Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce diesel ai tu cu 5 trepte? Stiam ca toate dieselurile 2.2 au venit cu cutie in 6 trepte. Doar 2.0 benzina avea cutie in 5 trepte
    Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

    Comment


    • Cred ca am urcat cu claparii in masina: extraurban (galati-Iasi)14,2%.
      (C)hondoru'

      Accord Tourer 2,4 AT Blue Pearl

      Comment


      • siguur!si find AT pana ai sa o inveti sa o conduci vei arunca ceva gaz de esapament!!oricum...de groaza!14%..da ce e legend?
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • Originally posted by razvan p. View Post
          siguur!si find AT pana ai sa o inveti sa o conduci vei arunca ceva gaz de esapament!!oricum...de groaza!14%..da ce e legend?
          cred ca ai dreptate, pt ca remarc diferente nete intre 2 calatorii pe aceeasi ruta.
          In cazul de mai sus, am stat 15 min pe loc intre vaci (la propriu!), in rest S-ul face toti banii (si cand ajungi la pompa).
          Ceva sfaturi??
          (C)hondoru'

          Accord Tourer 2,4 AT Blue Pearl

          Comment


          • Accordul are o paleta foarte larga de consumuri! Si e o masina la care surprizele legate de consum sunt mari! Pe stilul meu de condus consuma mult! In oras ajung cu dieselul meu si la 12%! Astazi mi-am propus sa merg cuminte, obosit fiind dupa o zi plina de treaba si am reusit un consum pe acelasi traseu de 7,1%! Chiar mai mic decat il da cartea tehnica! Dar m-am chinuit tare! Cu schimbat cuminte, cu urmarit consumul! E o masina care consuma rapid ori de cate ori ii dai talpa! Dar nu neaparat tare! Ci un pic mai tare!
            Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
            ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

            www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

            Comment


            • Off-topic, azi am luat benzina de la Petrom cu 3,33
              Poate pana la Craciun, coboara sub 3,00 !
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • Ultimul consum mediu: 6,94 l /100 km pe 545 km din care 150 in bucuresti. Benzina de la petrom 95. Recunosc ca merg linistit....ave Honda !!!
                Hondafan forever

                Comment


                • 1- Bucuresti - Slobozia ( 100 km pe autostrada, 20 drum judetean ) - consum 6.6
                  Bucuresti -slobozia - bucuresti - adica dus intors, consum mediu pe 240 Km - 7.1%
                  banuiesc ca la intors am consumat aproape 7.6 pe acelasi drum. ori am mers la deal, ori din cauza cetii..

                  Oricum, dupa 20 de km, la prima acceleratie serioasa, consumul mediu a sarit de la 6.7 la 8.5, deci consuma serios cand bagi picioru in ea.
                  '09 Honda Accord Sedan Confort 2.0 A/T, Black (CU1)
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ioncelmare/

                  Comment


                  • cu un activ de 16300 km pana acum, deci mai "asezata", dupa resetarea BC la alimentare, facut ture prin oras cu treaba, 16 km, trafic normal (duminica), mers normal (nici "la consum", nici forjat), faruri si proiectoare ceata aprinse + AC, consum 10,6 - pe carte 10,6. daca nu ma grabeam spre acasa, ajungeam cu 10,2
                    dupa upgrade - 1 % ?

                    Comment


                    • Dupa schimbarea pneurilor de vara - 205/55 R16 cu cele de iarna - 195/65 R15 am sesizat o scadere a consumului in Bucuresti, in medie, cu 0,5 pana la 1 litru/100 km. Culmea, consumul extraurban a crescut cam cu 0,5 l/100 km. Ciudat!
                      '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

                      Comment


                      • Chiar asa?

                        Originally posted by gociu75 View Post
                        Ce diesel ai tu cu 5 trepte? Stiam ca toate dieselurile 2.2 au venit cu cutie in 6 trepte. Doar 2.0 benzina avea cutie in 5 trepte
                        Stiai gresit! Mai intreaba!
                        ACCORD 2.2 SPORT , Kadett GSI , Mercedes 190D , Mercedes 220 CDI! Mare atentie la neatentie!!!

                        Comment


                        • Dupa aprox. 3000 km, pot sa spun si eu un consum mediu: Bucuresti -> 13%-15% in functie de aglomeratie si ora, Bucuresti - Pitesti - Rasnov -> 10% (140-150 pe A1 cu ACC, restul mers la pas, noaptea), Bucuresti - Ploiesti - Brasov & back -> 9.3% (130-140 pe alocuri).


                          In concluzie, pentru cei ce isi doresc 2.4, consumurile nu sunt exagerate, dar depind foarte mult de stilul de condus. Condusul sportiv, agresiv duce la consumuri destul de mari. Eu in oras schimb viteza la 3000 rot/min, in afara pe la 4500 - 5000. Mai ajung uneori, la nevoie, pina la 6500
                          Accord 2008 2.4 i-VTEC Executive Volcano Grey
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/little_martian

                          Comment


                          • Pentru ca tot e vreme urata afara am timp sa scriu si eu datele pe care le-am tot colectat:
                            - vorbim de Accord Executive M/T 2.0 benzina in varsta de 7 luni si cu 7200 km parcursi.
                            - de cate ori am comparat consumul mediu de pe bord cu cel real a rezultat ca pe bord imi arata MEREU cu 0,1 l mai putin (adica daca din calcule reiesea 8,23 %, pe bord imi arata 8,1). Datele le-am colectat mereu la peste 300 Km de la ultima resetare iar plinul il faceam din pompa in pompa pana sarea prima data siguranta pompei.
                            - acum 3 sapt am facut primul drum cu cauciucurile de iarna ca sa apuc sa le rodez pana la prima zapada. Drum Bucuresti - Mangalia si retur si iata constatarile:
                            - la ducere am fixat CC-ul pe 140 km/h pe A2 portiunea de asfalt , am resetat consumul B si am reusit sa nu ating nici una din pedale pe o portiune de 40 km (ceea ce este o performanta ).Consumul mediu aratat a fost de 8.4 %
                            - la intoarcere , am pus CC-ul la 130/h, am resetat si pe o bucata constanta de 22 km mi-a aratat 8.7 %. Chiar nu inteleg de unde diferenta asta asa de mare in conditiile in care eram tot singur in masina si bagajele nu erau chiar asa de multe. Poate de la vant, ceata sau poate pentru ca incepusera sa se rodeze cauciucurile?!?
                            - tot la intoarcere, urcat CC la 140/h, o noua resetare si dupa 25 km constant: 9,4%
                            - pe de alta parte, cand am intrat pe portiunea de A2 cu beton (fara covor asfaltic) si am lasat-o la 130/h (tot pe 25 KM constant) consumul a scazut la 8.2%. Cu ocazia asta am verificat ceva ce auzisem mai de mult cum ca pe beton consumurile sunt mai mici. Probabil ca asa se explica de ce mai toate autostrazile la americani (cel putin alea pe care am condus eu) nu au asfalt
                            - tot la acest drum de test am parcurs 323 KM din pompa in pompa cu 26.77l deci 8.28% real iar pe bord mi-a aratat 8,1 (deci diferenta ceva mai mare de data asta dar pana in 0.2 l)
                            - de cand m-am suit pe A2 si pana am intrat in Mangalia (260 KM) consum mediu pe bord 7.8 l in conditii de 130 - 140 pe autostrada si apoi 115 - 120 in afara localitatilor si 70 prin localitati.
                            - cauciuruile de iarna sunt Dunlop 3D si le-am montat pe jenti separate (niste Dezent-uri recomandate de arabul care vindea si rotile, spunand ca ar si special de iarna cu 3 straturi de lac sa reziste la solutiile saline, in fine... nu stiu cat e adevarat din toata povestea). Rotile au fost initial echilibrate (dar nu sub supravegherea mea) si cand ajungem la 105 - 110 /h incepea sa vibreze volanul. Cand m-am intors la el mi-a zis ca e normal, sa fac 1000 km si apoi sa vin la reechilibrat ca sa se asejeze cauciucurile pe jenti. Acum le-am reechilibrat -sub supravegherea mea - si abia astept sa ies din Buc sa vad daca se mai simte ceva la 120 - 130. Si inca ceva (si cu asta va las): am prins zapada aia de la Sinaia - predeal din 23 nov. Am fost super incantat de cauciucuri (e drept ca nu am cu ce sa le compar ca pe cea veche mergeam cu all-season-uri). Am testat inclusiv niste frane bruste pe zapada mica la 50/h si nici macar nu a intrat ABS-ul. S-a oprit ca pe asfalt.
                            2008 Accord Executive M/T 2.0 culoare anti-jeg
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/polo/Accord2_0ExMT/

                            Comment


                            • Bucuresti - Viena - Bucuresti, 2350 km, 4 persoane + bagaje full, jante pe 15'' cu cauciucuri de iarna => consum mediu 7,8%.
                              2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                              2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                              2000 Honda S2000 Berlina Black
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                              Comment


                              • Intre timp am luat din masina jurnalul de bord si, cu ajutorul Excel-ului, pot sa va dau un raspuns FOARTE PRECIS: consum total dupa 7200 km, 9.41%. Mers mai mult in afara Bucurestiului (cam 70% din distanta) dar pe drumuri aglomerate, cu destul depasiri, cu mult A2 la 140/h si in general cu 3-4 persoane si multe bagaje; iar in oras nu plec al doilea de la semafor . Astept sa vad daca dupa 10k km mai scade consumul sau daca trebuie sa-mi mai schimb eu stilul de condus ca sa ma duc pe la o medie de 8.5 (cam asta este target-ul meu). Tot timpul (cu exceptia un plin sau 2) am pus numai Rompetrol Efix 95. Probabil ca o sa mai incerc si un OMV. Vreau totusi sa raman pe benzina de 95 sa nu o invat cu fineturi
                                2008 Accord Executive M/T 2.0 culoare anti-jeg
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/polo/Accord2_0ExMT/

                                Comment

                                Working...
                                X