Read the book man! Explica clar pe fiecare functie in parte ce face...daca e sa nu ai manualul spune si cautam
                2008 Honda Civic 5d i-shift

                Comment


                • #9
                  patesc si eu des faza cu saritul postului, mai ales cand ploua si geamul spate e ud...!!! si culmea ca se aude bine...
                  dar parte cea mai nasoala e ca sare de pe guerrila pe trinitas...
                  am luat cartea si am setat pe off optiunile respective si tot sare...(((
                  o sa mai urmaresc fenomenul
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • #10
                    Eu atat am de zis: sa traiasca familia "la ala" care a proiectat radio si antena ca s-a gandit ca o folosesti langa releul care emite numai, probabil dai ture in jurul lui.
                    Parerea mea e ca se trage de la antena integrata in luneta, mai bine puneau naiba una normala ca la civicul hybrid si cel de USA, sau ii intrebau pe aia de la Renault lor cum le-a reusit la Laguna2 shmecheria pt cam avut tot asa cu antena pe un geam lateral si nu mi-a facut nici un fel de problema.
                    Seth
                    Senior Member
                    Last edited by Seth; 05-02-09, 15:41.

                    Comment


                    • #11
                      Eu din cate tin minte nu am pus pe off decat NEWS si REG si nu am avut nici o problema cu radioul...Prind cam 10-11 posturi FM si doar unele se aud cu mici perturbatii.

                      Vedeti sa nu fi fie de la A-TP(Automatic Traffic Information Program) - desi este destinat posturilor radio care transmit informatii legate de trafic, e posibil ca semnalul sa fie perceput si de la alte posturi.

                      Sau AF(Alternative Frequency) , in caz ca nu este un semnal puternic si se cauta o noua frecventa, se poate intampla ca sa se suprapuna un alt post radio... Alta varianta nu vad...poate doar un defect al statiei radio
                      Cristi S
                      Senior Member
                      Last edited by Cristi S; 06-02-09, 11:09.
                      2008 Honda Civic 5d i-shift

                      Comment


                      • #12
                        AF-ul este util ca sa-ti mentina postul cand se schimba frecventa. Nu este prescurtare de la frecventa alternativa ci de la frecventa automata. pe logan aveam un sony care la activarea modului regional trecea pe postul cu frecventa cea mai buna din localitatea respectiva. Nu stiu daca e valabil si aici la modul regional. In carte explica alta chestie la modul regional. Poate cand e activata functia cu trafic information percepe alt post ca fiind un post de genul asta. Poate ca TRINITAS are pile la HU nostru). Am rasfoit manualul aseara poate gaseam o explicatie avand ca exemplu experienta de la sony(in general functiile sunt standard). Cert e ca eu am activat doar AF. in rest nu-mi trebuie deoarece nu avem serviciile respective. Uite ca n-am incercat faza cu genul de program daca merge. Am vazut ca pot fi grupate pe genuri de radiouri gen news, sport, music, etc. In fine mai studiem, mai butonam.....poate reusim sa gasim o explicatie.
                        Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                        Comment


                        • #13
                          AF este trecut in manual ca Alternative Frequency(manual in engleza) si da, este pt a pastra postul de radio in caz ca se schimba frecventa...asta am zis si eu...

                          Modul REG mentine frecventa indiferent daca semnalul este puternic sau slab.

                          E destul de usor de utilizat aparatul radio, numai ca mai face figuri din cate observ la mai multi. O fi eroare/defect al aparatului.
                          2008 Honda Civic 5d i-shift

                          Comment


                          • #14
                            da ai dreptate cred ca am fost eu cu gandul in alta parte cand am scris. dar ma gandesc daca nu cumva una din setari functioneaza in modul similar cu ala de la sony(doar cu asta am avut experienta). adica sa treaca pe frecventa cea mai puternica din zona respectiva. si cum tot timpul: "caci cu noi este Dumnezeu"...........hop si Trinitas. hehe
                            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                            Comment

                            Working...
                            X