Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by KMR View Post
    Adica 5D cu cutie automata e mai rigida fata de una cu cutie manuala? De ce? Are alte suspensii?
    scuze, tocmai am editat comentariul de mai sus.. ulterior am vazut ca nu e vorba de cea cu cutie robotizata..am facut un drive test cu un 5d robotizat si e mai rigida... mult mai rigida..acum nu stiu daca avea o echipare sport dar iti manca ficatii prin gropile nostre .

    Comment


    • Aiurea.

      Comment


      • Originally posted by CatalinP View Post
        Aiurea.
        Ceau. Vad ca detii 2 masini cu cutie automata, poti sa-mi dai te rog ceva detalii despre civic, cum merge masina cu AT, esti multumit? Ma intereseaza in special cum se comporta la drum intins, in depasiri. Am citit mult pe forum dar nu se prea vorbeste despre performantele cutiei automate de pe Civic. multumesc!

        Comment


        • A/T-urile au 5 trepte la ambele masini. Dar atentie, treapta a 5-a este mai lunga decat treapta a 6-a in cazul transmisiei manuale. La drum lung motorul e mai putin turat decat in cazul M/T. Asta aduce un consum mai mic in regim de croaziera, insa evident penalizeaza demarajul, in cazul in care s-ar dori acest lucru in ultima treapta a cutiei. In realitate, daca bagi piciorul, cutia retrogradeaza si se descurca mai mult decat onorabil in depasiri. Fata de Accord, Civic-ului ii lipsesc padelele si modul Sport al cutiei, insa, daca vrei sa o controlezi oarecum manual, ai modurile D3, 2, 1. Reprizele in treptele 2 si 3 sunt foarte bune pentru orice depasire. In treapta a 2-a ajungi la 110 Km/h, iar in a 3-a la 160 Km/h.
          Ca un plus fata de M/T, as mentiona fiabilitatea. Civic-ul meu a trecut de 70.000 Km, s-a mers preponderent cu demaraje puternice, fara probleme. Eu nu cunosc vreo A/T Honda cu probleme. In schimb M/T-ul are deseori probleme cu scuturatul la cuplarea ambreiajului.

          Ca o parere personala, A/T merita cu varf si indesat, la cum arata traficul de zi cu zi, nu m-as intoarce la apasat ambreiaje vreodata. Stiu ca unora le pute A/T pentru ca ei cauta aparent sportivitate suprema. Si A/T pleaca de pe loc foarte bine. Diferenta intre A/T si M/T la demaraje de pe loc e ca, pentru a pleca rapid cu un M/T, trebuie sa te concentrezi putin, cu A/T pleci perfect oricand, iar daca o faci prea des cu M/T, schimbi des ambreiaje, A/T-ul n-are nici pe dracu.

          Pe circuit mi-ar place un M/T, dar pana se construieste unul, 99% din timp tot in traficul aglomerat ma deplasez.

          Comment


          • N-am văzut până acum nici măcar cazuri izolate de scuturat ambreiaj la cuplarea treptelor, cu atât mai mult să fie un comportament întâlnit adesea.

            Legat de circuit, există deja și în România, la Adâncata. Ca și info.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • N-are decat vreo 21 pagini threadul dedicat. Deci da, ai dreptate.

              Circuit la Adancata? Ha ha ha...

              Comment


              • Ai fost acolo?
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Un link către acel thread se poate?
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Honda-Civic-5D

                    Plus vreo 35 pagini pe Civinfo: http://www.civinfo.com/forum/engines...ster-here.html
                    CatalinP
                    Senior Member
                    Last edited by CatalinP; 12-11-14, 06:25.

                    Comment


                    • Ok, multumesc. Imi retrag afirmatia anterioara la adresa Civic-ului, si recunosc ca m-am gandit la Accord, nu la Civic.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Originally posted by CatalinP View Post
                        A/T-urile au 5 trepte la ambele masini. Dar atentie, treapta a 5-a este mai lunga decat treapta a 6-a in cazul transmisiei manuale. La drum lung motorul e mai putin turat decat in cazul M/T. Asta aduce un consum mai mic in regim de croaziera, insa evident penalizeaza demarajul, in cazul in care s-ar dori acest lucru in ultima treapta a cutiei. In realitate, daca bagi piciorul, cutia retrogradeaza si se descurca mai mult decat onorabil in depasiri. Fata de Accord, Civic-ului ii lipsesc padelele si modul Sport al cutiei, insa, daca vrei sa o controlezi oarecum manual, ai modurile D3, 2, 1. Reprizele in treptele 2 si 3 sunt foarte bune pentru orice depasire. In treapta a 2-a ajungi la 110 Km/h, iar in a 3-a la 160 Km/h.
                        Ca un plus fata de M/T, as mentiona fiabilitatea. Civic-ul meu a trecut de 70.000 Km, s-a mers preponderent cu demaraje puternice, fara probleme. Eu nu cunosc vreo A/T Honda cu probleme. In schimb M/T-ul are deseori probleme cu scuturatul la cuplarea ambreiajului.

                        Ca o parere personala, A/T merita cu varf si indesat, la cum arata traficul de zi cu zi, nu m-as intoarce la apasat ambreiaje vreodata. Stiu ca unora le pute A/T pentru ca ei cauta aparent sportivitate suprema. Si A/T pleaca de pe loc foarte bine. Diferenta intre A/T si M/T la demaraje de pe loc e ca, pentru a pleca rapid cu un M/T, trebuie sa te concentrezi putin, cu A/T pleci perfect oricand, iar daca o faci prea des cu M/T, schimbi des ambreiaje, A/T-ul n-are nici pe dracu.

                        Pe circuit mi-ar place un M/T, dar pana se construieste unul, 99% din timp tot in traficul aglomerat ma deplasez.
                        Mda..subiectivism pur.

                        Cat despre scuturat care se manifesta "deseori" , am auzit de el doar de pe net, nu am intampinat asa ceva pana acum si nici cei 4 colegi ai mei cu honda cutie manuala si ghici ce ?

                        nici nu stau cu sacu de ambreiaje in portbagaj ca sa le schimb zilnic.

                        Am inteles, esti foarte mandru de alegerea ta si ma bucur pentru tine. Eu zic sa le scrii celor de la Honda sa nu mai faca masini cu cutie manuala.

                        Comment


                        • Amice, mi-a fost solicitata o parere. Nu de catre tine. Fiind o parere personala, e natural sa fie subiectiva. Macar e o parere argumentata, adica exact asa cum nu e niciuna a ta legata de acest subiect.

                          Scuturatul acela este documentat destul de bine in thread-urile indicate. In rest n-au rost comentariile.

                          Sfaturi legate despre ce si cui ar trebui sa scriu eu, le poti pastra pentru o data ulterioara, cand ti le voi solicita. Merci.

                          Comment


                          • Originally posted by richie View Post
                            Mda..subiectivism pur.

                            Cat despre scuturat care se manifesta "deseori" , am auzit de el doar de pe net, nu am intampinat asa ceva pana acum si nici cei 4 colegi ai mei cu honda cutie manuala si ghici ce ?

                            nici nu stau cu sacu de ambreiaje in portbagaj ca sa le schimb zilnic.

                            Am inteles, esti foarte mandru de alegerea ta si ma bucur pentru tine. Eu zic sa le scrii celor de la Honda sa nu mai faca masini cu cutie manuala.
                            Calm nene, ca nu-ti ataca nimeni masina. In primii 50mii km nici a mea nu manifestase scuturatul, credeam ca am scapat, dar acum la 85mii, pe vremea asta, dimineata, pana se incalzeste scutura.
                            "Asa face ele"
                            The things you are scared of, are usually the most worth while...
                            If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                            Comment


                            • Originally posted by richie View Post
                              Mda..subiectivism pur.

                              Cat despre scuturat care se manifesta "deseori" , am auzit de el doar de pe net, nu am intampinat asa ceva pana acum si nici cei 4 colegi ai mei cu honda cutie manuala si ghici ce ?

                              nici nu stau cu sacu de ambreiaje in portbagaj ca sa le schimb zilnic.

                              Am inteles, esti foarte mandru de alegerea ta si ma bucur pentru tine. Eu zic sa le scrii celor de la Honda sa nu mai faca masini cu cutie manuala.
                              Si la mine se mai manifesta, din cand in cand minunatul "scuturat". Similar cu @Corbu' , dimineata, pe racoare, in primii 500 metri (+/- cativa). Eu am 65000 km.
                              Din cate stiu, Honda fabrica ( si va continua) mai multe modele in versiune M/T si A/T, pentru a acoperi mai multe preferinte in ceea ce priveste transmisia (aka isi doreste ambele categorii de clienti - si pe cei care prefera M/T si pe cei care prefera A/T . Fiecare om isi poate alege ce transmisie crea pe masina lui. Unde este problema ta, de fapt? Cumva toti trebuie sa aiba cutie manuala pe masina? C'mon!

                              LE : In semnatura ta scrie ca ai Civic 1,8. Este model 4D sau 5D? "Scuturatul" de dimineata e o problema specifica modelelor 5D. Pe 4D nu am auzit pe nimeni sa se planga. Ai putea sa ii faci un thread de prezentare masinii tale, unde sa te contrazici in voie cu cine doresti tu.
                              Wagner
                              Senior Member
                              Last edited by Wagner; 12-11-14, 13:26.
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • @ Wagner - "iar daca o faci prea des cu M/T, schimbi des ambreiaje" dupa o astfel de afirmatie aroganta a amicului Catalin , evident ca am simtit nevoia sa contrazic. nu-mi plac comentariile rautacioase, atata tot. Consider ca poti prezenta parerea despre masina ta si sa o sustii cu argumente valide fara a considera alegerea facuta ca fiind adevarul suprem.

                                Da, am 4D .

                                Nu are sens sa continuam polemica.

                                Comment

                                Working...
                                X