Zgomot la virarea pe loc CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Degeaba imi reprosezi ca ma incrunt cand aud de Skoda (te inseli, marca asta imi e atat de indiferenta incat nu vei vedea niciodata vreo schimbare a expresiei fetei mele), din cate vad tu esti cel care se incrunta.
    Eu am specificat clar ca poate nu vrei sa-l crezi pe Hondanutzzz sau pe altii care vorbesc despre Skode doar din auzite si nu ca si (foste) masini proprii. Atata tot, dar se pare ca trebuie sa-i dau dreptate lui dinoc, uneori in scris se pot intelege si alte lucruri.
    Eu as fi curios cum s-ar comporta Skoda tatalui tau daca ar trece prin ce-a trecut Accordul la capitolul modificari, dar adevarul asta poate ca nu-l vom afla niciodata.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #62
      Nu am citit tot topicul așa că sper să nu fiu pe lângă subiect:

      La mine a scârțâit volanul la mișcare pe loc. Iarna trecută a început să facă pe la 27.000 km și la 2,5 ani vechime. Puteam sa jur că e ceva în spatele volanului... chiar pe forum, într-un alt topic zicem că nu are cum să fie de la casetă că doar nu sunt surd!

      În fine, revizie la 37k km, spus de zgomot la Asko, ei învârtit de volan întrebat mine dacă ăla e zgomotul... eu ”îhî” ei aaa casetă, semeringuri eu nu și nu, se aude la volan.
      Au schimbat semeriungurile și de atunci nu mai face (adică de vreo 5000 km).

      În schimb, pedala de ambreiaj a început iar să facă ca broasca! Și a ieșit și din garanție Trebuie să-i dau iar vaselină de mâncare!
      Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

      Comment


      • #63
        Originally posted by hondatu View Post
        Degeaba imi reprosezi ca ma incrunt cand aud de Skoda (te inseli, marca asta imi e atat de indiferenta incat nu vei vedea niciodata vreo schimbare a expresiei fetei mele), din cate vad tu esti cel care se incrunta.
        Eu am specificat clar ca poate nu vrei sa-l crezi pe Hondanutzzz sau pe altii care vorbesc despre Skode doar din auzite si nu ca si (foste) masini proprii. Atata tot, dar se pare ca trebuie sa-i dau dreptate lui dinoc, uneori in scris se pot intelege si alte lucruri.
        Eu as fi curios cum s-ar comporta Skoda tatalui tau daca ar trece prin ce-a trecut Accordul la capitolul modificari, dar adevarul asta poate ca nu-l vom afla niciodata.
        Bine domnu cum spiu tu ... modificarile au influentat. Dar la celelalt Honde cu aceeasi problema? Sunt posturi multe pe acest topic ... alea sunt stock.

        Sunt baieti la care le-au cazut casetele la 20-30.000km, a mea are 65.000, deci printr-o logica absurda ar rezulta ca daca iti pui suspensie sport te tine caseta de 2 ori mai mult

        Comment


        • #64
          Eu zic ca problema cu caseta de directie e stiuta si nu poate fi negata...

          Dar intamplarea face ca andreicsa chiar a nimerit un Accord care are o castea din aia buna si a tinut 65k cu modificari majore si folosita la drag.
          Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

          Comment


          • #65
            Originally posted by cata_mahu View Post
            Eu zic ca problema cu caseta de directie e stiuta si nu poate fi negata...

            Dar intamplarea face ca andreicsa chiar a nimerit un Accord care are o castea din aia buna si a tinut 65k cu modificari majore si folosita la drag.
            Daca stau bine si ma gandesc, pana la urma ai dreptate Si dinoc a avut dreptate.

            Stii ce ma gandesc, chit ca e stupid, da problema asta a aparut cand am pus suspensia stock inapoi pe masina.

            Eu voi lasa masina in pace, facem testul de anduranta , vedem cati km mai duce caseta din momentul in care a aparut fasaitul.

            @CRYO: Daca citesti topicul acesta, NU scoate KW-ul niciodata !

            Comment


            • #66
              Ma gandesc ca explicatia tehnica este ca s-au creat uzuri in angrenajele casetei specifice unei anumite setari a suspensiei si cand s-au schimbat datele mecanice (indiferent ca spre stock sau nu) a aparut problema din cauza ca nu mai "calca" cum isi facuse loc.
              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

              Comment


              • #67
                Noutati !

                Am o mare noutate: Ieri am luat Accordul la treaba din nou .... si am avut si ieri si azi urmatoarea surpriza: NU MAI FASAIE CASETA !!! Probat de multe ori si nimic .... De bucurat, normal ca ma bucur .... dar totodata sunt maxim de curios .... ce s-a intamplat ?

                Singura explicatie cat de cat acceptabila pe care mi-o pot da este urmatoarea: A scazut temperatura. Acum in Iasi sunt 14 grade C.

                Din multele cauze si variante ale acestei defectiuni, imi amintesc ca una a fost: Temperatura f ridicata. Acum .... poate vede cineva ceva ce mie imi scapa .... ascult cu mult interes.

                Saptamana viitoare schimb lichidul de servo. Am cerut pret la ATI: 100ron/litrul.

                Comment


                • #68
                  revin cu noutati, sper ca mai citeste cineva acest topic:

                  1. Odata cu revenirea caldurii a revenit si fasaitul despre care spusesem in postul anterior ca disparuse.

                  2. Ieri fasaia in voia cea buna fiind cald afara. Am mers la un prieten in service si am schimbat lichidul de servodirectie cu lichid original Honda PSF. Dupa inlocuirea lichidului a incetat orice fasait la caseta de directie si volanul se invarte mai usor sesizabil. Nu vorbesc aici de placebo, fiindca e mare diferenta.
                  Lichidul vechi arata ca un fel de Coca-Cola agitata bine: maro inchis si plin de spume. In vasul de lichid am gasit gunoaie, impuritati e putin spus.
                  La toata manevra am consumat 1.8 litri de lichid, si cam 200ml mi-au ramas sa mai completez daca este cazul.

                  Recomandarea mea, pentru colegii care au 3 ani si macar 50.000km, SCHIMBATI LICHIDUL DE SERVO ! Indiferent de ce va spune ATI sau alt dealer.

                  Costuri: 200RON=2l lichid Honda PSF + manopera: 60 RON am dat eu. Merita fara discutie toti banii.

                  Sunt foarte multumit si totodata foarte fericit

                  Am facut si 3 poze cu lichidul, le voi descarca si uploada pe acest topic.

                  Comment


                  • #69
                    Bravo.
                    Dar aici apare un mare dar: de ce e asa rau viciat acel lichid ? Mi se pare normal sa fie uzat ,colorat dar nu si ars rau rau. E posibil sa-ti fi mancat/dizolvat vre-o garnitura/semering prin sistemul de servo ?
                    wolfydRg
                    Senior Member
                    Last edited by wolfydRg; 14-09-10, 12:57.
                    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                    Comment


                    • #70
                      Foarte posibil. Acum il voi tine sub obsevartie ... vedem daca reapare sunetul.

                      DAR-ul meu e altul: Daca era dusa o garnitura sau simering .... nu ar fi trebuit sa piarda lichid? Asa colorat cum era el, nivelul era exact la MAXIM.
                      hondatu
                      Administrator
                      Last edited by hondatu; 15-09-10, 16:08.

                      Comment


                      • #71

                        Cam asa era lichidul si in a mea, maro foarte inchis, fata de cel din bidon care era de un galbui deschis asa. Lichidul vechi avea cel putin 3 ani, de cand am eu masina.
                        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by andreicsa View Post
                          revin cu noutati, sper ca mai citeste cineva acest topic:

                          1. Odata cu revenirea caldurii a revenit si fasaitul despre care spusesem in postul anterior ca disparuse.

                          2. Ieri fasaia in voia cea buna fiind cald afara. Am mers la un prieten in service si am schimbat lichidul de servodirectie cu lichid original Honda PSF. Dupa inlocuirea lichidului a incetat orice fasait la caseta de directie si volanul se invarte mai usor sesizabil. Nu vorbesc aici de placebo, fiindca e mare diferenta.
                          Lichidul vechi arata ca un fel de Coca-Cola agitata bine: maro inchis si plin de spume. In vasul de lichid am gasit gunoaie, impuritati e putin spus.
                          La toata manevra am consumat 1.8 litri de lichid, si cam 200ml mi-au ramas sa mai completez daca este cazul.

                          Recomandarea mea, pentru colegii care au 3 ani si macar 50.000km, SCHIMBATI LICHIDUL DE SERVO ! Indiferent de ce va spune ATI sau alt dealer.

                          Costuri: 200RON=2l lichid Honda PSF + manopera: 60 RON am dat eu. Merita fara discutie toti banii.

                          Sunt foarte multumit si totodata foarte fericit

                          Am facut si 3 poze cu lichidul, le voi descarca si uploada pe acest topic.
                          In curand iti urmez sfatul. Vreau sa vad daca la mine o sa aiba acelasi efect.
                          Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                          epitesti.ro
                          anunturi.epitesti.ro

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by gab1 View Post

                            Cam asa era lichidul si in a mea, maro foarte inchis, fata de cel din bidon care era de un galbui deschis asa. Lichidul vechi avea cel putin 3 ani, de cand am eu masina.
                            Aceeasi culoare o avea si al meu, doar ca avea si o spuma maronie

                            Comment


                            • #74
                              PT CA FASAIE SI LA MINE II VOI PUNE lichid servo MOTUL!!!!
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by razvan p. View Post
                                PT CA FASAIE SI LA MINE II VOI PUNE lichid servo MOTUL!!!!
                                Eu am mers pe Honda original pt ca asa recomanda cartea si forumurile din SUA. Acuma chiar merita sa pui Motul si apoi sa vedem rezultatele. Problema o au si o vor mai avea multi proprietari de Honda... deci e bine de stiut mai multe variante.

                                Ca pret, cu Honda PSF, e 100ron/litrul, si trebuiesc 2 litri. Deci 200 RON + manopera. Sa vedem in ce bani si cu ce rezultate iese treaba cu "MOTUL!!!!"

                                PS: Asa se scrie ? "MOTUL!!!!!"? Cu tot cu semne?

                                Comment

                                Working...
                                X