Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    cum ti-ai dat seama...?!?
    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

    Comment


    • #62
      pai usa de la sofer avea chederul lipsa nu stiu din ce cauza si nu era aliniata cu aripa.

      Comment


      • #63
        Deci pana la urma e vorba de un Civic Coupe Mk2 si nu e un Civic oarecare.
        Pai masina asta (care am detinut-o si eu pentru 4 luni) chiar vine din productie americana, deci sa nu ne mire cine stie ce detaliu tehnic (oricum a fost omologata la standardele europene).
        In Europa treaba a stat asa cu masina asta (la general vorbind):
        - versiunea la 105CP (M/T) a primit D3 abia din 1997
        - versiunea (A/T) abia din 1999
        - in Europa n-a existat decat D16Y dar daca a fost 7 sau altceva, n-as putea spune!

        Purebass, unde exact esti in Germania?
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #64
          in stuttgart

          Comment


          • #65
            Am revenit cu o intrebare: Am gasit o oferta la un privat pentru un Civic din 97 cu 142.000km, care initial cerea 2700 pe ea dar am reusit sa obtin un pret mai bun (2500). Chestia care mi se pare usor suspecta e ca masina are TUV-ul facut in luna a 6-a 2008 si a scos masina din circulatie acum 2 luni pe motiv ca masina apartie unui om in varsta si ca acesta nu o mai foloseste, fiind bolnav, ei ocupandu-se de vanzarea masinii. Problema ar fi ca astfel nu prea am nici cum sa o testez cum trebuie (ei ziceau ca cik intr-o parcare). Voi ce parere aveti exista motive sa consider suspecta treaba?

            LE: Aveti idee cumva cat poate sa consume un Civic 1.6LS din 96 cu motor de 106CP, fiindca daca consuma mult prefer sa iau ceva de 75 sau 90CP?
            purebass
            Junior Member
            Last edited by purebass; 12-08-08, 19:47.

            Comment


            • #66
              Vreau Civic

              Salut,poate sa imi spuna cineva daca pot achizitiona un Civic in leasing cu avans de 75-80% avans.Dispun doar de vreo 15 mii euro si imi doresc foarte mult Civic-ul.
              Inca o intrebare,cum sta la capitolul suspensii.Drumul pe care circul regulat e din piatra pe o distanta de aprox. 1 km. Multumesc anticipat.

              Comment


              • #67
                Topic mutat

                Ca sa-ti raspund la intrebare, cred ca se accepta si avansuri mai mari de 50%, de exempu 70% se poate sigur (50% avans + 20% valoare reziduala)

                In situatia asta leasingul e acceptat cam default la avansul asta

                VB Leasing ar fi destul de bun

                Referitor la suspensie, ti-as recomanda un drive-test. Em merg zilnic pe un traseu de cca 1 km cu piatra cubica (Victoriei - Arcul de Triumf) si asta e... e OK, dar mai bine ar fi un bun drept ca in palma

                Civicul e facut pentru tari cu drumuri civilizate. Suspensia e sport si se simte. Jantele de 17 nu ajuta

                DAR, nu ai specificat care Civic... In Civicul Sedan situatia se schimba... e mult mai confortabil, are suspensie independenta spate si jante pe 16 (talon mai mare).
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #68
                  Vreau un Civic (part2)

                  Originally posted by Cristian 78 View Post
                  Salut,poate sa imi spuna cineva daca pot achizitiona un Civic in leasing cu avans de 75-80% avans.Dispun doar de vreo 15 mii euro si imi doresc foarte mult Civic-ul.
                  Inca o intrebare,cum sta la capitolul suspensii.Drumul pe care circul regulat e din piatra pe o distanta de aprox. 1 km. Multumesc anticipat.
                  Nu credeam ca voi primi asa repede raspuns.Multumesc pt. asta. Pai ce vreau e un Civic in 5 usi, cu motorizare 1,8 Sport care am vazut ca ajunge la 20 si ceva de mii.

                  Comment


                  • #69
                    Eu am fost zilele trecute cu un prieten la Kia, si el tot asa, cu avans cat mai mare. Dupa cum zice si ticker, avansul maxim e 50% si iti lasi 20% valoare reziduala, astfel ajungi la 70%. Cei de la Kia au spus ca mai mult de atat nu accepta nicio firma de leasing cu care lucreaza ei, insa cine stie, in ultima vreme sau schimbat foooarte mult conditiile la firmele de leasing, incearca un VBL (de ei stiu sigur ca au schimbat multe).

                    LE: cat despre suspensii, am avut un Hyundai Accent inainte (barca zgomotoasa), am circulat cu un Seat Ibiza (2007, nu era barca, dar zgomotoasa suspensia), Kia Cee'd la fel ca la Hyundai si exemplele pot continua. Mie cel putin, la Sedan, mi se pare bestiala suspensia, alaturi de cutia in 6 cred ca nu le-as schimba pe nimic in acest moment.
                    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                    Fosta:
                    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                    Javascript motherfucker in Iasi?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                    Comment


                    • #70
                      Mie mi se pare suspect de mic pretul, inclusiv conditiile de verificare. Plus ca prea seamana cu povestea aia cu "masina a fost a unei batranici care nu o folosea decat duminica sa mearga la biserica".
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #71
                        De ce nu iei un credit de la banca in loc de leasing?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Delphi View Post
                          De ce nu iei un credit de la banca in loc de leasing?
                          Chiar asa, de ce nu iei un credit auto? Eu, personal m-am cam fript cu leasingul asa ca am apelat la un credit auto... Am strans cat am putut si restul prin credit auto. Ceea ce ar fi (poate pentru unii) deranjant la creditul auto, e ca te obliga sa faci CASCO. Bineinteles la leasing e obligatorie acest tip de asigurare, dar spre deosebire de leasing unde proprietarul este firma de leasing pana o termini de achitat, in cazul in care faci credit auto, esti tu proprietar.

                          Comment


                          • #73
                            da cred ca e o idee mai buna. dai avans cat ai si restul se calculeaza in functie de cat ramane. si nici nu ai valoare reziduala. cred ca si eu o sa apelez la credit auto in defavoarea leasingului cand o fi sa fie.
                            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                            Comment


                            • #74
                              clar recomand si eu credit, mai ales ca ai un avans asa mare.
                              din punct de vedere financiar, pt persoane fizice, leasing-ul e dezavantajos fata de credit. singurul motiv pt care eu am facut lease la a mea e ca nu sunt sigur ca vreau s-o pastrez dupa cei 3 ani. altfel, daca esti convins ca vrei sa tii masina, nu merita sub nicio forma sa faci lease. chiar luand in calcul dobanda mai mica si platile lunare mai mici, in final tot platesti mai mult decat daca ai fi facut credit.
                              2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                              2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                              Comment


                              • #75
                                In Romanica merita Lease pe firma sau daca nu ti se acorda credit, dar ai avans 50% (caz in care se acorda destul de usor leasingul). Sunt avantaje si dezavantaje. Ca firma e mai complicat sa iei credit pt Auto. In plus Lease-back-ul nu se prea practica in Romanica
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X