Pasii achizitionarii unui model Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Dureaza mult, asta e.
    La ora actuala pt 2,4 Exec A/T n-ai nici o sansa inainte de ianuarie. In aceeasi situatie sunt si eu si am sa astept.
    2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

    Comment


    • #77
      @minadreapta:
      pai sa stii ca Hondele chiar sunt ca mirodeniiloe, dupa ce le mirosi, nu mai vrei nimic altceva!
      Fi bine venit printre noi!
      Indiferent ca o cumperi pe firma sau cash, daca o vrei, o cumperi de afara si tot o ai!!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #78
        E, ia sa va zica taica pasi de achizitionare prin credit auto. Baga-mi-as.
        Masina nefiind pe stoc (noul Accord), platesti frumusel avans 10% la dealer pentru rezervare masina.
        Semnezi contract de vanzare/cumparare cu dealerul.
        Vine masina in 4 luni si cand vine, dealer-ul iti emite proforma pentru 90% din valoare.
        ABIA in acel moment poti incepe sa faci dosar de credit la banca, ti se aproba creditul, banca plateste, apoi iei masina.
        Cu alte cuvinte, timp de 4 luni sunt fiul ploii, cu 10% avans dat fara sa am nici o garantie ca acel credit chiar va fi aprobat.
        2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

        Comment


        • #79
          Originally posted by woland View Post
          Cu alte cuvinte, timp de 4 luni sunt fiul ploii, cu 10% avans dat fara sa am nici o garantie ca acel credit chiar va fi aprobat.
          O poti achita in intregime si inainte sa vina masina. Dupa ce ai achitat cei 10% avans, poti incepe deja sa faci demersurile pentru aprobarea creditului auto de la banca, sau a creditului de care ai nevoie.
          Bineinteles, chiar achitata, cele 4 luni trebuie s-o astepti

          Comment


          • #80
            woland, dosarul il poti face linistit dinainte, pe baza unei facturi proforma, cu mentiunea ca iti vor cere de la banca inca un set de adeverinte de salariu peste x luni cand vine masina
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #81
              Nu poti, ticker. Vin de la banca. Am avut proforma pe 100% din valoare, in EUR, dosar complet de credit, etc.
              Nici o banca nu semneaza cu tine contract de credit decat in momentul in care a venit masina. Pentru simplul motiv ca prin lege creditul acordat la semnarea contractului trebuie folosit in cel mult 30 zile de la data acordarii.
              Ce inseamna sa faci dosarul inainte? Da, poti lasa acolo actele dar nu ti se va aproba creditul decat in momentul in care prezinti factura de la dealer pe restul de 90% din valoare, deci cand a venit masina in tara.
              Crede-ma, am batut Raiffeisen, BRD, BCR etc o saptamana.

              @pauliasi: nu poti sa o achiti integral inainte. Tocmai am vorbit cu Asko, nu accepta plata integrala inainte.
              2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

              Comment


              • #82
                or fi schimbat BNR normele dar mie unul mi se pare IMPOSIBIL:

                Oricum e stupid sa te puna banca sa dai un avans pe ceva ce nu ai certitudinea ca poti achizitiona.

                Nu-ti pot face o simulare? ceva se poate face sigur! Nu vor sa-ti ia banii?
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #83
                  Banca nu te pune sa dai avansul, e problema ta. Avansul nu e problema bancii decat (evident) prin faptul ca iti determina valoarea creditului fata de valoarea totala a bunului.
                  Insa avansul il platesti direct la dealer, cash sau prin transfer bancar din orice cont la orice alta banca.

                  Sigur, mi-au facut o simulare, a iesit OK. Mi-au zis sa nu-mi fac probleme, dar asta nu schimba faptul ca dai avans pe ceva ce nu esti sigur in mod oficial ca vei obtine. Nu iti semneaza nici un act in momentul platii avansului care sa te asigure ca peste 4 luni vei semna contractul de credit. Mergi la risc.
                  Situatia e cunoscuta, si cei de la Asko mi-au confirmat acelasi lucru.

                  Singura alta varianta viabila ar fi credit de nevoi personale.
                  2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

                  Comment


                  • #84
                    OK, in concluzie, dupa indelungi cautari si pentru ca am rezolvat problema pana la urma, un sfat pt. cei doritori de Honde:

                    Nu incercati sa faceti credit auto pentru masini care nu se afla in stoc si nu au fost inca fabricate.

                    Nici o banca nu semneaza contract de credit daca masina nu a fost inca lansata in productie, fiindca nu are serie sasiu/motor. Este cazul clasic astazi al Accord-ului nou, care are timpi de asteptare de pana la 3-4 luni.

                    Solutia in acest caz e fie leasingul, fie creditul de nevoi personale.
                    2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by woland View Post
                      @pauliasi: nu poti sa o achiti integral inainte. Tocmai am vorbit cu Asko, nu accepta plata integrala inainte.
                      Scuze de raspunsul intarziat. Tocmai ce spuneam ca am achitat-o integral cam cu 3 saptamani inainte de a veni. O am de 2 saptamani, deci am proaspat in memorie pasii achizitionarii. Iti zic exact cum am facut:
                      - pe data de 7 iulie am semnat contractul de vanzare-cumparare cu ATI Motors Company, cand am si dat un avans de 20% (minim era 10%, dar am ales sa dau mai mult). Bineinteles cei de la ATI mi-au emis proforma cu suma platita si datele masinii (atat cat se cunosteau la acea data - adica model, culoare, serie sub forma JHMFD100000000)
                      - in data de 14 august am mai achitat un avans catre dealerul Honda. Intre timp imi terminasem dosarul pentru creditul auto facut NU pentru o suma fixa ci pentru cat o sa mai fie de achitat dupa cele doua avansuri catre dealer. Adica, dupa ce am achitat cel de-al doilea avans, dealerul a emis o factura catre banca cu suma ramasa de achitat plus o factura cu valoarea totala a masinii (care a trebuit pentru CASCO - obligatoriu facut prin banca).
                      - in data de 15 august banca a achitat catre ATI diferenta de pret ramasa, a trimis prin fax confirmarile platilor si... asta a fost tot.

                      Deci in data de 15 august masina era achitata si avea deja si CASCO facut iar eu am ridicat-o pe data de 5 septembrie (cand de fapt a ajuns si in Iasi)

                      Nu stiu daca m-am facut inteles cat de cat, caci mi-e inca somn dar daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu placere


                      LE:
                      Originally posted by woland View Post
                      Nu incercati sa faceti credit auto pentru masini care nu se afla in stoc si nu au fost inca fabricate.

                      Nici o banca nu semneaza contract de credit daca masina nu a fost inca lansata in productie, fiindca nu are serie sasiu/motor.
                      Aici sunt de acord cu tine. Cand am facut creditul auto, deja se cunosteau seriile sasiului si motorului, desi masina nu ajunsese inca in Belgia.

                      Comment


                      • #86
                        Asta vroiam sa spun. Tu ai fost in cazul fericit in care masina nu era in tara dar era deja in fabricatie, se cunosteau seriile. La 2,4 Exec A/T nu exista asa ceva la ora actuala si nu va exista multa vreme, cererea e enorma.
                        2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

                        Comment


                        • #87
                          Dragilor, nasol cu noile norme ale BNR. Eu de exemplu am un logan prin VB Leasing la care mai am de platit mai putin de 2 ani(160 EUR cu tot cu casco). Le-am cerut ieri o oferta pt achizitionarea unui Civic sedan ES cu 30% avans. La un venit al familiei de 1300 EUR a spus ca pot avea o rata maxima de 180 de eur din cauza leasingului actual. rata cu tot cu casco lunar in oferta lor era de 291 EUR. Daca nu aveam nici o datorie la ei era ok, sau sa fi dat un avans mai mare. Inca nu am reusit sa-l vand si poate prindeam si eu ceva din lotul asta.Au spus ca se conformeaza noilor norme BNR cu 30% maxim parca din venit. Trebuie sa caut alte solutii sau sa astept sa se vanda actuala masina . toate cele bune.
                          mickemaus
                          Senior Member
                          Last edited by mickemaus; 23-09-08, 09:47.
                          Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by mickemaus View Post
                            La un venit al familiei de 1300 EUR a spus ca pot avea o rata maxima de 180 de eur din cauza leasingului actual. rata cu tot cu casco lunar in oferta lor era de 291 EUR. Daca nu aveam nici o datorie la ei era ok. Inca nu am reusit sa-l vand si poate prindeam si eu ceva din lotul asta.Au spus ca se conformeaza noilor norme BNR cu 30% maxim parca din venit.
                            Banuiesc ca daca nu aveai nici o alta datorie era ok. Putea sa fie si in alta parte datoria (la alta banca sau firma de leasing), nu?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #89
                              Nu era vorba neaparat de datoria catre ei. Am vrut sa spun ca rata maxima pentru o masina noua in conditiile actuale trebuia sa fie maxim de 180 EUR ceea ce in conditiile de 30%avans nu se putea. Daca aveam sa dau 50% ma incadram. Rata din noua oferta adunata cu rata veche depasesc normele slavitului BNR. Nu intereseaza pe nimeni ca masina actuala e pusa la vanzare si era o perioada scurta ca sa termin cu datoria actuala fata de ei. Am preferat aceasta solutie ca sa nu ma mai complic cu inscrierea pe numele meu a loganului, in cazul in care nu gaseam cumparator timp de o luna. O sa ma interesez si de un credit de nevoi personale dar mi se parea mai avantajos leasingul sau creditul auto pt treaba asta.
                              mickemaus
                              Senior Member
                              Last edited by mickemaus; 23-09-08, 10:16.
                              Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                              Comment


                              • #90
                                Problema nu e neaparat cu noile norme, ci cu timingul ales de tine.
                                Noul regulament al BNR care intra pe 06/10 spune ca daca banca respectiva nu si-a suspus spre aprobarea BNR propriile reguli de creditare, atunci acea banca nu poate practica un grad maxim de indatorare mai mare de 35%. Asta nu inseamna ca asta va fi gradul maxim de indatorare dupa noile norme, ci doar ca se aplica acest procent pana cand bancile isi negociaza cu BNR-ul normele de creditare.
                                Asa a fost si pana acum, doar ca procentul era 40% in loc de 35%.
                                2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X