Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Octi are dreptate, cānd petreci foarte mult timp la volan, confortul e important. De aceea am precizat modelul 2010, e mai confortabil decāt cel din perioada 2003-2008, și nici nu mai are problema specifică diesel-ului perioadei anterioare, cu patinarea ambreiajului.

    Motorul īn sine e unul genial cu 19 premii obținute după lansare, nu are probleme de fiabilitate, costumul e unul foarte bun şi modelul de după 2008, īn special facelift-ul, e unul foarte confortabil.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #92
      Am fost pus in situatia de a alege diesel pt ca incepusem sa fac mai multi km. Mi s-a recomandat sa pun gaz pe cl 7. Am renuntat pt ca nu mai fac atatia km.

      Sent from my GS 4
      Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

      Comment


      • #93
        lasa gazul ...
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

        Comment


        • #94
          Asa am zis si yo 😜

          Sent from my GS 4
          Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

          Comment


          • #95
            Vreau sa imi cumpar o Honda Accord! Ajutor!

            Originally posted by BlackMagic View Post
            La 80k km pe an, un diesel ar fi justificat. Caz īn care modelul nou 2010 e mai recomandat, deşi cam greu de găsit īn buget de 10k EUR unul ok.
            La 80.000km/an ma gandesc ca majoritatea sunt in extraurban ,asa ca benzinarul nu mai pare o alegere gresita neaparat. Cuplat la o cutie manuala se scot consumuri de 7-8 litri lejer, nici gand de 9-10 cum se speriase noul nostru coleg.
            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

            Comment


            • #96
              Depinde unde se fac km și de regimul de mers.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #97
                Originally posted by Andrei 212121 View Post
                am multe experiente negative legate de motorizarile nemtesti diesel,am avut 18 bucati pana acum,si-s speriat de pome inj,turbine,intercoolere samd.
                ti-sa "stricat" vre-un intercooler?
                si daca nu vrei pompe de injectie, e simplu; incearca sa nu iti iei masina din anii '80.

                ma, nu sunt eu vre-un iubitor de nemtesti, dar asta miroase prea stramb.

                Comment


                • #98
                  Sa stii ca si common-rail este o pompa de injectie. Si chiar si PD este un sistem ce inglobeaza pompa de injectie cu injectorul. Hai sa nu uitam cate probleme au avut si inca mai au motoarele Diesel in general, nu doar cele nemtesti. Faptul ca japonezele stau ceva mai bine la motoare, nu-i scuteste de laude, pentru ca au si ele bubele lor.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by IB View Post
                    Sa stii ca si common-rail este o pompa de injectie. Si chiar si PD este un sistem ce inglobeaza pompa de injectie cu injectorul. Hai sa nu uitam cate probleme au avut si inca mai au motoarele Diesel in general, nu doar cele nemtesti. Faptul ca japonezele stau ceva mai bine la motoare, nu-i scuteste de laude, pentru ca au si ele bubele lor.
                    Care ar fi acele bube? Nu de alta, dar nu am citit nicaieri ca motoarele diesel Honda sa aiba vreo problema si as vrea sa stiu ce informatii ai tu. Ca titlu informativ, singura Honda care s-a vandut cu garantie de 1 milion de km pentru motor a fost Civicul diesel 1,6.
                    ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                    Comment


                    • Nu ma refeream la motoare. Cred ca s-a inteles gresit cand am zis bube. Era vorba de micile sacaieli, greieri, geamuri care mai fac figuri cand se inchid, casete de directie, ambreiaje, etc. cam ce s-a mai discutat aici pe forum. Motoarelor nu am ce sa le reprosez pe parte de fiabilitate sau mentenanta. Discutam despre un motorist desavarsit. Si ca tot se vorbea mai sus de premiile obtinute de 2.2 i-CTDi-ul din 2005, cred ca ar trebui sa fac o remarca. Alea nu sunt premii, sunt recorduri mondiale, 19 la numar, toate omologate de FIA, ceea ce este putin mai mult decat a fi catalogate doar premii. Probabil si nemtii pot dobori atatea recorduri cu un singur motor, doar ca nu mi-a ajuns mie pe la urechi.

                      Comment


                      • http://www.youtube.com/watch?v=nYBLTY7q2wg

                        http://www.youtube.com/watch?v=760nHdgYokg

                        Comment


                        • Sincer, daca lasam la o parte problema cu ambreiajul la diesel (eu nu am avut-o), nu cred ca a mai avut cineva alte probleme cu masina. Eu am dat-o pe a mea cu 120k km, putin pentru cazul de fata, dar nu am avut probleme cu motorul. Iar cei care ma stiu, cunosc faptul ca nu am menajat motorul catusi de putin, zilnic vedea peste 4000rpm si rar am mers cu ea la consum. E un motor foarte elastic cu un consum extrem de bun pentru capacitatea motorului. (eu am scos si 4.2 cu el, poate la accord ar fi putin mai mult ca e mai grea decat civicul)

                          Consumurile mele ar fi cam asa :
                          extraurban mers la consum - min 4.2 pe DN; cu autostrada ~ 5 -5.5
                          extraurban forja - max 7.5, un avg ar fi 6.5

                          bucuresti - min 6 (atat scoate cel care a cumparat-o), max 11 (cam atat scoteam eu, dar doar forja ), la mine min. era ~ 8; presupun ca si zona de condus in Buc face diferenta

                          Singurele belele pe care le-am avut eu cu masina : - schimbat amortizorul fata dreapta de 2 ori, ambele dati din incidente evitand idioti si lovind bordura ;
                          - schimbat volanta la ~ 60k km, si implicit si ambreiajul (care nu avea probleme si cei din service au zis ca mai mergea min 40k km). volanta a fost schimbata pe garantie ca avea un defect din fabrica si batea putin. Masina era din 2006, si cei de la service au zis ca problema nu o sa mai apara si nu a mai aparut dupa alti 60k km.
                          - schimbat bieleta de directie dreapta
                          - o bucsa

                          ultimele 2 dupa 100k km, dar din cauza drumurilor din Buc.

                          probleme motor, zero. Si nu scotea pic de fum dupa 120k km, mai ales la modul meu de condus. Singurul fapt car ar trebui specificat e ca eu aveam modelul fara filtru de particule care genereaza niste neplaceri.

                          Edit: partea cu caseta de directie : la mine a inceput sa apara jocul dupa 100k km si se simtea foarte putin la 120k km. Dar trebuie sa luam in calcul ca in Buc se parcheaza in locuri stramte si se freaca volanul pe loc foarte mult -> caseta in timp incepe sa cedeze. Plus ca e o problema generala la masinile moderne mai ales in conditiile de la noi. Si la toyota exista aceasta problema dupa un nr de km, si la BMW, VAG, etc. dar toate sunt generate de ce am zis mai sus. Cei care nu sunt nevoiti sa parcheze in locuri stramte si sa frece volanul pe loc nu au astfel de probleme nici la peste 200k km (cazul fratelui meu cu Corolla). La directiile full electric problema apare ceva mai repede, dar acum mai toate masinile tind spre full electric.
                          Taz
                          Senior Member
                          Last edited by Taz; 04-01-14, 10:58.
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • La 80k km/an (sper ca initiatorul topicului n-a dat o valoare gresita) - eu n-as sta pe ganduri si as lua o Honda Accord model 2009+ pe benzina (dar cu A/T) la care as monta GPL.
                            Costurile ar fi sub varianta diesel (combustibil, taxe - impozit, RCA, CASCO, revizii, posibile probleme).
                            Eu fac doar 8000-9000km / an de asta am renuntat de mult la ideea de GPL.
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • Cum ai calculat?
                              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                              Comment


                              • Never cheltuielile pe gaz nu o sa fie mai ieftine ca cele produse pe motorina. Asta ALL inclusive. In cel mai bun caz aproape egale. Dar per total tot motorina castiga.
                                LE:vorbim de km multi > 300K-500K km.
                                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                                Comment

                                Working...
                                X