Ce benzina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Orice modificare pentru performanta te limiteaza la benzina cu CO mai mare, din motivul pericolului mai mare de autoaprindere. Sigur si ECU'ul acelui motor era rescris pentru "performance". Pentru masinile noastre de strada CO95 e arhisuficienta, a fost proiectata in felul asta. Sunt masini care specifica din start ca halesc benzina super premium (>= CO98), dar nu e cazul alor noastre.
    sigpic

    HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

    Comment


    • nu zice nimeni ca nu e suficient. de cand cu preturile astea tampite nu mai pun 100, merg cu 95, e ok. insa la un drum in afara, ma viteze mari, acceleratii rapide am simtit diferenta fata de 100. cu 100 pur si simplu trage mai bine in ture mari.
      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

      Comment


      • In concluzie...eu, batranei mele Honda Accord 2,4 AT, (motor K24A3,cred), pe al carei capac de la rezervor scrie "95", ce sa-i dau? Precizez ca vreau sa stiu CE E MAI BUN pt. motor ( nu ce e mai convenabil d.p.d.v. financiar). As dori sa aflu cifra octanica si statia PECO optime pt. "doamna mea". P.S. Cu multumiri si scz. daca cineva avizat se indura sa mai faca o postare si pt. mine.

        Comment


        • Pai, aici este o discutie lunga de tot... Parerea mea, este ca daca scrie 95 pe capacul de la rezervor, sa-i pui 95. Eu personal, prefer Efix 95 de la Rompetrol. Uneori pun si Petrom 95 sau 99+, dar rar (la civicul nou nu am bagat decat Efix). Nu pun niciodata de la Lukoil si nici de la Agip, evit pe cat posibil OMV si Mol. Despre statii de benzina din Galati nu prea te pot ajuta, pentru ca habar nu am. Ai insa grija, conteaza nu numai tipul de benzina, conteaza foarte mult si statia de la care pui, si asta e valabil pentru toate statiile (Petrom, OMV, Mol, Rompetrol, etc.).

          Din cand in cand, este bine sa mai bagi un curatitor de supape, sau de injectoare (Valvoline, Liqui Moly, o marca buna, in orice caz).
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • De acord cu Delphi in aproape tot ce a spus, cu o diferenta doar la faptul ca peesonal consider ca MOL-ul este super ok, atat la benzina de 95 cat mai ales la cea de 100. Dar cum spune si Delphi, conteaza si de la ce statie alimentezi.
            Efix 95 am pus si eu multa vreme, dupa care am trecut la mol 95 si mi s-a parut mai buna, inclusiv consum mai mic decat cu efix-ul.
            E f. ok sa mergi cu 95; s-au intalnit cazuri de sonde (lambda) cu probleme din cauza benzinei cu co mare folosita preponderent. benzina cu co mare e bine sa o folosesti la drum lung, ture mari, acolo chiar se simte diferenta.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Am inceput sa ii pun amestec in proportia aproximativa 60% CO95 si 40% (desigur ca 40% ) CO 100. Mi se pare ca are accelerare mai buna, mai ales la viteze peste 150 creste mai repede spre 200 si peste. In ceea ce priveste vreun aditiv..sau "curatitor" de injectoare..etc.. ce-mi recomandati? Precizez ca motorul e 2,4 de 190 cai si cu vreo 140 000 km. din care doar ultimii 10 000 facuti mai in forja.

              Comment


              • La benzina, imi place 99-le de la Petrom sau 100-le de la MOL, care chiar cred ca merita banii si se simt la acceleratii. Curatitor de injectoare eu am folosit Duralube upper cilynder lubricant, si am fost multumit. Recomand
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • din cate stiu eu,e ceva cu "min 95 "!DAR:la raportul de compreseie de pe K 20 a6/ z2,K24 a3/a4,R18,R20 de ce sa ii pui 98/99 sau 100?????

                  acealeasi motoare merg in state cu regular care inseamna 86 sau premium care este 91!!!nu va amagiti,nu este peste cat este declarata!am un amic care odata intors din state a a tinut sa povesteasca de pataniile cu,carburantul la un CHEVROLET SUBURBAN si cum a preferat sa mearga pe BIO-gasoline!si el are in romanica un CL9!!!
                  razvan p.
                  Senior Member
                  Last edited by razvan p.; 24-11-11, 22:17.
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • dupa cum a mentionata mai sus un coleg daca pe buson scrie >=95 aia pune ca daca teoretic si doar teoretic desi nu cred ar avea atat....va merge perfect exact cu puterea pe care o are.....daca pui 98-99-100-101 si are la fel cat scrie acolo va merge tot cu puterea pe care o scrie in talon......

                    in realitate rar cred ca nimeresti la pompa de 95 sa aiba 95 si la 101 sa aiba 101 (apropo termenul de CO este de fapt o valoare procentuala de similitudine a resistentei la autoaprindere cu un carburant etalon deci in concluzie 101 nu exista in opinia mea) dar banuiesc ca: cea de 101 va avea min 95 deci in concluzie doar atunci va avea puterea din talon masina si de aceea trage mai tare......
                    secretul daca gasesti o pompa sa pui si sa iti placa cum merge posibil la aia sa fure fff putin atunci pune 95 si va merge f bine....singura masina vazuta de mine cu min CO98 a fost AUDI R8 ......eu pun de la un rompetrol din ghencea si diesel si benzina si mi se pare ca merge fffff bine....am pus ocazional de la altii si parca mergea mai rau si diesel si benzina.......

                    din teorie:
                    combust de 99-101 are un singur lucru in plus e mai rezistent la autoaprindere si deci scanteia poate fi data mai tarziu cat mai aproape de PMI (aproape de chiulasa) pt a limita efortul de compresie si pt a economisii energie si pt ca arderea sa aiba loc cat mai aproape de presiunea maxima calculta teoretic fara a muta arderea in destindere.....daca avansul minim posibil pt parametri geometrici si de injectie ai motorului poate fi folosit cu comb 95 degeaba pui mai mult (cu exceptia cazului in care cel care vinde te minte si nu are 95 ) si chiar daca nu e asa...avansul de relanti poate fi 18 grade cu co 95 si 16 cu 99 si poate ar avea mai multa putere sau mai mult cuplu pe o anumita zona de turatie......ECU nu cred ca stie sa dea avansul sub valoarea minima setata ca a vazut el ca nu apar detonatii chiar daca are un senzor pt asta. Ala este facut ca pe masura ce accelerzi si scade timpul real pt efectuarea arderii chimice si temperatura din zona camerei de ardere creste favorizand aparitia detonatiilor, sa simta aparitia detonatiilor si sa mareasca avansul pt ca arderea sa aiba loc fara a a ajunge in destindere....
                    o masina nu poate beneficia de un combustibil cu co mai mare de 95 daca nu stie sa dea avansul mai mic decat pt 95
                    pt avans sunt mmmmulti alti factori asta ar fi unul dintre ei....

                    concluzie....incercati ghencea ROMPETROL mi se pare fff buna....de fapt in general ROMPETROL mi se pare ffff buna..... folosesc eu si del solul meu care e batran cu multa calamina deci probabil raport de compresie mai mare si face fite la benzina <95

                    Comment


                    • La Accordul meu ii pun 95 de la Efix (sau Mol / OMV cateodata)... si merge bine cu toate.

                      Totusi, cateodata am senzatia ca merge de rupe si in rest merge doar normal (e nevoie sa apas pedala de acceleratie un pic)... o fi de la benzina / temperatura exterioara / aer mai rece sau cald / ECU masina?
                      De ce simt diferente? Cum se pot explica? Idei?
                      Combustibilul a fost prima mea idee: de exemplu daca seara a mers f bine, cateodata dimineata mergea iar normal (sau invers) - dar era aceeasi benzina in rezervor.
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • 95 folosesc si eu preponderent, n-am spus ca 99 sau 100; merge f. ok si cu 95, insa cu 99/100 mi se pare ca are performantele cele mai bune.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • Originally posted by Delphi View Post
                          Pai, aici este o discutie lunga de tot ... Ai insa grija, conteaza nu numai tipul de benzina, conteaza foarte mult si statia de la care pui, si asta e valabil pentru toate statiile (Petrom, OMV, Mol, Rompetrol, etc.) ...
                          De acord. In plus, conteaza si ziua in care alimentezi de la o aceeasi statie. Dupa ce am constatat asta, am renuntat sa mai iau de la cele doua companii care mi se parea ca au benzina cea mai buna. Pur si simplu iau benzina de 95 de la cea mai la indemana statie exact atunci cand am nevoie. Am hotarat sa tin cont si de costul de oportunitate. De ce sa alerg mereu dupa o anume benzinarie si sa le ingras conturile doar unora daca nu-mi pot garanta calitate macar constanta a produsului ?
                          Ma mai uit si la cum e aranjata benzinaria, la ce servicii ofera, la cum arata pompele, grupurile sanitare ... Apreciez o statie unde se poate manca decent sau se poate bea o cafea buna. Apreciez pe cei care fac si investitii in afara de profit.
                          Una peste alta, nu se simte nici o diferenta in felul cum merge acum masina.
                          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                          Comment


                          • masinile mai noi daca nu au probleme tehnice.....ar trebuie sa functioneze impecabil (fara neregularitati sau alte probleme vizibile) cu aproape orice benzina......pt ca au capacitatea de a se adapta cu ajutorul senzorilor de monitorizare a parametrilor de functionare....cu mentiunea ca performanetele si economicitatea vor avea de suferit.....daca doar cifra octanica ar fi problema ar fi bine chiar nu mi-ar pasa de unde pun.....dar benzina are numeroase alte propietati si aditivi (numai spun motorina) care daca nu sunt ok duc dupa o perioada de folosire medie vor duce la probleme chiar grave....injectoare defecte, pompe defecte, filtre infundate, si numai imi vine acum in cap ce......in cazul meu....del sol D16z6....(OBD1 fara Knock sensor) o benzina proasta duce pe termen lung la depuneri suplimentare de calamina si numeroase alte probleme doar din CO mic mai putin probabil injectoare defecte pt ca duzele mele nu sunt asa fine si a fost facuta cand benzina chipurile nu era asa bine tratata ca acum..... in schimb un accord 2008 probabil cu o benzina cu CO mic isi va mari automat avansul va sta un pic mai turata....si va merge normal si va face arderea completa fara depuneri si fum....dar daca vine vorba de mizerie sau altceva acordul va sughita rau de tot...(

                            daca benzina a fost botezata cu apa sau nu au fost completati toti aditivii cu cantitatile necesare performantele vor fi ultima problema a respectivului utilizator.....sau cel putin asta am eu in vedere cand pun benzina....

                            Comment


                            • Salutare. Eu folosesc 95 de la Petrom si nu am avut niciodata probleme (nici nu vreau sa am), merge foarte bine masinutza si 99 dar rar, se simte mai iute dar si mai repede o papa oricum cu venirea timpului rece se duce repede benzina. Pe prima masina am folosit efix dar am avut probleme si nici nu era ok in sensul sa traga motorul si atunci la sfatul unui prieten mecanic mi-a zis de petrom 99, avea un pret mai bun dar nu am mai avut probleme iar ca motorina la masina sotiei top euro diesel tot de la petrom la fel fara probleme. Numai bine.
                              Honda Accord CU2 2.4 AT
                              "Never drive faster than your angels can fly"

                              Comment


                              • cu tot respectul pentru "bestie pe drum" daca masina ta are cateva luni ca si vechimea ta pe forum .... pune tot daia si o sa ne cauti de zori pe forum peste vreun an - doi.......masina e noua .... daia merge bine... o sa mearga si cu floriol....intrebarea pt cat timp.....plus ca a face diferenta intre functionatul corect si incorect in conditiile in care nu ai probleme vizibile (si ai masina de cateva luni fara termen de comparatie) nu poti sa faci decat cu un dispozitiv de diagnoza sau cu ffffff mult experienta si cunostinte teoretice de inginerie mecanica....nu asa la urechea fiecarui sofer....repet masinile noi vor functiona chiar cu si cel mai prost combustibil....se pot adapta....cu exceptia cazurilor in care ceva se infunda efectiv....diferenta este in performanta si economicitate....nu iti dai seama dupa cum merge....nu e dacia sa mearga neregulat ''sau sa bata'' cand ii pui benzina proasta

                                Comment

                                Working...
                                X