Honda CR-V - nu trage spatele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda CR-V - nu trage spatele

    Problema mea este următoarea: subit spatele nu mai cuplează. Am constatat asta īn urmă cu cāteva zile, cānd, urcānd un drum acoperit cu zăpadă, am oprit să dau prioritate la nişte copii. Cānd am vrut să plec de pe loc...surpriză: maşina patina cu faţa, iar spatele se odihnea. Am īncercat toate variantele: cuplare/decuplare VSA, a I-a, a II-a, nimic. Am mers cu maşina pe la ateliere īn oraşul meu, Bistriţa dar, nimeni nu m-a putut ajuta, neavānd soft pentru diagnosticare. Am ajuns la reprezentanţa Honda Cluj. Pe calculator, la diagnosticare nu a dat nimic defect. Am 120000 km. şi am zis să schimbe uleiul īn diferenţialul spate. Mi s-a confirmat că ar putea fi cauza defecţiunii şi e chiar şi soluţia dānşilor. S-a făcut operaţiunea şi ... hai afară pe gheţă la probe. Nimic, tot defect. Răspunsul a fost: nu ni s-a mai āntāmplat, nu avem ce-i face.
    Sunt decepţionat total privind competenţa īn service-urile romāneşti.
    Vă rog, dacă cineva a mai avut asemenea problemă şi ştie cum poate fi rezolvată.
    Vă mulţumesc, Ioan.

  • #2
    Aici se prezinta masinile. Despre a ta am aflat ca nu trage spatele. S-o stapanesti sanatos!
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      M-am adresat oamenilor de bună credinţă, celor care le pasă să īntindă o mānă de ajutor. Sănătate.

      Comment


      • #4
        O vizita la un dealer competent cred ca e singura solutie. Din pacate cred ca cei din bucuresti sunt cam departe de tine, dar sigur ei ar putea rezolva problema. Dupa ce mai trece nebunia asta cu zapezile incearca sa ajungi la Asko, sigur se va rezolva.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #5
          Tuturor ne pasa, de aia suntem pe forumul asta. Ideea era ca, aici, trebuie sa prezinti masina. Pentru probleme, exista un alt loc unde poti deschide un thread.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Tu nu ai postat unde trebuie, roaga un moderator sa iti mute topicul, legat de problema ta nu stiu ce sa zic, oricum la CRV nu trage mereu spatele, are unele momente cand trage. Cel mai bine suna la alta reprezentanta, poate te rezolva baieti de la ASKO. Ti-as sugera sa verfici cand a mai fost schimbat uleiul la diferential, iar daca nu a mai fost schimbat niciodata este nasoala treaba.

            Comment


            • #7
              robimo, e posibil sa fi inghetat uleiul din dif spate pe orificiile mici prin vare functioneaza sistemul, mai ales daca nu a fost schimbat uleiul frecvent, etc. In cearca sa o tii undeva in garaj cu temperatura de plus 2 zile si dupa aceea fa imediat proba. Asteptam rezultatul! Cu stima!
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
              http://www.hotelcehov.ro/

              Comment


              • #8
                A zis omul ca a schimbat uleiul de la diferetial. Hai sa citim inainte de a posta!
                Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                Comment


                • #9
                  Asta nu inseamna ca a rezolvat problema, tot inghetat ramane. Daca ai schimbat uleiul la 120.000km prima oara, atunci poti sa arunci sistemul 4x4. Reviziile se fac la 20000km, maxim 40000km. Oricum verifica cutia si uleiul din ea. De acolo cupleaza 4x4.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    CristiZ, te rog sa citesti tu mai atent ! poti sa schimbi uleiul in dif de 1000 de ori daca canalele pe care circuitul care face presiune (de cativa mm diametru)sunt infundate din diverse motive. Cu stima!
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • #11
                      Īn cartea tehnică este recomandat ca uleiul in diferenţial să fie schimbat la 120000, deci e in grafic. Mulţumesc oricum.

                      Comment


                      • #12
                        Uite ca in realitate viata bate filmul. Daca faci 60.000-80.000km pe an si folosesti des sistemul 4x4, atunci e posibil sa il schimbi la 120.000km. Dar si asa este mult, indiferent de ce scrie cartea. Uleiul se schimba pentru ca sistemul 4x4 intra in functiune decat atunci cand patineaza rotile fata timp de cateva secunde. Daca nu schimbi uleiul la 20.000-40.000km incepe sa huruie de la viteze incepand cu 60-70km/h.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          robimo, rt-awd de la honda actioneza exclusiv mecanic, iar din acesta cauza dif spate este f putin folosit ceea ce duce la pierderea f rapida a proprietatilor uleiului din dif spate. E suspecta recomandarea de a schimba la 120 000 km in cond in care la mine (crv III) este obligatoriu la max 40 000 km sau max 4 ani. Acesta particularitate (care nu corespunde cu cartea tehnica)poate fi confirmata de o mare parte a posesorilor de crv de pe acest forum.
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                          http://www.hotelcehov.ro/

                          Comment


                          • #14
                            Daca esti din Bistrita, incearca la unul service-urile din Ungaria (Debrecen, Szeged, Budapesta etc) de care au fost oamenii foarte multumiti.
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • #15
                              Nu cred a e de la ulei. Si nici nu are cum sa apara pe calculator. Trebuie mers la o reprezentanta serioasa.
                              CristiZ
                              Senior Member
                              Last edited by CristiZ; 12-02-12, 17:00.
                              Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                              Comment

                              Working...
                              X