Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ro861 View Post
    Asa, ca o mentiune, eu schimb de peste 4 ani toama roti de vara (pe jante pe 18") cu cele de iarna (pe 17") si invers primavara, fara sa fi fost nevoie niciodata sa (re)fac geometria. De fiecare data cand am schimbat, am refacut echilibrajul si presiunea. Atat.
    Si, dupa cum probabil stiti, ambele seturi de roti, in pofida diametrului diferit al jantelor, au fix acelasi diametru.
    Acelasi lucru fac si eu de vreo 6, iar pana anul asta nu mi s-a intamplat nimic notabil. Deocamdata nu stiu unde e buba. O voi lamuri, probabil, peste o saptamana. Daca aflu ceva demn de retinut, voi scrie pe forum.

    Comment


    • Probabil ai un brat al suspensiei care a cedat sau ai indoit ceva (gen bascula) si de aia a plecat asa violent din geometrie masina. Nu se justifica altfel. Daca zici ca ti-ai facut praf gumele, crede-ma, si daca erau diferente de geometrie intre diferite dimensiuni de janta, ce spui tu acolo e deja mult prea mult - vorbim de peste 3 grade abatare sa ajungi sa faci praf un cauciuc. Eu la FN2 am mers cu camber 1.5 grade si toe in si nu au patit nimic anvelopele.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • E vorba ca am mers mai mult de 25.000 de km cu geometria proasta (verificata la service ca fiind gresita).
        Altfel, la revizii si verificari (3 anul asta, cel putin), nu au fost descoperite probleme.
        Pana ajung la service, imi ies peri albi...

        Comment


        • am pus si eu pe crv niste vredstein all season - quatrac 5.

          la prima strigare e o modificare in rau a calitatii condusului. Cu gumele de vara masina mergea exceptional, acum se simte rezistenta la rulare si experienta la volan nu mai e atat de rafinata (nu am alt cuvant).

          o fi din cauza presiunii (prea reduse?)? ceva idei?

          Comment


          • E de la anvelope "Iarna nu-i ca vara" nici anvelopele de iarna nu-s ca alea de vara.
            ....

            Comment


            • Sunt all season, cu niste anvelope dedicate de iarna masina se comporta fara nici o diferenta notabila sub 7 grade celsius fata de aceeasi masina incaltata cu anvelope de vara in vara.. cel putin eu simt masina la fel.

              Comment


              • Iar esti in trafic si nu ai ce face?

                Comment


                • Referitor la cei cu CRV sau alte SUV-uri/ Crossovere, in loc de niste all-season normale, de ce nu incercati un cauciuc de off-road adevarat, un AT/S, gen Yokohama Geolandar G012. Eu asta am pus pe SX4 si sunt senzationale. Vara nu au nicio problema pe iarba/ noroi/ ploaie, pe uscat tin ca niste gume de vara, iti dau incredere, totul ok, iar iarna trecuta (sunt marcate cu M&S, desi nu au fulgul celebru, deci sunt legale iarna) am iesit din niste zapezi de nu mi-a venit sa cred.

                  Ca inconvenient ar fi ca arata mai dur asa masina si sunt ceva mai zgomotoase, dar nu grav, iar SX4-le nu este foarte bine antifonat, deci cu o masina mai buna, cred ca nici nu simti. Eu am ramas uimit de cat de bune sunt. Nu mai zic ca daca vrei sa faci un pic de off road (lejer - drum de munte etc.), faptul ca au umerii intariti si sunt dure ca si cauciucuri te scapa de probleme cand dai de pietre taioase, colturoase etc. Anul asta am reusit sa tai 2 cauciucuri de vara pe drumuri pietruite (la Mercedes), deci e foarte posibil sa patesti asta cand te bagi pe pietre.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • E prima oare cand folosesc all seasons si factorii decisivi au fost: lipsa de stres de patru ori pe an, timpul mare de așteptare, hotelul, manopera, lipsa unui sistem de programare, cheful lucrătorilor in fiecare sezon (ii ințeleg, nu vreau sa-i judec greșit), si mai ales comoditatea.
                    Am īnlocuit Michelin Alpine A4 cu Michelin CrossClimate XL. La frānare comportamentul e net superior fata de Alpin A4 dar bineīnțeles, MCC sunt noi iar A4 au fost destul de alergate in 4 ani, respectiv 5 ani doua cate doua. Un alt aspect pozitiv ar fi faptul ca sunt mai silențioase decat A4.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • Si eu am montat in august Michelin CrossClimate pe Civic din aceleasi motive pe care le-ai enumerat.
                      Sunt foarte multumit de ele pana acum, comportament si franare foarte buna si pe umed si pe uscat si la 35 grade in august si acum la temperatura cu minus si foarte silentioase chiar si in regim de autostrada.
                      Ramane insa de vazut cum se vor comporta pe zapada.
                      Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                      Comment


                      • Michelin CC in varianta XL am si eu din Martie. Aderenta buna pe canicula sau rece si pe ud. Sunt si silentioase. Mi se par insa grele. Mai am si ghinionul sa traga masina usor dreapta din cauza lor. Mi-au demonstrat baietii din service ca ele sunt de vina dupa ce le-au dat jos si au pus alte cauciucuri, asta dupa ce s-au chinuit de 5 ori sa imi regleze unghiul de fuga. Am prins si zapada de la munte de acum 2 săptămāni. Intra ABS-ul la franare exact cum o facea si cu cauciucurile dedicate de iarna Debica Frigo 2.

                        Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

                        Comment


                        • am mers vreo 500 km cu vredestein-urile all seasons si incep sa mi se para mai ok.

                          Le-am lasat cu presiune 2.2 bari. La munte, pe zapada si umed s-au comportat rezonabil, fara sa-mi dea emotii.

                          pe viitor, e de stiut ca trebuie evitata cumpararea de cauciucuri cu indice de viteza mai mare decat cel indicat de honda sau ranforsate.

                          Comment


                          • Pe ce te bazezi cand spui asta?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • e o perceptie subiectiva - se inrautateste calitatea condusului. Masina se simte altfel la condus - in rau, din cauza unor gume foarte rigide, pe jante mari. Cu cat mergi mai sus cu indicele de viteza si ranforsare (XL) cu atat cauciucul e mai rigid si se simt mai tare denivelarile drumului si calitatea condusului are de suferit.

                              Nu are nicio legatura cu siguranta sau altceva ci doar cum se simte masina. Atat timp cat honda a omologat pe masina gume 96 H SL, ar trebui mers pe astea - pe cat posibil. Eu asa o simt - trecerea de la 100 H SL (vara) la 104 V XL (all season) a fost crunta. De la o senzatie exceptionala cu gumele de vara acum simt orice denivelare din drum. Iar cu drumurile din Romania - nu cred ca mai trebuie comentarii!!!

                              crv 2.0i cu jante de 18.

                              later edit: se pare ca nu sunt singurul cu problema asta. https://www.bobistheoilguy.com/forum...Number=2809443
                              mmihai
                              Senior Member
                              Last edited by mmihai; 11-12-16, 21:08.

                              Comment


                              • Mda, ma rog, eu am in carte recomandat 88V, iar pentru vara eu am pus 91W. Si sunt foarte multumit. Si stiu ca pe undeva se recomanda chiar ca pentru anvelopele de vara sa folosesti un indice mai sus decat recomandarea producatorului, mai ales in zonele calde. La cele de iarna nu m-am gandit prea mult, sunt 91H, si sunt foarte confortabile.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X