Retusuri vopsea Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Daca vopseaua si lacul sunt asa de slabe, poate n-ar fi rau ca din cand in cand, o data la 3 luni sa zicem sa se faca un tratament de protectie pentru lac: o ceara ceva.

    O alta problema: multe spalatorii folosesc spuma activa la spalat si daca aceasta substanta nu este diluata corespunzator poate afecta destul de rau elementele cromate - iar cum accord are o groaza ...
    Daca vopseaua este fragila, cromul cum este?
    2007 CL7, Graphite Pearl

    Comment


    • #32
      stie cineva unde se face o ceruire ca la carte ???

      si cam cat costa?
      NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

      Comment


      • #33
        Originally posted by SAMM
        alta belea, un aurolac s-a dat sa imi spele parbrizul, era cam murdar asa ca l-am lasat

        tragedie - avea fermoar la blugi

        mi-a dat vreo 4-5 dungulite
        Macar or fi fost de firma blugii aurolacului? :lol:
        Honda CRV 2,2 A/T Elegance 2010

        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/fol34buc

        Comment


        • #34
          mai conteaza :lol: :lol: :lol: , era aurolac de unde firma

          oricum am rezolvat-o in proportie de 90% cu retus si polish
          NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

          Comment


          • #35
            Originally posted by SAMM
            stie cineva unde se face o ceruire ca la carte ???
            .
            expertdetailing?
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #36
              frate am observat ca si pe forum dar si cand mai intreb prin diferite cercuri de diferite servicii, toata lumea spune expertdetailing, dar sunt oare atat de buni, a fost cineva acolo sa se convinga pe pielea lui ???

              am inteles ca nu la toate punctele lor de lucru se face aceeasi treaba
              NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

              Comment


              • #37
                cred ca problema nu se pune ca sunt buni ci ca sunt cam singurii. te-ai duce lao spalatorie oarecare sa ti-o ceruiasca? eu, unul, nu. macar ei se ocupa cu asa ceva. daca ai rabdare pana la toamna, cand o sa trec pe la ei, o sa-ti spun si impresiile.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #38
                  Eu am trecut pe la ei. "Expert" detailing nu le-as spune, mai mult "OK" detailing.

                  Nota 10 pentru solutiile de curatare, pasta de polishare si ceara, dar un 6, maxim 7 la manopera. Eu am fost in Panduri si pot sa va spun ca se vad urme clare la cum au folosit masina pentru polish (in mod normal vopseaua trebuie sa arate "oglinda", ceea ce se si intampla, dar nu din toate unghiurile). Pe aripi, capota urme sunt in 6 directii, se pot observa din unghiuri diferite, in rest sunt doar in 2-3 directii.
                  Pe langa asta au ramas urme de ceara sintetica necuratata care s-a intarit si nu mai poate fi data jos la o spalare simpla, cel mai urat in schimb se vede in zona siglei "ACCORD", unde chiar nu am inteles de ce au trebuit sa ceruiasca.

                  Cred ca am sa incerc sa mai merg la ei. Printre altele, masina a stat de dimineata pana pe la 17:30 pentru polish, ceara si montat folii, dar nu le-as da eticheta "expert" decat pentru solutiile de curatare folosite. Costul operatiilor a ajuns undeva la 1500RON si am venit din Iasi special pentru asta.

                  PS: Da, sunt foarte atent la detalii, de asta am fost la expertdetailing.
                  '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                  Comment


                  • #39
                    Am fost si eu pana la ei anul trecu sa pun folie. Nu prea m-au inspirat asa ca m-am dus la caraprotekt(pt folie). Nu am regretat.

                    La service asko nu fac ceruire?
                    Honda Civic Type R Black | ex Honda Civic 5D 1.8 Sport M/T Rosie | ex Honda Accord 2.0 Executive A/T Crystal Black Pearl

                    Comment


                    • #40
                      eu am avut megane inainte si mi se pare mai rezistenta vopseaua de pe Accord si categoric mai solida tabla

                      cat despre expert mie mi se par buni. nu exceptionali dar buni.

                      si daca stam sa comparam oferta pietei - care nu prea e bogata pe domeniul acesta...
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • #41
                        Ce sa spun? Am fost si eu fortat de ceva catei sa fac o vizita, pe care o programasem doar ca intentie, la o polishare! Datorita apropierii de casa am ales Polish-Art din zona Giurgiului. E vorba de un fost asociat la Expert Detailling si pot spune ca sunt multumit de lucrare. Sunt amabili si se ofera sa-ti faca si mici bonusuri, precum o curatare interioara si multe nimicuri. Insa patronul era mai critic decat mine la lucrare, deci se respecta. E drept ca eu inca nu prea aveam multe date despre procesul in sine, dar am stat de vorba cu el si am aflat destul de multe incat sa stiu ce sa cer la o polishare viitoare, precum si sa ma feresc de asa zisele "spalatorii ecologice", iar la cele automate sa fiu foarte atent la perii. De altfel recomandarea lui a fost ca eu sa am sampon de calitate si o manusa speciala, iar cand merg la o spalatorie sa-mi gasesc un baietas care, contra unei atentii, sa lucreze cu grija la masina mea! Sper sa nu considerati asta reclama, dar am apreciat lucrarea si faptul ca era dispus sa ofere cateva trucuri privind polishul.
                        Civic 4D 1.8l 140CP
                        Suzuki Splash

                        Comment


                        • #42
                          Daca nu te superi, ce intelegi prin sampon de calitate, si despre ce manusa e vb.
                          Eu o spal in curte folosind un aparat cu presiune bun, cu sampon activ de la Mafra, dupa care ii dau cu ceara lichida(tot Mafra), urmand stergera cu o piele naturala. Am 2 spalari pana acum si inca nu a aparut panza de paieanjen. Asa ca ma intereseaza f. mult acest aspesct, mai ales ca am culoarea neagra si trbuie spalata des.

                          Comment


                          • #43
                            cum e cu aparatul de presiune, cost, conditii de utilizare ?

                            ma intereseaza sa-mi iau si eu unul
                            NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                            Comment


                            • #44
                              Folosesc un Bosch Aquatack 110 plus, costa cam 600 lei. Detalii tehnice gasesti la ei pe site. Practic e un aparat robust(reclama! ) pe care il folosesc cam de 10 luni continuu. Ptr. samponare folosesc o pompa de gradina de 6 litri care ajunge ptr. o spalare. Samponul de la Mafra il folosesc tot de 10 luni (am dat pe un bidon de 25 litri 150 lei, se dilueaza 1:50). Ideea e ca dupa ce o samponez si o clatesc tot apar pete de murdarie, si atunci o mai samponez odata si o iau cu peria(din dotarea aparatului) care e foarte buna, are perii moi si nu zgarie, dupa care o clatesc si ii dau cu ceara lichida din belsug, dupa care o sterg. Astfel se creaza un strat protectoir de cera pentru vopsea.

                              Comment


                              • #45
                                ms, oricum asta pt urmatoarea masina pe care o sa mi-o iau pt ca pe asta deja e plina de panze de paianjeni,

                                din cate vad trebuie alocat un timp considerabil pt operatiunea de spalare proprie
                                NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                                Comment

                                Working...
                                X