Piese inlocuite/interventii - masini cu istoric lung

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by [g] View Post
    Pe mine m-ar supara daca mi-ar "salta" suportii cu HondaFan. E putin cam agresiv marketingul asta.
    Subscriu, dar nu inteleg sa-i fi schimbat lui Bazilide suportii cu HF. Sau da?
    Oricum, n-as pleca de-acolo pana nu i-as vedea inapoi la locul lor.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #62
      Eh, nu cred ca avea cu HF, dar ma enerveaza ideea, chit ca sunt cu altceva
      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

      Comment


      • #63
        Mi-au pus unii cu HondaNordFan â
        Nu aveam suporti hondafan si oricum, oamenii au intrebat.

        Comment


        • #64
          salut.
          unde ai schimbat pivotul?trebuie sa schimb si eu ,am inteles ca se schimba cu tot cu brat,la asko au zis ceva de 13-14 milioane

          Comment


          • #65
            sunt nou aici si nu ma prea pricep la postari.
            am un accord 2.0AT executiv din 2009.la fiecare 15 mii km s-au facut reviziile curente cu schimbarea consumabilelor (ulei,filtre,placute de frana fata si spate).la 40 mii km am schimbat amortizoarele fata,la 60 mii km am inlocuit: uleiiul la cutia de viteze ,bateria si lichidul de frana.acum am 75 mii km si trebuie schimabat pivotul superior dreapta fata.
            masina este ok,avand in vedere ca tot ce am schimbat sunt consumabile care se inlocuiesc la toate masinile.la puncte negative as trece preturile foarte mari de la reprezentante si uzura foarte rapida a placutelor de frana.
            cristian1926
            Member
            Last edited by cristian1926; 28-04-15, 13:24.

            Comment


            • #66
              Placute la 15 mii km? dar franezi nu gluma )

              placutele actuale au la mine ~30 mii km si mai au ~1/3.
              Iar pentru preturi...sunt si alte service-uri in afara de reprezentata
              EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
              Del Sol '94 ESI
              CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
              BMW Z4 '03 Titan Silver

              Comment


              • #67
                Originally posted by cristian1926 View Post
                sunt nou aici si nu ma prea pricep la postari.
                am un accord 2.0AT executiv din 2009.la fiecare 15 mii km s-au facut reviziile curente cu schimbarea consumabilelor (ulei,filtre,placute de frana fata si spate).la 40 mii km am schimbat amortizoarele fata,la 60 mii km am inlocuit: uleiiul la cutia de viteze ,bateria si lichidul de frana.acum am 75 mii km si trebuie schimabat pivotul superior dreapta fata.
                masina este ok,avand in vedere ca tot ce am schimbat sunt consumabile care se inlocuiesc la toate masinile.la puncte negative as trece preturile foarte mari de la reprezentante si uzura foarte rapida a placutelor de frana.
                uleiul la AT se schimba la 120k de ce l-ai fi schimbat la 60k?
                in manual conditii severe pt cutie inseamna : Exploatarea la temperaturi deosebit de ridicate, de peste 35ºC (95ºF). si Tractare remorci, rulare cu portbagajul de pe acoperi[ \ncqrcat sau deplasare \n zone montane. daca faci asta atunci are send
                '16 BMW 520xd
                '15 FK2
                ex '10 CU1
                ex '07 CL7

                Comment


                • #68
                  Originally posted by pretorian View Post
                  Placute la 15 mii km? dar franezi nu gluma )

                  placutele actuale au la mine ~30 mii km si mai au ~1/3.
                  Iar pentru preturi...sunt si alte service-uri in afara de reprezentata
                  Are AT. Cand ai cutie automata folosesti mult mai mult franele.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #69
                    chiar si asa, tot nu explica ...
                    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                    Del Sol '94 ESI
                    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                    BMW Z4 '03 Titan Silver

                    Comment


                    • #70
                      Utilizarea e cam dubla la acelasi tip de condus...deci ar fi mers 30k km daca era manuala, ceea ce normal. Si eu merg cam la fel cu un set de placute, acum am 35.000km si le schimb curand.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #71
                        Eu am schimbat uleiul la AT la (primii) 80K, conform planificarii de service. Cat despre placute, s-au dus foarte repede cele originale, apoi am pus aftermarket si au tinut ceva mai mult.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by dragostan View Post
                          Utilizarea e cam dubla la acelasi tip de condus...deci ar fi mers 30k km daca era manuala, ceea ce normal. Si eu merg cam la fel cu un set de placute, acum am 35.000km si le schimb curand.
                          la prima vedere ai zice ca at-ul mananca mai repede placutele, nu e chiar asa, folosesti mai mult frana la viteze ff mici cand uzura nu e atat de puternica. nu am schimbat niciodata la mai putin de 30k nici pe cu1 nici pe cl7 si ambele sunt AT.
                          '16 BMW 520xd
                          '15 FK2
                          ex '10 CU1
                          ex '07 CL7

                          Comment


                          • #73
                            Uleiul la cutie l-am schimbat pt ca asa au zis cei de la asko si scria si in carte ca trebuie schimbat la 60 de mii.Placutele de frana nu au tinut mai multe de 20 de mii nici cele originale

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by fst View Post
                              la prima vedere ai zice ca at-ul mananca mai repede placutele, nu e chiar asa, folosesti mai mult frana la viteze ff mici cand uzura nu e atat de puternica. nu am schimbat niciodata la mai putin de 30k nici pe cu1 nici pe cl7 si ambele sunt AT.
                              My bad atunci
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #75
                                sunt foarte multi factori de luat in seama cand e vorba de uzura placutelor, dupa mine ordinea importantei lor e urmatoarea:
                                - locul unde se conduce - autostrada / dr. nationale / oras / oras foarte aglomerat.
                                - stilul de condus, unii conduc foarte agresiv, altii anticipeaza mai mult si franeaza mai putin.
                                - producatorul placutelor si tipul lor, unele sunt mai dure, altele sunt mai ecologice si se "topesc" mai repede; deasemenea conteaza si compozitia discurilor.
                                - transmisie AT / Manuala. Am observat ca la AT la drum lung franez mai putin din pedala, prefer sa folosesc padele de pe volan. La manuala de cele mai multe ori franam din pedala si nu prea retrogradam.

                                Am avut placute originale Honda care au tinut 15.000km (majoritatea in oras) am avut si placute ATE pe care le-am schimbat dupa 55.000km (90% numai autostrada) cu destula "carne" pe ele.

                                Comment

                                Working...
                                X