Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am înțeles. Măcar spune-mi dacă este vorba despre Accord din Arad sau Civic din București.
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Eu m-am referit la Civicul 5d in general.
      Parerea mea e ca Accordul e de ales - in abstracto - intotdeauna.

      Comment


      • Gasesc la 1500 € civic cu motorul 1.5 v-tec de 115 hp inmatriculat pe Romania?

        Comment


        • Vreau (orice) Civic

          In general asa este, Accordul e peste Civic...doar daca ti-se pune pata pe cum arata Civicul...
          Vali ti-ai luat Accord?

          PS: mie nu-mi e frica de comentarii, argumente in favoarea Accordului sunt prea multe. Si asta o zice unul care are 3D si a avut 5D si nu detin Accord, dar am mers cu el...

          Sent from my iPhone using Tapatalk
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • Nu. Mi-am trecut la nume ce mi-am luat.
            Foarte entuziast nu sunt, am facut o mare eroare ca nu am luat CL7-le. Bine, ca si la CL7 am avut rezerve, insa acum imi par nimicuri. Ca sugestie, as zice ca nimeni sa nu faca vreo cumparatura pana nu stie bine cu ce se mannaca masina respectiva.

            Edit: iti dau dreptate, Civicul arata demential. Inca suceste capetele tare...
            vtin
            Senior Member
            Last edited by vtin; 09-11-14, 17:54.

            Comment


            • Nu vad nimic trecut


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

              Comment


              • 5d Executive 2009

                Comment


                • Acum inteleg, de la 4D la 5D...inteleg de ce esti putin dezamagit...presupun ca primul pe lista e confortul


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                  '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                  ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                  ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                  Comment


                  • Da. Resimt lipsa confortului in fiecare secunda si tot asa lipsa suspensiei independente. Oricum, 4d-ul ramane masina de baza, mai ales pentru drumurile lungi. Ar fi ea si pentru drumurile scurte, dar e musai s-o menajez... de acum incolo. E bine sa ma opresc cu elogiile pentru un anumit model.

                    Comment


                    • Vali, ai imbatranit tu, nu e masina de vina
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • Admit.

                        Comment


                        • Niște arcuri progresive rezolvă destul de bine partea de confort. Și, combinate cu jante de 16 (cum bănuiesc ca ai la 4D ) vei simți că ai altă mașină.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Gabi, pana si usile si geamurile ar trebui imbunatatite.
                            Probabil ca hatch-ul poate fi adus la un nivel de comfort si performanta acceptabile, insa cu un pret. Dar daca e sa facem comparatia cu stock-urile, atunci pica rau hatch-ul nu doar fata de 4d, ci fata de multe alte masini europene, cred eu.
                            Un lucru de neinteles pentru mine: pentru ce suspensia aia e atat de rigida daca masina nu tine pe masura rigiditatii ei?!

                            Comment


                            • Probabil am fost eu prea incantat de 5D atunci cand l-am luat dar imi place si acum Din punctul meu de vedere e ok masina Dar eu nu prea sunt setat pe confort. Dealtfel, in afara HR-V, celelalte mașini ale mele nu sunt asa de confortabile ca 5D-ul
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Eu spun ca si tinuta de drum e diferita. Cel putin suspensia spate isi spune cuvantul decisiv si te asigur ca pe unde merge 4d-ul, 5d-ul nu va calca. Mai e si ecartamentul spate mai mare la 4d...
                                Iar daca la inceput cutia face 5d-ul mai vioi, mai apoi situatia se echilibreaza, iar 4d-ul accelereaza constant fara sa simti vreo pierdere de suflu.
                                Pozitia de condus e mai joasa pe FD si-ti ofera un mai bun control asupra masinii.
                                E adevarat ca 4d-ul e ratusca cea urata (desi eu nu o vad asa nici acum).

                                Zic ca e inutil sa comparam doua Civicuri intre ele. Parerea mea e ca cel care-si doreste un Civic, nu se va uita dupa un sedan, din motive de estetica.
                                Eu inteleg sa inchei aici cu comparatiile, deja am indraznit prea mult. Doar am vrut sa avertizez pe cei innebuniti de felul cum arata 5d-ul ca e o masina cumva aparte, sa-si asume anumite neplaceri ulterioare - "neplaceri" din punctul meu de vedere.

                                Comment

                                Working...
                                X