Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai nevasta-mea are 7.7 pe diesel in conditiile in care facem aceleasi drumuri si eu pe accord am intre 14 si 15
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • Medie 115 Km/ora pe 80 km afara din oras pe drum national-european. Consum 12,8 %. Viteza max. 210. Turatii de I-VTEC destul de des. Nu cred ca-i asa mult.
      Civic Type R FN2
      Subaru Libero 1.2

      Comment


      • Ups sa aprins becu'

        Cu primul plin de 46 l am facut 350 de km daca nu ii calculez pe cei 6 pe care ii avea deja masina.

        Computeru' zice 11.6 da dupa calculele mele parca nu iese lafel (13.14l/100). Ce ziceti sa schimbat metoda de calcul???

        De la 8.4 la 13.14 e cam mult nu credeti???

        Eu nu mi-am luat masina ptr consum da asta e cam gogonata! :twisted:
        Sper sa scada simtitor
        ....

        Comment


        • aa si nu am forjat-o.... mers normal pana in 3000 doar cateva depasiri de 4500 da rare. Si am mai folosit si cruise-ul
          ....

          Comment


          • E cam multicel, mai ales ca nu esti din Bucuresti! Cam 14 imi ia mie maxim Accordul in aglomeratie (de Bucuresti) si forja cand prind loc disponibil... Noaptea forjat sau ziua cand nu prea e aglomerat imi ia 12-12.5... Ar trebui sa mai scada. Incearca ca mai schimbi si benzina si sa urci totusi un pic mai sus turele. La motoarele aspirate iti consuma mult daca accelerezi mereu sub 2000-2500 rpm. :wink:
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • ce multicel...?!? e chiar f mult...
              credeam ca bucurestiul e campionul statului pe loc, dar vad ca la brasov...!!!
              eu scot cam 400 km in bucuresti cu un plin (pana se aprinde becul), dar tot incerc sa scot un 430...asa, de fun...

              ultima oara cand am alimentat, am schimbat "distribuitorul oficial de benzina" si am observat niste diferente destul de vizibile...va dau de veste cand se aprinde becul...
              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

              Comment


              • 430 in bucuresti esti bun
                eu scot cam 350
                Honda Accord 2006 2.0 ES

                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                Comment


                • pe primii 1200 km - 6xx in afara, restu in oras, a consumat 90 de litri
                  in afara 6.1 si in oras 9.5 pana acum
                  pe al 3-lea plin 9.6 pana acum doar in bucuresti 140km majoritatea la ore mai aglomerate
                  ce inseamna cand motorul "se lasa", cum imi dau seama de asta?
                  Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
                  Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

                  Comment


                  • Eu la Accord am simtit cuplu tot mai mare de la 6-7000 km in sus. Plus ca motorul suna altfel si turele urca mai repede. :wink:
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Dupa 14000 km : 12 L in Bucuresti 7,5 L in afara la 120-140 km/h . presiunea la roti de 2,2 bari
                      Stil de condus sportiv -> 4000- de ture schimbat vitezele.
                      Convenabil pentru 140CP :wink:

                      Comment


                      • Ca tot vorbeam de consumul masurat de toti constructorii dupa niste norme ECE.... Iata si cum se calculeaza: http://www.nccc.gov.sg/fueleconomy/Standard.shtm
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Atunci imi spuneti si mie cum trebuie sa conduc sa fac si eu macar 400 km cu un plin?? Ca ma cam inspaimanta cifrele ace imi ies 13.14% e exagerat zic eu.

                          Si dupa cati Km "se lasa motorul"?
                          ....

                          Comment


                          • Originally posted by aleksey
                            430 in bucuresti esti bun
                            eu scot cam 350
                            Ce e haios e ca el face 430 km cu un rezervor de 50l si tu faci 350 cu un rezervor de 65l, dar este f drept ca are si motorul mai mic...
                            Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                            Comment


                            • acum am pe bord 392 km de la ultimul plin si 52 km pana la pompa...teoretic 444 cu un plin..., dar nu cred ca o sa se pastreze liniara evolutia pana la becul galben...
                              nu am urmarit/retinut daca km pana la pompa sunt pana la becul galben sau pana la empty tank, dar o sa vad destul de curand...
                              toti km sunt facuti in bucale, mers in functie de dispozitie...
                              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                              Comment


                              • e pana la empty tank
                                gociu75- nu e nimica haios , e de plans :P
                                oricum nu cred ca accordul are rezervor de 65 io zic ca e de 60
                                Honda Accord 2006 2.0 ES

                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                                Comment

                                Working...
                                X