Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din ce vad eu e in parametri. Singura problema de care m-am lovit de-a lungul timpului a fost si va ramane caseta de directie. Chiar si a mea care a fost rulata exclusiv Germania sufera de acest simtom. Acolo nu ar fi o problema prea mare caci comportamentul e foarte bun pe drumurile de acolo. Ideea e daca o scoti pe un drum de ciment sau denivelat vei observa batai in coloana volanului. In rest din ce vad se prezinta bine. Vezi daca a respectat planul de intretinere, mai ales ca nu a atins 120.000 km, dar a atins vechimea. Ar fi trebuit sa aiba facut deja un schimb de ulei la cutie, verificare supape si jocul lor si curele de accesorii. In rest nu prea ai ce verifica.
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • Fa o tura si vezi daca accelereaza bine la peste 5000 turatii. Eventual o dai pe Sport si o controlezi din padele sa o auzi pe toata plaja de turatii. Repet...nu prea ar trebui decat sa iti provoace un zambet tamp. Daca se intampla asta... Go for it
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • Multumesc mult.
        Maine urmeaza sa o vad si sper sa o pot si conduce.
        Sper sa fie ok pentru ca imi cam place.

        Comment


        • Tobele cam negre...diferente de culoare capota...portbagaj rosu si caroseria un roz..nu are uleiul schimbat in cutie...dar schimba bine si pe sport si pe auto...interiorul inafara de nuca schimbatorului care e putin julita e perfect..placutele duse si la fel si bateria...o oglinda e julita.am scos masina la 9300 si mai jos nu lasa..la consum pe ultima 1000 de km am vazut un 19...daca m-am uitat cum si unde trebuie.fara gume de iarna...la trapa nu are rugina...uleiul in cutie e un roziu spre portocaliu...la motor ..negru si am vazut ca a mers cu 5w40.
          Astea sunt primele constatari.

          Comment


          • Daca are 19 consum e posibil sa fi fost cativa inaintea ta care au testat masina si forjat-o obtinand o medie ridicata de consum. De-aia si tobele sunt negre probabil tot de la forja....Diferente de culoare indica revopsirea unor elemente. Vopsea originala ar trebui sa fie in "tocul" usilor acolo de obicei nu se revopsete sau la busonul de benzina....Intreba de carea de service si cand trebuie facut urmatorul service major...
            Daca placutele sunt duse ar fi bine de estimat daca si discurile trebuie schimbate. Asta ridica pretul cheltuielilor...

            Comment


            • La tobe negre cam la asta ma gandesc si eu..plus la consumul mare aratat de calculator.
              Masina avea multe hartii cu verificari..intretinere si altele.
              nu avea decat diferente de culoare plus ciupituri de pe la pietre...stiind ca astae o problema la marca ma asteptam la oarece..da nu chiar la asa diferente de nuante..portocaliu...si rosu cu tenta roz.
              Si la accelerari cateodata ma baga in scaun si cateodata cand bagam piciorul in ea parca nu aveam aceeasi senzatie.

              Comment


              • Posibil sa vand Accordul luna viitoare, revin cu un anunt daca intentia se concretizeaza.
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • Originally posted by DanielB. View Post
                  La tobe negre cam la asta ma gandesc si eu..plus la consumul mare aratat de calculator.
                  Masina avea multe hartii cu verificari..intretinere si altele.
                  nu avea decat diferente de culoare plus ciupituri de pe la pietre...stiind ca astae o problema la marca ma asteptam la oarece..da nu chiar la asa diferente de nuante..portocaliu...si rosu cu tenta roz.
                  Si la accelerari cateodata ma baga in scaun si cateodata cand bagam piciorul in ea parca nu aveam aceeasi senzatie.
                  Nu e nicio problema daca a mers cu 5w40, atata timp cat a fost un ulei de calitate. Tobele sunt destul de negre la orice motor din seria K care vede si ceva ture. Consumul 19 medie pe ultimii 1000 km e enorm, nu cred ca ai vazut bine sincer. Indiferent cat ar fi alergat-o unul si altul, media asta e foarte mare pentru un CU2.

                  Rosul ala e cea mai proasta culoare de la Honda, dar si la alte marci. Devine roz sau alte nuaunte penibile in timp de la contaminare, soare etc. Isi revine rapid cu un polish serios, daca vospeaua e in stare buna. Nu m-as poticni in asta...
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Eu am observat o chestie la mine, de aproape 2.000 km merg cu Mol EvoPlus. Oricate ture i as da nu se mai innegresc tips urile cum se innegreau cand puneam Rompetrol Efix 95.

                    Comment


                    • Si nu am reusit sa o fac sa mearga pe cruise control...am apasat butonul de pe volan ..dat acc si nimic...
                      Consumul aratat era consum B.

                      Comment


                      • Te-ar incurca sa ai numere de .ro in Germania?

                        Comment


                        • Pai in maxim 4 saptamani trebuie sa o inmatriculez aici.
                          Nu se ia de tine nimeni pina nu iesi in evidenta cu ceva.
                          Eu am avut un accident usor cu audi si nu il puteam inscrie aici fiind cu dpf si egr off.
                          Pentru inmatriculare altei masini e mai complicata si nu partea aici ci in Romania .
                          Ai vreo oferta ?

                          Comment


                          • Nu stiam de asta, si nici nu stiu costurile inmatricularii in Germania. Dar avand in vedere ca masina vazuta de tine ar mai necesita investitii, poate faci un calcul sa vezi daca ai ajunge la bani cat cere
                            zagado26
                            Senior Member
                            zagado26 pe a lui (care e cel mai maniacal ingrijit Accord pe care-l stiu). Zilnic merg platforme goale dupa masini spre Germania, stiu caz concret in care transportatorul a cerut jumatate atat pentru a duce o masina in Germania decat sa aduca una de acolo. Iar cei de la Asko sunt super ok, eu am cumparat masina de la ei de la distanta.

                            Comment


                            • A lui Zagado e vanduta de mult )
                              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                              Comment


                              • Incă e disponibilă a lui Zagado.
                                KMR
                                Super Moderator
                                Last edited by KMR; 25-08-19, 13:10.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X