Discutii despre detailing, do's & don't's

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • uite un spray foarte ok pt anvelope
    http://www.mafra.ro/negru-pentru-anv...lope-p-60.html
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

    Comment


    • Eu am de la Meguiar's asta: http://www.meguiarsdirect.com/produc...p?T1=MEG+G7516.
      Dar dau pe cauciucuri doar de 2 ori pe an: o data pe cele de vara si o data pe cele de iarna, cand le schimb.
      Produsul se gaseste si in show-room-ul Asko din Chiajna.

      Ca veni vorba de Mafra , azi mi-am luat de la ei: Brillmotor, Odorbact, un spray de bord (fara silicon) si 2 solutii pentru geamuri (contra aburirii si un detergent) .
      octi_b
      Senior Member
      Last edited by octi_b; 12-08-10, 14:43.
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • Din ce am testat pana acum, asta e cel mai cel: http://www.mafra.ro/negru-pentru-anv...lope-p-59.html

        Comment


        • http://www.ingrijestemasina.ro/jante...ipe-applicator
          Mie asta mi s-a parut f bun pt cauciucuri...
          www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

          Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

          EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
          Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

          Comment


          • mersi de raspunsuri

            Comment


            • Ah crap, vad ca s-a inchis ingrijestemasina.... si mai luam de pe la ei.

              Comment


              • Originally posted by Shadow View Post
                http://www.ingrijestemasina.ro/jante...ipe-applicator
                Mie asta mi s-a parut f bun pt cauciucuri...
                Din pacate magazinul s-a inchis...

                Produsul il mai gasesti aici: http://www.colindetailing.ro/sonus-t...ator-p-38.html

                Este bun, tine aproximativ 5-6 zile in functie de zona si cat de mult praf e in aer.

                Recomand sa-l aplici asa:

                Spalat cauciucul, sters cu o carpa de umezeala, aplicat produsul cu o pensule, lasat 4-5 min, sters iar cu o carpa, reaplicat, lasat 4-5 min, sters. Ca sa obtii efectul maxim de acoperire.

                Bafta!
                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                sigpic

                Comment


                • Este cumva o greseala sa aplic ceara pe masina dupa ce am curatat resturile de insecte cu o solutie pentru gudron si insecte (tar@bug)? Bineinteles, procedura are loc pe o masina spalata.
                  Multumesc!

                  Comment


                  • Daca dupa ce ai dat solutie(bug and tar) ai spalat din nou zona tratata, n-ar trebuie sa fie o problema. Important este ca dupa fiecare operatiune de indepartare a gudronului sa reaplici ceara ca solutiile de genul asta sunt derivate din petrol care scot orice de pe masina.
                    Bafta!
                    "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                    sigpic

                    Comment


                    • E clar, domnul meu! Voi lua si o galeata cu apa...
                      Multumesc mult!

                      Comment


                      • Wetsand pe scurt...

                        O sa prezint pe scurt aici si cand o sa am timp o sa va arat pas cu pas cum sa faceti un wetsand intr-un mod safe.

                        Victima:



                        Ustensilele au fost:

                        Smirghel 2500-3000 de la Megs
                        Padul de la Megs pentru smirghel
                        Rotary
                        DA
                        Diverse polishuri

                        Parte lucrata manual:

                        Inainte:


                        In timp:





                        Dupa:



                        Corectia a fost undeva la 80%, necesitand mai multe pase pentru a ajunge la 100%. Au ramas doar cele mai mari zgarieturi, s-a obtinut un luciu superb si o mica diferenta de culoare.

                        Corectie automata:

                        Mirka Abralon 4000 si DA

                        In timp:





                        Dupa:



                        Corectia a fost undeva la 70%, facand mult mai multe zgarieturi si necesitand mai mult timp de polish dupa.

                        Rezultatul final:



                        Parerea mea este ca nu o sa fac niciodata un wetsand total, dureaza foarte mult si necesita atata atentie si grija incat nu merita rezultatul.
                        Poti scoate zgarieturi foarte urate, dar din neatentie sau oboseala poti lasa niste zgarieturi mult mai urate.
                        O sa explic pas cu pas cum sa faci un wetsand la tutoriale cand o sa am ceva mai mult timp.

                        Multumesc celor care au participat.
                        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                        sigpic

                        Comment


                        • sealant-ul se aplica inainte sau dupa ceara?sau se aplica sealant sau ceara?un sealant bun poti sa recomanzi?

                          Comment


                          • Sealantul se aplica inainte de ceara.
                            Eu as aplica sealant iarna si ceara vara. Sealantul ofera o protectie mai buna pe un termen mai lung, pe cand ceara ofera un look deosebit dar o protectie pe un termen mai scurt.
                            Important este si cand se aplica ceara peste sealant, unele sealanturi necesita pana la 7 ore de uscare/bonding pana sa poti aplica un al doilea strat de sealant sau un strat de ceara. Este necesar un timp de uscare deoarece ceara va lua stratul anterior datorita solventilor din compozitie.
                            Un sealant foarte bun, care ofera o protectie foarte una si se lucreaza foarte usor cu el, este acesta.
                            Bafta.
                            "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                            sigpic

                            Comment


                            • La sfatul tau o sa iau un kit Carlack pt parbriz de la Wagner.

                              Ideea e ca la spalatoria unde merg eu pe langa spalarea "manuala" cu spuma si cu jet fac apoi si spalare fara perii in tunel (cu degresant apoi spuma apoi clatire la presiune ridicata). La sfarsit dau cu ceara lichida ca sa poata sufla apa de pe masina.

                              Ceara respectiva protejeaza OK cateva zile parbrizul (si 2-3 sapt geamurile laterale). Intrebarea ar fi cum fac cu aplicarea sealantului pe parbriz?

                              Il aplic dupa ce ies de la spalatorie sau dupa cateva zile cand ceara isi mai pierde din efect?
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • @aikonelutzu mersi de raspuns

                                Comment

                                Working...
                                X