Despre noul Accord Type-S [diesel] 180 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mai slab decat mazda 6 de 185 cai si mult mai scump. e un schepsis probabil, dar nu reusesc sa ma prind.
    _________________________
    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

    Comment


    • #17
      calmati-va domnilor...pretul inca nu se cunoaste
      doar speculam...ne spuneam si noi parerea...
      '18 BMW X1 18xd
      '15 BMW i3 range extender
      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

      Comment


      • #18
        sigur trece la noi de 37.000
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #19
          Pai si Civic Type-S este la fel de rapid ca un Civic 5D, atunci de ce l-au mai denumit asa??? Type-S este denumirea unei echipari (sport) nu are legatura cu masinile sport. Nu stiu ce va asteptati de la un Accord, dar cu siguranta nu este o masina sport. Insa la reprize s-ar putea sa fie mult mai placut decat un Mercedes, Passat sau Avensis la cei 180CP. Motorul de 2.2 este mult mai rafinat decat 2.0 TDi de la VW.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #20
            acum am reusit sa vad si eu filmuletul. mi se pare mie sau tipa a zis ca ar avea 178 CP ?
            sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

            Comment


            • #21
              bhp diferit de hp

              Comment


              • #22
                Asa a zis, si eu am auzit la fel. Doar ca s-a referit la BHP (Brake sau British Horse Power) care sunt 1.013 HP.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • #23
                  Are dreptate Doc. Type S la Honda este un nivel de echipare in mare majoritate vizuala. E ok ca totusi au pus si cativa caluti in plus sa dea mai bine.
                  Si apropo de sportivitatea Accord-ului. Nu stiu care sunt standardele de evaluare aplicate dar luand-o dupa aceleasi criterii nici Seria 3 nu-i sport, nici C Classe nu-i sport, nici A4 nu-i sport, nici Passat CC nu-i sport. Pt asta sunt facute M3-ul, S4, R36 sau si mai si Subaru STI, Mitsu EVO etc. Depinde de unde privesti problema si ce criterii impui la evaluare. Nu cred ca pretinde nimeni ca Accord e sport literalmente si se gandeste sa faca cu ea ce ar face cu un Subaru STI, ci doar ca are anumite tendinte care te fac sa o percepi un pic altfel decat doar un family car. Cel putin la 2.4 cand ai nevoie de PUTINA senzatie, ti-o da.
                  Un Accord Type R insa ar fi altceva... Nu stiu de ce au renuntat la idee. Ar fi fost mult mai potrivit cred eu (in ignoranta mea) sa adauge motorizarea de Type S la gama "normala" care sa ofere astfel 2 variante pe benzina si 2 pe motorina si sa scoata un Type R cu ceva motor pe benzina mult mai potent pt fite si imagine.
                  Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by octi_b View Post
                    Asa a zis, si eu am auzit la fel. Doar ca s-a referit la BHP (Brake sau British Horse Power) care sunt 1.013 HP.
                    "Brake horsepower (abbreviated bhp) is the measure of an engine's horsepower without the loss in power caused by the gearbox, generator, differential, water pump, and other auxiliary components such as alternator, power steering pump, muffled exhaust system, etc. "Brake" refers to a device which was used to load an engine and hold it at a desired RPM."

                    "The acronym bhp may also be used for Bryn Hughes Parry, which has the same definition as the American SAE gross brake horsepower: 33,000 lb·ft/minute."

                    Originally posted by cata_mahu View Post
                    Are dreptate Doc. Type S la Honda este un nivel de echipare in mare majoritate vizuala. E ok ca totusi au pus si cativa caluti in plus sa dea mai bine.
                    Si apropo de sportivitatea Accord-ului. Nu stiu care sunt standardele de evaluare aplicate dar luand-o dupa aceleasi criterii nici Seria 3 nu-i sport, nici C Classe nu-i sport, nici A4 nu-i sport, nici Passat CC nu-i sport. ...
                    Aici comparatia ar fi fost mai buna sa zicem cu S-line de la Audi, nu cu A4 standard.
                    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by dinoc View Post
                      bhp diferit de hp
                      aaaa, asta n-am stiut-o. mea culpa

                      Definitie BHP
                      Diversion
                      Senior Member
                      Last edited by Diversion; 30-07-09, 07:51.
                      sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                      Comment


                      • #26
                        Un review fain la masina pe forumul din uk:
                        http://www.civinfo.com/forum/honda-a...road-test.html

                        Comment

                        Working...
                        X