Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu 5.9 pe 480 km mers oras/autostrada...pentru 128km autostrada a scos 4.6...poze..cand ajung in fata unui calc..

    Comment


    • Tocmai am răspuns unui post care... a dispărut.
      Nema post, nema... dobānda.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • Motorul meu a avut pana la 88k Tex5w40 from Asko.
        Am cumparat masina, i-am pus ulei de la Tudor Amsolil. Schimbari : Motor mai silentios , consum la fel.
        Acum 15 zile i-am facut iar schimbul de ulei, de aceasta data am folosit Honda 0w20. Schimbari : Motor mult mai silentios iar consum .. ca tot despre asta este topicul .. WOW. Am reusit sa vad pe bor 3,8 si 4,2.

        Per total.. am scos 4,4 la un mers constant de 75 km/h pe Valea Oltului.

        Comment


        • Eu cand am spus in birou ce consum am cu FD1 , s-au uitat stramb la mine.Imposibil sa scoti cu un aspirat de 1.8l consumuri de astea

          Comment


          • Ca sa vezi cat de mult inseamna un ulei de motor.....

            Comment


            • Eu cel mai putin am scos 5,3 de la Constanta la Sibiu dar pana la Timisoara am reusit performanta de a ridica media la 6,2.
              Dar intre Timisoara si Ulm sau retur scot lejer o medie de 6,1-6.3 l/100km la un mers normal (130-140 km/h) poate un pic in Germania ceva mai alert.
              Media pe primii 10.000 km dupa bonurile de alimentare este 6,6 asa ca nu pot fi decat multumit.

              Comment


              • Consumul tau de 6 pe autostrada la mers de 130 140 este mai mult decat satisfacator.
                Inainte imi consuma foarte mult pe autostrada, 7,5% chiar 8, in regim de 140-150. Sunt curios acum in acest weekend ce consum o sa scot pe VL-Budapesta si retur. O sa revin cu consumul.

                Comment


                • Maricel tare consumul de 7,5-8 extraurban. Eu am 300 si ceva de km acum facuti 100% urban la ore de varf si imi indica 8,2-8,3. Clar masina ta nu functiona in parametri normali.

                  Comment


                  • cine-i Maricel?

                    Comment


                    • măricel consumul!

                      Comment


                      • Originally posted by richie View Post
                        Eu am 300 si ceva de km acum facuti 100% urban la ore de varf si imi indica 8,2-8,3.
                        Mie inca mi se pare utopic consumul asta la ore de varf , chiar si cu 1.8 benzina...
                        '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                        Comment


                        • Nu e deloc utopic. E foarte usor de obtinut dar omoara total placerea utilizarii acestui motor.

                          Comment


                          • Pentru a mia oara spun: cei cu FK2 sa nu-si dea cu parerea despre FD1 ca nu stiu despre ce e vorba. In ciuda datelor tehnice asemanatoare, sunt doua masini cu totul diferite. Oare de cate ori se va relua subiectul asta?!
                            La aceeasi maniera de condus, FK2 mananca cel putin un litru in plus la suta de kilometri. Si daca stai pe loc, FK-ul rupe fata de FD.
                            Eu si acum ma iau de cap ca nu am luat CL7 in loc de FK2...

                            Comment


                            • De acord cu tine, vtin. Dar ai gasit vreo explicatie pentru asta?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Nu. Nu sunt nici prea grozav in a anticipa un raspuns cat de cat corect din punct de vedere tehnic, doar spun ce constat.
                                Eu tot dau vina pe setarea cutiei care e ceva mai agresiva la FK2 pana pe la 90-100 de km/h, viteza dupa care cutia de pe FD1 devine (mult) mai sportiva. Presupuneri...

                                Comment

                                Working...
                                X