Mentiune noxe!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mentiune noxe!

    Am urmatoarea problema: dupa ce v-am tot batut la cap cu intrebari pe forum , m-am hotarat, in sfarsit, sa-mi cumpar un CR-V! Pana aici, toate bune, problema apare, insa, din faptul ca vreau s-o inmatriculez definitiv in 3 saptamani, ca sa pot pleca cu ea in vacanta (prin Europa)
    Am contactat dealerul (C.M, pentru ca e cel mai aproape de locuinta mea) si imi poate livra masina in 4-5 zile, dar... cartea de identitate nu mi-o poate da dacat in minim 3 saptamani! De ce? Din cauza ca toate cartile de identitate trebuie depuse la RAR, pt inscrierea mentiunii de noxe, iar RAR-ul este extrem de aglomerat din cauza acestei situatii!
    Bine, spun, eu nu vreau dacat cartea de identitate "normala" si ma ocup eu de RAR (intamplator, am pe cineva care ma poate rezolva in 2-3 zile - contra cost, evident :wink: ). Dealerul zice nu, nu se poate, pentru ca importatorul trebuie sa se ocupe de aceasta problema!
    Spuneti-mi si mie (poate se mai nimeresc si alti dealeri pe aici):
    1. a)este, intr-adevar, numai importatorul cel care se poate ocupa de mentiunea de noxe?; b) nu este obligatoriu, dar face Honda Trading exces de corectitudine?; c) nu vrea dealerul sa se complice si sa-mi obtina cartea mai repede dacat cursul "firesc"?
    2. In situatiile a) sau b) - exista vreun oras (din care as putea sa-mi iau masina) in care RAR-ul fie mai liber si sa pot avea cartea de identitate, cu tot cu mentiuni, in maxim o saptamana? Ce alte complicatii/alergaturi ar mai putea exista, daca mi-as lua masina din alt judet?;
    3. In situatia c), exista vreun dealer care poate obtine cartea de identitate fara mentiuni de la importator (pentru a ma putea descurca singur mai departe)?

  • #2
    Dealer-ul te-a informat corect. Cartea de identitate va fi trimisa de catre importator la dealer, de indata ce ea va fi primita de la RAR. Clientul o va ridica de la dealer-ul de unde a achizitionat masina. Nu e nicio "abureala", chiar e o situatie delicata cu cartile, de cand cu noua taxa de mediu. Cei mai afectati de chestiunea asta au fost cei care si-au achizitionat masinile in leasing, deoarece, datorita intarzierilor, societatile de leasing nu le-au putut inmatricula masinile la timp si vor plati bani din buzunarul lor pentru un al doilea set de numere provizorii.
    '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

    Comment


    • #3
      nu poti sa iei 2 sau mai multe seturi de numere provizorii din cate stiu, asa ar circula toata lumea cu numere rosii in continuu...
      Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
      Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

      Comment


      • #4
        eu am luat mașina din Ploiești pe 27 iunie parcă cu CIV cu tot fără mențiunea cu CO2

        m-am programat la RAR în Ploiești via web, m-am dus joi seara să duc cartea și vineri dimineață am luat-o; dealerul din Ploiești s-a oferit el să-mi ducă CIV la RAR, dar deja terminasem treaba (un + pt el)

        afacerea costă 25.1RON cu factură - fără nicio șpagă
        Atenţie la motociclişti!
        '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

        Comment


        • #5
          Originally posted by shony
          nu poti sa iei 2 sau mai multe seturi de numere provizorii din cate stiu, asa ar circula toata lumea cu numere rosii in continuu...
          Ba da se poate...este un pic mai complicat, dar din ce am inteles se poate (undeva la maxim 2-a seturi / masina)
          2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
          2007 Jazz CVT - Blue
          “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
          sigpic

          Comment


          • #6
            @UltraDM:

            Pai da, dar tu ai luat-o in iunie, iar nebunia asta a inceput de la 1 iulie. Dar tot nu inteleg de ce nu poti opta daca vrei sa te ocupi singur sau vrei sa se ocupe dealerul (importatorul).

            Comment


            • #7
              Se poate rezolva si local cu RAR , se pot prelungi si numerele rosii , dar intr-adevar este putin mai complicat.

              Comment


              • #8
                Problema e ca eu trebuie sa ies din tara si, din pacate, nu pot cu numere rosii.
                Culmea este ca daca ma duc s-o iau din Germania, ma pot ocupa singur de acte si (cu putin ajutor :wink: ) o rezolv intr-o saptamana! (nu mai spun ca o iau si mai ieftin, ca nu-i asta scopul topicului).
                Totusi, chestia asta este initiativa importatorului, sau asa cere regulamentul RAR?

                Comment


                • #9
                  Pentru omologare RAR iti trebuie certificatul de conformitate al masinii. Care se afla la importator :wink:
                  '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

                  Comment


                  • #10
                    @ Ghostface: ti-ai recuperat permisul?

                    Scuze de off topic ops:
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      @KAHN:

                      faci să pară simplu pentru mine dar nu e așa pentru că am avut două drumuri în plus de făcut față de tine care vei primi mențiunea de CO2 pe CIV fără să mai vizitezi RAR-ul

                      am încercat să îți răspund la a 2a parte unde întrebai dacă știm RAR-uri care pun mențiunea mai repede; ai găsit de la mine un răspuns, cu un timp acceptabil fără să fie nevoie să ungi vreo rotița
                      Atenţie la motociclişti!
                      '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by KMR
                        @ Ghostface: ti-ai recuperat permisul?

                        Scuze de off topic ops:
                        Mai am 3 zile
                        '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by UltraDM
                          faci să pară simplu pentru mine dar nu e așa pentru că am avut două drumuri în plus de făcut față de tine care vei primi mențiunea de CO2 pe CIV fără să mai vizitezi RAR-ul

                          am încercat să îți răspund la a 2a parte unde întrebai dacă știm RAR-uri care pun mențiunea mai repede; ai găsit de la mine un răspuns, cu un timp acceptabil fără să fie nevoie să ungi vreo rotița
                          Ei, cum o sa spun asa ceva, e clar ca nu-i o placere sa umbli pe drumuri dupa acte! Dar, intamplator, de data asta mi-ar fi convenit "sa vizitez RAR-ul", pentru ca e o problema de contra-timp si trebuie sa fac lucrurile sa se miste mai repede.
                          Din pacate, spuneam, lucrurile s-au schimbat dupa 1 iulie: nici RAR-ul de la Ploiesti s-ar putea sa nu mai fie la fel de liber si nici nu ma mai pot ocupa eu direct de CIV, ci doar importatorul.

                          @Ghostface, apropo de topicul despre discounturi, iata un exemplu de negociere de conjunctura: as lua cu placere masina de la dealerul care mi-ar rezolva problema cu CIV-ul intr-o saptamana :wink:

                          Comment


                          • #14
                            Pai daca esti dispus sa mergi pe banii tai la RAR, poti incerca sa obtii o copie conforma cu originalul dupa certificatul de conformitate de la importator si te ocupi singur de RAR
                            '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

                            Comment


                            • #15
                              Aha, poti fi mai explicit?

                              Comment

                              Working...
                              X