Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @KMR: era o chestiune pur teoretica - nu conteaza referinta daca e aceeasi. Eu personal cred ca si prin metoda "click"punctul este acelasi deoarece alimentarea se opreste in momentul in care benzina din rezervor ajunge la capatul pistolului. Oricum, cred ca marja de eroare este foarte mica -din momentul in care face click si pana la plin ochi mai intra cateva sute de grame. Daca faci plin ochi ar trebui sa fie 99.9% corect.

    Comment


    • @flaviuf : evident ca e important sa fie aceeasi referinta cand faci calcule si statistici, cum altfel?
      Benzina poate ajunge in capatul pistolului in aceeasi pozitie daca ai pui foarte incet benzina astfel incat sa nu se faca spuma si sa nu se "intoarca" in pistol si daca vorbim de aceeeasi statie si acelasi pistol. De cand face primul click si pana in "gura" rezervorului mai intra cel putin 0,5 litri, voi vedea la urmatorul plin. 0,5 litri inseamna o toleranta de 1% adaugata la eroarea CB. Dar, inca odata: daca nu ai acelasi sistem de referinta, erorile pot fi foarte mari. Lucrurile se schimba dramatic in cazul motorinei la care de la primul click pana la a ajunge la "gura" pot fi cativa litri. Daca nu ai un sistem de referinta cat mai exact, masurabil, nu are sens sa faci calcule.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Originally posted by ticker View Post
        Gabi, daca e sa ma iau dupa ce zici inseamna ca ar trebui uneori sa imi dea cu plus ( adica un consum mai bun ca pe cb) or mie imi iese constant cu minus - vezi linkul meu de spritmonitor.

        Singura data cand mi-a iesit real a fost intr-un concediu inafara tarii... O fi benzina mai cu mot acolo, sau ma fura rompetrol si petrom in mod constant la pompa
        Varianta secunda e cea mai plauzibila. Daca vrei facem un test candva. Am gasit o statie despre care sunt 99% sigur ca "fura la cantar".


        @flaviuf, @KMR: eu unul pun benzina din click in click, dupa primul (de vreo doua-trei ori am ajuns pana sus, la "poarta"-tabla de la gura rezervorului) . Nu am fost atent exact cat intra dupa primul click al pompei - nu mult, in orice caz. Dar daca pun in balanta si ce spune @Ticker, concluzia pe care o trag este aceea ca exista o legatura indirecta intre ceea ce arata CB si calitatea benzinei pe care o indesam in rezervor. In cazul meu, diferenta intre CB si sprit nu este constanta, in conditii asemanatoare de drum, intre doua plinuri. Gresesc?
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • Păi nu este constantă diferența datorită faptului că sistemul la primul click are eroare destul de mare. Exact ce ziceam mai sus. Dacă pui pistolul pe prima treaptă, cu cea mai mică viteză de umplere, toleranța va fi mai mică dar nu știu cine are atâta răbdare.
          KMR
          Super Moderator
          Last edited by KMR; 13-11-14, 21:12.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Sigur nu eu, recunosc...
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • Originally posted by ramm View Post
              Vali, ai imbatranit tu, nu e masina de vina
              Eheee băieți (și fete )
              Am îmbătrânit cu toții nu numai el...
              Încet încet incepe sa mă supere si pe mine supensia...prea rigidă...
              Are noroc că odată trecute 4k ture ma face sa zâmbesc... si să mă uit in oglinda retrovizoare sa nu am ceva "man in bască" in spate puși pe rele


              Sent from my Samsung Galaxy Note II GT-N7100 using Tapatalk 2
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Intrebare: butoanele de control A/C si dezaburire sunt luminate? Nu reusesc sa-mi amintesc daca le-am vazut vreodata noaptea :|
                The things you are scared of, are usually the most worth while...
                If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                Comment


                • Sunt sunt luminate !

                  Comment


                  • Atunci naspa
                    The things you are scared of, are usually the most worth while...
                    If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                    Comment


                    • La mine a crapat becul de la butonul de VSA. Deci nu esti singurul...

                      Nu e chiar complicata schimbarea lor, dar presupune rabdare si becuri de schimb. Am mai scris pe aici, am cautat un bec T3 de mi-a iesit pe nas. Pana la urma il schimb la reprezentanta. Ce am gasit aftermaket (disponibil la comanda) e la aprox. acelasi pret. Oricum trebuie sa ajung sa fac revizia...
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • Baetzi

                        stie cineva ceva de magnatuning?

                        http://www.magnatuning.ro/de/product...ivic-2006-2011

                        am gasit aici niste "Jucarii interesante" ..niste kituri pentru fata mea care arata intr-un mare fel

                        Comment


                        • Din cate stiu, kit-urile respective sunt fabricate pe undeva prin Polonia. Nu am vazut nici unul "live" in fibra si vopsea. Ia in calcul si faptul ca este posibil sa atingi cu ele diverse denivelari.
                          Vad ca esti din Iasi, au mai reparat din strazi pe la voi? Si in Bucuresti mi se pare un act de mare curaj sa cobori masina sau sa ii pui un body kit, la cate forme de relief se intalnesc pe strazi. In plus, vine iarna...
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • Aiaiai! Pai numai cat e acum masina de "inalta", o sa plangi la fiecare denivelare. Deja bordurile sunt everesturi; daca-i mai pui si buze, sa vezi ce distractiv va fi!

                            Comment


                            • Originally posted by vtin View Post
                              Aiaiai! Pai numai cat e acum masina de "inalta", o sa plangi la fiecare denivelare. Deja bordurile sunt everesturi; daca-i mai pui si buze, sa vezi ce distractiv va fi!
                              asta cam asa-i..

                              Din cate stiu, kit-urile respective sunt fabricate pe undeva prin Polonia. Nu am vazut nici unul "live" in fibra si vopsea. Ia in calcul si faptul ca este posibil sa atingi cu ele diverse denivelari.
                              Vad ca esti din Iasi, au mai reparat din strazi pe la voi? Si in Bucuresti mi se pare un act de mare curaj sa cobori masina sau sa ii pui un body kit, la cate forme de relief se intalnesc pe strazi. In plus, vine iarna...
                              Iasul e un santier.. si cu toate astea vad diferiti "cutezatori" cu masinile coborate. Cred ca merg cu ele in brate

                              Recunosc ca ma mananca tare sa ii fac un cadou de Craciun dar si voi aveti mare dreptate

                              Comment


                              • Fa-i un cadou de cate ori vrei si ai posibilitatea. Dar sa fie unul care sa ii si placa (un ulei bun, o benzina buna, consumabile de calitate, etc).
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                                Comment

                                Working...
                                X