Lichid de frana

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ma ajutati va rog Si pe mine cu... cat lichid de frana intra in instalatie la accord cl7 2.0 Si daca e separat de ambreaj sau e impreuna? MS.

    Comment


    • #62
      Raspund tot eu dupa ce am facut schimbul de lichid frana Si ambreaj....e suficient 1L Si sunt separat ��.poate o fi de folos cuiva

      Comment


      • #63
        Sunt de parere ca DOT4 este cel mai potrivit


        mod edit : citeste regulamentul forumului inainte de a posta.
        Vali_lj
        Tech Geek
        Last edited by Vali_lj; 05-02-16, 15:34.

        Comment


        • #64
          Salut. Imi poate spune cineva pentru ce este acel butoias cu lichid de frana de langa acel compartiment unde chiar se pune lichid de frana pentru frana? Nu stiu daca m-am explicat bine.

          Comment


          • #65
            Lichid de frana

            Salut. Daca te referi la "cercul rosu" este lichidul (tot dot4) de la ambreiaj
            (Poza luata de pe net)


            Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
            Robby_Alessio
            Senior Member
            Last edited by Robby_Alessio; 04-07-16, 20:54.
            HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
            CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

            Comment


            • #66
              Am gasit. Cred ca e pentru ambreiaj. As dori sa il schimb , ca arata urat, dar nu stiu pe unde se da drumul.

              Comment


              • #67
                Deschizi aerisitorul care se afla pe pompa si il lasi sa curga gravitational. Complectezi sus in borcanel pe masura ce curge si ai grija sa nu se goleasca niciodata.
                Cat este aerisitorul deschis sa NU apesi ambreiajul.

                Comment


                • #68
                  Lichid de frana

                  Ai grija sa nu-l dai inspre instalatie. Aspira cat poti cu o seringa , curata rezervorul apoi umple cu lichid nou.
                  Pe R18A2 ai gura de aerisire pe pompa... in fata motorului ...
                  Vezi foto (luata de pe net... E un 1.4 dar si pe 1.8 e tot acolo ... Si cred ca e aceiasi)
                  fk3 (dieselul tau) nu stiu sigur dar nu cred ca are alta pozitie
                  Operatiune de facut in doi exact ca si cu schimbul lichidului la frane
                  Unul deschide "surubelul" situat sub gura de aerisire", altul apasa ambreiajul
                  Tu inchizi. Cel din masina trage pedala
                  Tu deschizi. Cel dinauntru apasa
                  Si tot asa pana iese lichid nou /curat



                  Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
                  HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                  CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                  Comment


                  • #69
                    Eu va recomand a nu se apasa pedala, se pot da peste cap garniturile pistonasului. Functioneaza si gravitational.

                    Comment


                    • #70
                      Mulțumesc. Sa vad cum fac ca neapărat trebuie sa îl schimb ca acel lichid care îl am acum, e urat rău. Acea piesa de mai de sus, practic unde o găsesc, ; sub masina , trebuie sa dau scutul jos?

                      Comment


                      • #71
                        Lichid de frana

                        In fata motorului
                        Dai masca de deasupra motorului jos, apoi in teorie se vede
                        Daca nu reusesti dai si tubul de aspiratie apoi imposibil sa nu i vezi
                        Aici ai pozele /ghid facute de un amic cu motor de 1.4 de pe forumul italian ... Iti faci o idee


                        Si in ce hal era lichidul dupa 3 ani



                        Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
                        HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                        CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                        Comment


                        • #72
                          Mulțumesc

                          Comment


                          • #73
                            Cati litri de lichid de frana imi trebuie pentru civic 5D din 2010, motor 1.8L?
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #74
                              1 litru e suficient și pentru ambreiaj.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #75
                                Multumesc
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                                … Jazz do it ...

                                Comment

                                Working...
                                X