Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gata, sunt hondar. Sunt multumit, masina merge bine, sper, cel putin in perioada urmatoare, ca masina sa nu-mi creeze probleme deosebite.
    O singura problema: la mersul cu spatele, oglinda din dreapta, atunci cand coboara la capatul cursei face "tac, tac", ca si cum ar merge in gol. Care ar fi problema? Presupun ca motorasul. Se schimba sau repara? Sau trebuie inlocuita oglinda? Multumesc.
    sigpic
    Accord CU3

    Comment


    • pai, probabil mai jos de-atat nu coboara, cel putin la mine face asa cand e la maxim intr-o anumita pozitie.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Dupa ce o pui in R, iar oglinda a ajuns la maxim, regleaz-o din buton(cel de reglare a oglinzilor) ceva mai sus... si vezi dupa mai face.

        Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Sunt un mare fan de pe vremea cand detineam o Honda Accord model american motor 3L benzina 200cp din `98,o minunatie de masina..Cea mai buna masina care am avut-o.Am pus ochii pe un CL7 din 2003 MT Touring,dar cam are km,220000 la numar.Am nevoie de putina indrumare va rog.Intrebarile ar suna cam asa..: e ok cu atatia km la bord avand in vedere ca are o instalatie GPL?Pretul de 4500 euro este justificat chiar daca arata bine masina ,presupunand ca nu are probleme tehnice?La ce ar trebui sa fiu atent,avand in vedere rulajul pe care il are?Va multumesc.

          Comment


          • Va salut! In primul rand vreau sa va urez sarbatori fericite incontinuare.Eu doar ce m-am inscris in comunitatea voastra pentru ca am nevoie de sfaturile voastre si s-ar putea cat de curand sa detin o Honda,dar asta depinde de voi in mare parte.Sa va spun despre ce e vorba.Chiar in ajunul Craciunului mi s-a facut un cadou neasteptat.Cineva mi-a propus sa imi cadoriseasca o Honda Accored motor de 2.0 din 2001,gratis.Locuiesc la Roma,in Italia daca ai noroc poti da peste cineva sa iti dea o masina gratis,singura conditie fiind plata taxei de schimbare de propietar care e in jurul a 500-700 €.Sincer eram deja orientat spre japoneze,visez inca la o frumoasa mazda 3 rosie dar deocamdata e la stadiul de vis.Nu prea stiu multe despre Honda si din aceasta cauza apelez cu incredere la voi.Nu stiu prea multde despre masina propusa mie,nu am avut timp sa ma duc sa o conduc.Tot ce stiu e : Honda Accord 2001,motor 2.0 benzina (cica ar consuma destul de mult,asta ar fi motivul oficial pentru care vrea sa scape de ea) cu 220.000km la bord.Doar ce i-a schimbat ambreajul si are cauciucuri noi.Zilele viitoare as vrea sa ma duc sa ii fac o proba pe strada.Voi ce credeti merita luata masina sau e doar o pierdere de timp si bani?Chiar daca e gratis nu as vrea sa imi iau un cosciug pe roti sau sa incep din prima zi sa arunc cu banii pe fereastra.Mie mi-ar fi utila,mai ales ca nu as face mai mult de 5.000km pe an deci nu ma sperie prea mult consumul.O problema majora care m-ar speria ar fi motorul sa nu aiba probleme,mai stiti voi probleme majore care mi-ar putea influenta decizia,la ce sa fiu atent cand o voi conduce? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

            Comment


            • Pt asta sunt recunoscute hondele,fiabilitate motor

              Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • Cum a zis si M4R1U5 la motor chiar nu ar trebui sa fie.probleme. Ai zis ca nu ai face multi km, banuiesc ca acei km vor fi facuti cu preponderenta in oras si e pacat de masina pentru ca din cate stiu , traficul in Roma este infernal si nu te vei bucura deloc de Accord daca nu o alergi , ar fi pacat de ea. Gandeste-te in primul rand la nevoile tale...parerea mea.

                Comment


                • Daca e moka go for it!!!

                  Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Va multumesc de raspuns!M-am documentat putin si am vazut ca mai degraba ajungi la tinichigiu si nu la mecanic cu o Honda.Da,traficul la Roma e infernal,doar in luna august te poti bucura de mai putin trafic.Mai e si problema locurilor de parcare...un posesor de masina nu are viata usoara la Roma Eu in Roma ma descurc perfect cu transportul in comun(chair daca nu e la inaltimea altor capitale europene,Bucurestiul ii da clasa din punctul asta de vedere),din cauza asta nici nu am investit intr-o masina pana acum.Daca e sa i-au masina o voi folosi doar duminica(singura zi libera) pentru a fugi putin din oras prin imrejurimi si de ce nu,sa ma aventurez si un pic mai departe.Deci nu o voi chinui in oras.Sa inteleg din raspunsurile voastre ca merita luata si nu as risca prea mult.Ce ma sperie e sa nu trebuiasca sa investesc de la inceput o suma mare.Vreau sa ma ocup de ea dar treptat.Eventual sa incep cu distributia si dupa cu tot ce va necesita o inlocuire

                    Comment


                    • Multumesc de raspuns M4R1U5! Cred ca asa voi face,dar mai intai sa-i fac proba!

                      Comment


                      • Daca nu e pentru trafic urban,ia-o . Calul de dar nu se cauta la dinti o honda daca ai grija de ea, "risti" sa o lasi mostenire la nepoti!

                        Comment


                        • avand in vedere ca in Italia sunt multe benzinarii No Name, cred ca as schimba din prima filtru de benzina, si as turna in primele 2 plinuri aditiv de curatat injectoarele, in rest depinde cum a fost condusa.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • Inteleg ca nimeni nu se "risca" cu sfaturi in legatura cu indoielile mele.V-a trebui sa-mi iau masina in timpul apropiat si chiar as vrea sa aud niste pareri.

                            Comment


                            • Panga, cea mai buna solutie e sa iei masina si sa o duci la o reprezentanta pt teste. O sa iti spuna cei de acolo ce si cum e cu masina si cam la ce investitii te astepti in urmatoarea perioada. Dupa aceea, decizi tu daca merita masina sau nu. Colegii de pe forum nu te pot ajuta decat teoretic. Eu asa am facut cand imi cautam masina si am constat ca 200 ron o verificare mi-a scutit niste mii de euro aruncati.

                              KOL Sybronendo

                              Comment


                              • multumesc de raspuns,asa voi face

                                Comment

                                Working...
                                X