HONDA ACCORD

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cristi
    Cryo, chiar asa a fost. Si i-am dat si sotiei sa citeasca si la fel a zis si ea. E adevarat, a si completat ca de asta s-au inventat masinile, ca sa aiba si barbatii unde sa puna suflet...

    Ca de fapt cu masina familiei merge mai mult ea, si trebuie sa se convinga si ea. (sa luam ce imi place mie :-))

    Merci de oferta.

    Din ce zicea ati, daca as fi in Iasi ar avea chiar el masina de drive test acum. Sau am inteles gresit? Oricum, in Bucuresti nu are nici unul din cei 3, asta e.

    Bye,
    Cristi
    Pentru doritorii de drive test, va astept la Iasi cu Accord motorizarea 2,0 , 2,2 si 2,4 cu cea mai mare placere

    Comment


    • Originally posted by guerilla
      ps. mersi udo pentru activare.
      Cu cea mai mare placere si cu scuzele de rigoare ca a durat atata! ops: ops:
      Sper(am) sa te vedem printre noi!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • Originally posted by cryo
        nu, pe "Probleme Accord", aici. Incepuse o mica "hartza" intre dio si restul lumii, si sotia mea a simtit nevoia sa-si exprime parerea

        P.S. dupa cum ti-am zis si pe masini.ro.... daca nu gasesti in Bucuresti, trage o fuga sambata pana la Focsani, si iti promit un drivetest cu Accordul meu
        Cu putin noroc, poate vei reusi sa vezi si 2.0 2006-ul Omydei in Focsani
        Si-a exprimat parerile ca o adevarata veterana a forumurilor, punct cu punct si documentat.

        Tx again, asa cum iti ziceam si dincolo, daca nu reusesc aici poate dau o fuga.

        Cristi
        Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
        Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

        Comment


        • Multam pentru ofertele din zona Focsani-Iasi (suna aproape ca linia de aparare din primul razboi...). ATI, poate mesajul tau ii face si pe cei din Bucuresti sa se sincronizeze cu masinile (Auto Mall are 2.4 manuala si cred ca e mai noua decit 2.4 AT de la Asko, puteau sa ia un 2.0). Desi mie mi-ai mai rasucit putin cutitul :chain: :lol:

          @hondatu no worries, as I said already. E adevarat ca am verificat mailul de citeva ori (mai multe) pe zi sa vad daca s-a activat dar nu-i bai.

          @guerilla welcome here! Sintem in aprox. aceeasi situatie, inclusiv bebe (zic aprox. ca al meu are deja 2 ani, dar inca mergem cu multe dupa noi cind plecam de acasa). Eu la comparatia cu legacy am ajuns influentat si de G e o r g e.
          Hai sa iti zic concluzia mea care poate fi combatuta, sure:
          E o masina buna, daca nu as compara cu Accord cred ca Legacy ar fi alegerea. Dar asa, Legacy e ceva mai scump si mai putin dotat. Loc in spate pe inaltime nu e, mai ales la versiunea cu trapa (standard pe nivelele de dotare 2 si 3). Are in schimb AWD. Totusi pentru cineva ca mine care nu se suie des pe munti si are de furca cu zapezi in Bucuresti cinteva zile pe an sint suficiente si cauciucuri de iarna.

          Bye,
          Cristi
          Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
          Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

          Comment


          • Subaru sunt si ele masini foarte bune, jos palaria. Un alt dezavataj al lor este insa consumul, mult peste Honda. Consumuri de 18-25% sunt frecvente la Subaru Impreza (nu ma refer la STI) sau Legacy.

            Ce nu imi mai place la ele, sunt urate. Legacy-ul arata mai de Doamne-ajuta, dar Impreza... In fine, astea sunt gusturile mele.
            2006 Accord CL7 2.0 MT

            Comment


            • @cristi.
              legacy a fost luat in calcul datorita influentelor lui george si f1anatic dar eu sint speriat de consum si de lenea modelului automat. m-am facut un puturos de la o vreme asa ca masina trebuie sa fie automata.
              awd e un punct in plus, dar in bucuresti la cum se anunta traficul pentru urmatorii ani nu cred ca va fi nevoie de asa ceva. cu gume bune de iarna nu cred ca accord se face de rusine daca iti cunosti limitele ca sofer.

              @ati
              ma mira ca voi cei din Iasi sunteti mai combatanti in piata, comparativ cu importatorul si cel putin aici sunteti customer oriented. congrats. vad ca nemultumirile fata de CM sunt mai peste tot pe aici :lol:
              un alt aspect e faptul ca iasi-ul e chiar aproape si nu cred ca cele cateva sute de km sunt un impediment pentru cineva care, in postura de client, vrea sa fie tratat cu respectul cuvenit si sa scoata banii din buzunar cu zambetul pe buze.

              @marius
              mersi man, dar kinderu e in faza de productie inca. de asta si caut sa cumpar inca o masina. ca sa fiu pregatit atunci cand va fi "lansat" pe piata

              Comment


              • Sa va bucurati de viitoarele achizitii!
                Mie preturile la Subaru nu mi s-au aprut niciodata corecte, avand in vedere ca nu sunt dotate corespunzator si calitatea e un pic sub Honda, insa marele avantaj il constituie AWD-ul. Daca mai asteptam putin, poate ca si Honda isi va introduce SH-AWD pe majoritatea modelelor. :wink: Modelele Subaru consuma mult tocmai pentru ca au AWD.

                Comment


                • cryo a scris:
                  Subaru sunt si ele masini foarte bune, jos palaria. Un alt dezavataj al lor este insa consumul, mult peste Honda. Consumuri de 18-25% sunt frecvente la Subaru Impreza (nu ma refer la STI) sau Legacy.

                  Ce nu imi mai place la ele, sunt urate. Legacy-ul arata mai de Doamne-ajuta, dar Impreza... In fine, astea sunt gusturile mele.



                  Sa stii ca au mai lucrat si la consumuri, cel putin la motorul de 2.5 si la cel nou de 2.0.

                  Cu frumusetea e discutabil asa cum ziceai si tu.

                  Ce am uitat sa zic eu mai devreme e ca si spatiul interior este destul de mic. Latimea la Legacy este de 1,73m, ecartamentul sub 1,5m si se simte la interior, eu am simtit portierele aproape. Outback e cu 4cm mai lata dar la interior e la fel. Nu e extrem de mic dar e sub majoritatea din clasa.

                  @bogdan Pretul la Legacy e corect comparat cu passat, 407, avensis, vectra. E doar mai mare decit cel de la Accord, analizind performante, dotari, confort, etc. for money. That's all! Daca vrei totusi AWD neaparat pe un sedan sau crossover Legacy/Outback e alegerea, Passat 4 Motion e departe - sus ca pret, sub ca performante, A4 e f. sus ca pret, poate la fel ca performante. Ar mai fi AWD X-Type dar din pacate doar la motorizarile puternice pe benzina care pleaca de la niste preturi foarte mari.

                  Bye,
                  Cristi
                  Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                  Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                  Comment


                  • nu stiu de ce aveam eu impresia ca legacy-ul e mai mare ca un accord. Cel putin in spate ar trebui sa fie mai mare.. Oricum sa stii ca suna bine acel subaru, fie numai pentru faptul ca are awd (si asta e un plus de securitate activa zic eu) si pentru ca interiorul unui legacy mi se pare peste cel al unui accord (nu vreau sa creez flame , e doar parere personala). Vezi ca pe softpedia sunt 2 omuleti care au avut outback-ul cu motorul de 2xx cp si inafara de consum au cam fost multumiti de tot. Oricum bafta la amandoi (acu am vazut ca mai sus m-am adresat ca si cum ati fi o singura persoana) in alegerea masinii.

                    Vreau doar un lucru sa mai zic bravo ati, vad ca reusiti sa dati peste nas (din nou) dealerilor din capitala. e ceva sa ai 3 masini de drive-teste (banui de fapt ca sunt 3 masini de driveteste) din acelasi model.. cred ca sunteti printre putinii dealeri auto care au asa ceva..

                    Comment


                    • Si eu as zice ca in principiu nu prea ai cu ce sa gresesti alegand intre Honda si Subaru.
                      Fiecare trebuie sa stie daca are cu adevarat nevoie de 4WD sau nu, la fel cum fiecare trebuie sa decida pentru el ce ii place mai mult sau nu. Consumul de carburant mai mare la Subaru poate fi insa decisiv pentru cei ce nu au cu adevarat nevoie de 4WD.
                      Subaru iese in evidenta prin simplitatea sa (atat a designului interior cat si a celui din exterior), dar asta nu-l face nici mai slab calitativ si nici mai putin fiabil.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • [quote="aphophis"]nu stiu de ce aveam eu impresia ca legacy-ul e mai mare ca un accord. Cel putin in spate ar trebui sa fie mai mare.. Oricum sa stii ca suna bine acel subaru, fie numai pentru faptul ca are awd (si asta e un plus de securitate activa zic eu) si pentru ca interiorul unui legacy mi se pare peste cel al unui accord (nu vreau sa creez flame , e doar parere personala). Vezi ca pe softpedia sunt 2 omuleti care au avut outback-ul cu motorul de 2xx cp si inafara de consum au cam fost multumiti de tot. Oricum bafta la amandoi (acu am vazut ca mai sus m-am adresat ca si cum ati fi o singura persoana) in alegerea masinii./quote]

                        Spatiul pentru genunchi e la fel si nu e extraordinar. Spre ex., la LAguna e mai mare. Problema vine de la spatiul pe inaltime si mai ales in combinatie cu trapa, care la Legacy ocupa destul de mult spatiu pe inaltime si lasa astfel o "alveola" pentru cap la locurile din spate. Cu scaunul din fata tras destul de in spate (nu la maxim) ma forta sa stau (la 1,88) drept si cu capul in alveola, atingind tavanul. La outback e ok, cred ca si la legacy break, au altfel de trapa si nu coboara plafonul.

                        La interior e iarasi o chestiune de gust, eu zic ca sint ok amindoua fara a fi spectaloase.

                        Despre Outback 3.0 de 250 CP am citit si eu ba chiar am vorbit cu un posesor. CItez: "Pe autostrada soarelui pun cruise control la 160 si merg assa pina ies, inclusiv in curbele largi". Are si VDC=VSA=ESP pe ea. Consumul emare, intr-adevar.

                        Cum ziceam in alt post am mers cu cea de 2.5 si am vorbit mai mult cu owner-ul. E f. multumit, o are de 2 ani si 26k km, nici o problema tehnica. Masinile sint ok, daca vrei AWD si nu tii la unele dotari pe care le are Accord si nu le are Subaru si platesti si cu 5% in plus.

                        Bye,
                        Cristi
                        Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                        Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                        Comment


                        • Honda Accord

                          "Despre Outback 3.0 de 250 CP am citit si eu ba chiar am vorbit cu un posesor. CItez: "Pe autostrada soarelui pun cruise control la 160 si merg assa pina ies, inclusiv in curbele largi". Are si VDC=VSA=ESP pe ea. Consumul emare, intr-adevar."
                          Accord 2.0 155 Cp, 31 de minute autostrada soarelui, viteza de 180 in curbe ops: , consum de 11,5%, nu mi se pare mult avand in vedere regimul de exploatare pentru masina.
                          Si nu avea esp, nici nu am simtit nevoia.
                          masina si soferul pot fi vazute in iasi, iar cipul masinii era 17.425.
                          Iar masinile noaste au vazut si 240 -250 km/h :lol:

                          Comment


                          • hmm, nu sunt limitate la 225 (2.0) si 235 (2.4)?
                            2006 Accord CL7 2.0 MT

                            Comment


                            • accord

                              Originally posted by cryo
                              hmm, nu sunt limitate la 225 (2.0) si 235 (2.4)?
                              nop
                              aia e viteaza constructiva
                              viteze atinse de mine
                              2,0- 240
                              2,4-250
                              2,2 240
                              cr-v 200
                              noul civic inca nu am avut cum
                              la civic type s 1,6 - s-a mers cu 210

                              Comment


                              • aha... bine de stiut
                                2006 Accord CL7 2.0 MT

                                Comment

                                Working...
                                X