Nu vom mai avea Honda Accord din 2015 (fostul topic Noul Accord 2015)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Romstal are flota de Honde (Jazz, Civic si Cr-v). Mai stiu o firma cu 3 Civicuri noi.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • eu zic peste 20 masini
      asa si noi in firma avem vreo 5 honde
      dar nu intram la categoria aia
      flota inseamna inclusiv contract de grup de servisare post garantie

      eu vorbesc de clientii mari: big farma, telecom, retail etc.

      in fine, discutia asta e buna asa ca exercitiu intelectual; toyota nu se compara prea bine cu Honda in EU

      eu cred ca pur si simplu ei nu vor sa se complice cu piata asta. si gata.

      oricum dpdv portofoliu marci / nu au claritatea de scop si organizarea necesara ptr a fi competitivi in eu

      sent using digital smoke
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • Originally posted by Delphi View Post
        Da, dar in sfarsit, dupa 20 de ani, le-a venit inapoi mintea la cap si au pus inapoi rotita de la care inchizi ventilatia centrala (aia care ne bate-n freza tot timpul). Asta este o mare realizare!
        Delphi, Accord-ul are asa ceva, cred ca te-ai gandit la Civic!
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • N-am stiut. Inseamna ca Accordul e deja mult mai evoluat si nu-i mai trebuia nimic.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Accord-ul CU are... CL-ul nu are si nici TLX-ul nou.

            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • Deci am avut dreptate. Honda a reusit sa puna pe CU ceva ce are pana si Fabia. O mare inginerie.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Originally posted by Turkish View Post
                in fine, discutia asta e buna asa ca exercitiu intelectual; toyota nu se compara prea bine cu Honda in EU

                eu cred ca pur si simplu ei nu vor sa se complice cu piata asta. si gata.
                e tocmai invers, Honda nu se compara cu Toyota in Europa
                Toyota are unu dintre cele mai bune pachete de service/garantie din europa ( poate cel mai bun ) si sunt ieftine.


                Honda pierde lamentabil in europa, cum au mai spus si alti colegi pe forum ..probabil peste ceva vreme cand voi fi nevoit sa schimb Honda din dotare, voi fi constans sa ma orientez catre alte marci ( probabil Mazda/ Toyota cel putin asa gandesc acum )

                Comment


                • Avand in vedere ca la Asko se vinde deja si Toyota, poti chiar si din greseala sa iei una, desi poate initial ai vrut o Honda....!
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • A compara Honda cu Toyota pana la nivelul autoturismelor medii (Avensis) ori a spune ca service-ul la Toyota e unul foarte bun e o dovada a faptului ca unii se trezesc in vorba fara sa aiba un minim de habar despre ce se cheama masina.
                    Se vinde mai bine Toyota (pana la acelasi nivel)? Nu ma mir; doar sunt atatia indivizi care nu au habar pe ce lume traiesc... Mergeti la un drivetest!
                    Nu bag in aceeasi oala hybridele unde Toyota nu are ce discuta cu Honda.

                    Comment


                    • @vtin
                      e hai ca nu e chiar asa
                      service-ul stiu ca e praf la Toyota dar eu chiar pot compara in cunostinta de cauza masinile din aceeasi categorie si diferentele nu sunt chiar asa de socante
                      da CRV-ul mi se pare mai bun pe anumite lucruri dar nu intr-atat incat sa nu suporte comparatie cu RAV

                      iar din punct de vedere business Toyota vinde mult mai mult in RO decat Honda
                      nu cred ca asta se intampla doar pentru ca toate persoanele care sunt clienti T nu au habar de masini si respectiv T stie sa faca marketing, o fi si ceva mai substantial de atat in cauze
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • mdap, doar ca anumiti oameni din service de la o anumita firma, mi-au zis - in sticta confidenta - ca atunci cand au fost trainuit pe Toyota au ramas masca cate probleme aveau.

                        In plus au comparat in cunostinta de cauza H cu Toyota si au zis ca materialele sunt mult mai slabe calitativ.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Turkish View Post
                          @vtin
                          nu cred ca asta se intampla doar pentru ca toate persoanele care sunt clienti T nu au habar de masini si respectiv T stie sa faca marketing, o fi si ceva mai substantial de atat in cauze
                          Sunt foarte curios in ce consta acel "ceva".
                          Comparatia am facut-o in cunostinta de cauza, calarindu-le cateva modele la drivetest inainte sa fi luat a doua masina. Impresia pe care mi-au lasat-o a fost aceea a unor biete cosuri de gunoi, niste barci cum n-am vazut, motiv pentru care mi-am luat degraba talpasita de la showroom-ul lor.
                          Raman la parerea ca Toyota stie sa faca marketing, masini a uitat sa mai faca. Altii care fac numai marketing si nicio masina sunt cei de la Hyundai/Kia. Si vand infinit mai bine decat Honda. Asta e lumea in care traim...

                          Comment


                          • Asta pentru ca marketingul conteaza.

                            Daca cei care fac marketing reusesc sa iti faca sa iti placa o masina (TV/reviste/etc), cu greu te schimbi sa iti iei alta cand vrei sa-ti iei una noua.

                            Iar Honda nu prea face asta.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Asta este si parerea mea.

                              Comment


                              • Marketingul Honda īn Europa e cam inexistent, iar cum bine știți, reclama e sufletul comerțului.

                                @vtin - nu-s chiar așa departe T dpdv calitativ, totuși. Da, și mie mi se par sub H dpdv al calității materialelor, dar nu la ani lumină și nu chiar la toate modelele. Exemplu, LC-ul, care e altceva.
                                Și dacă ne raportăm la segmentul premium, că tot bate Honda īntr-acolo, H și-o cam fură destul de grav de la Lexus. Și aici e end of the game. Pentru Honda.

                                Iar pe parte de service Lexus, situația e cu totul alta, muult mai bine peste ce se īntāmplă la Toyota. Asta īn completarea celor spuse de Ticker, tot din aceleași surse.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X