Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sincer si mie mi s-a parut ciudat. Ionut Saviuc chiar s-a implicat la incidentul cu crv-ul meu si parea ca tine foarte mult la imaginea honda si hachi... Sincer nu cred că a fost o teapa premeditată. Cred ca a fost pur si simplu efectul crizei asupra lor. Se vaită inca de atunci (am stat vreo ora de vorba cu el) de faptul ca vânzările merg prost si masinile nu prea se strică, generând venituri mici si prin service. Asta era in noiembrie 2012. Începuseră sa ofere service multimarca si promovau la radiouri locale lucrul acesta in speranta sa atraga clienti in service.
    09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

    07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

    Comment


    • #47
      M-am intalnit azi in oras cu doi fosti angajati la Hachi.
      Erau in "vacanta", nu au mai fost platiti din februarie dar nu au comentat in nici un fel... probabil se resemnasera deja cu situatia de la Hachi.
      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


      Comment


      • #48
        S-a creeat o mare pata de imagine. Ma indoiesc ca mai cumpara cineva Honda din Romania dupa scandalul de la Iasi. Ceea ce s-a intamplat acolo e o pata de rusine pentru Honda! Vin clientii platesc motociclete/masini si se trezesc si fara bani si fara bunul platit. Cine mai e nebun sa cumpere de la Honda? Eu cunosc doua persoane (cu mine trei) care au patit treaba asta. Presa spune ca ar fi 20 de tepuiti... Cine mai cumpara Honda? S-a creeat un precedent. Ceea ce a facut Hachi la Iasi , poate face in viitor si dealerul de la Pitesti si dealerul de la Brasov, etc, etc. Am dat doua exemple pur intamplatoare. Poate garanta cineva ca nu se va intampla la fel? Iar Honda Trading va da iar un comunicat prin care va spune ca nu datoreaza nimic clientilor pagubiti! In astfel de conditii cine mai are curajul sa isi riste banii ca sa cumpere Honda? Nimeni!
        robertkiran
        Member
        Last edited by robertkiran; 23-03-14, 14:28.

        Comment


        • #49
          Cine mai are curajul sa isi cumpere Honda din Romania?

          Sunt curios dupa scandalul de la Iasi cine va mai avea curajul sa isi cumpere masina sau motocicleta Honda. Stiu ca sunt pe un forum Honda, unde oamenii sunt pasionati de Honda. Si eu sunt pasionat de Honda. In decursul anului 2013 am testat mai multe motociclete, iar in final am ales : Honda Transalp XL 700 VA. Deci si mie imi place Honda, nu am absolut nimic inpotriva marcii HONDA. Insa am un mare dinte impotriva unor reprezentanti Honda din Romania.
          Povestea mea am spus-o pe larg aici ( http://www.hondafan.ro/forum/showthr...e-Hachi-Motors ) nu trebuie sa ma mai repet. Ceea ce vreau sa repet e ca sunt cel putin trei tepuiti (doi cunosc eu si cu mine trei). Presa spune ca ar fi 20, si s-ar putea sa fie adevarat. Deci la 20 de oameni un dealer le-a luat banii si nu le-a dat motocilcleta/masina dorita. I-a tepuit.
          S-a creeat o mare pata de imagine. Ma indoiesc ca mai cumpara cineva Honda din Romania dupa scandalul de la Iasi. Ceea ce s-a intamplat acolo e o pata de rusine pentru Honda! Vin clientii platesc motociclete/masini si se trezesc si fara bani si fara bunul platit. Cine mai e nebun sa cumpere de la Honda? S-a creeat un precedent. Ceea ce a facut Hachi la Iasi , poate face in viitor si dealerul de la Pitesti si dealerul de la Brasov, etc, etc. Am dat doua exemple pur intamplatoare. Poate garanta cineva ca nu se va intampla la fel? Iar Honda Trading va da iar un comunicat prin care va spune ca nu datoreaza nimic clientilor pagubiti! In astfel de conditii cine mai are curajul sa isi riste banii ca sa cumpere Honda? Nimeni!
          robertkiran
          Member
          Last edited by robertkiran; 23-03-14, 14:27.

          Comment


          • #50
            Cred ca pot fi introdusi, in solidar cu Hachi, si cei de la HTR intr-un eventual proces. Si cred ca chiar ar trebui, eventual sa faci si ceva plangeri penale impotriva celor de la HTR ca sa fie luati la intrebari de procuror un pic.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #51
              S-au facut deja. Astept autoritatile sa actioneze. Aceasta este poza cu motocicleta mea (platita de mine). Stiu, au gresit mesajul, in loc de vanduta trebuia sa scrie : Fraiere ai luat teapa!
              Attached Files
              robertkiran
              Member
              Last edited by robertkiran; 23-03-14, 14:26.

              Comment


              • #52
                De unde sa stiu ca nu esti platit de… TOYOTA, KIA, HUYNDAI( sau orice alta marca)
                iti inteleg supararea dar invitatia la boicotul marcii HONDA e cam deplasata…


                ..
                Dezvalui gandurile mele, daca tu ma indemnai sa ma alatur unui mars de protest format din masini honda in fata la HTR (sa le umplem asa parcarea sa sa claxonam un pic, un pic mai mult ca sa atragem atentia asupra problemei), probabil ca ma alaturam, dar sa prijin ideea ta nu pot deaorece marca honda nu o duce extraordinar in Europa si Romania si boicotatea vanzarilor nu ii avantajeaza cu nimic pe iubitorii marcii (detinatori sau nu)
                InjectoR
                Senior Member
                Last edited by InjectoR; 23-03-14, 15:54.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • #53
                  Pentru ca sunt unul dintre tepuiti. Si pentru ca vad ca la noi in Romanica se dau tepe si nimeni nu face nimic. Am dat 31595 de lei pe o motocicleta pe care am vazut-o in sediul dealerului de la Iasi. De unde sa stiu ca aia au probleme? E Honda, cand auzi de Honda nu te gandesti la tepe. Detaliile sunt date toate pe topicul din semnatura mea. Crede-ma ca ceea ce imi doresc acum este sa imi recuperez motocicleta sau banii.
                  Ti-ar comveni ca tu sa fi urmatorul tepuit de un dealer Honda? Iar honda trading sa iti spuna ca nu te despagubeste ca e problema dealerului? Iar unii de pe forum sa iti spuna ca esti platit de Toyota?
                  Apropo, sunt motociclist, nu sunt fan auto. Si nici una din marcile spuse de tine nu fac motociclete ...

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by robertkiran View Post
                    Pentru ca sunt unul dintre tepuiti. Si pentru ca vad ca la noi in Romanica se dau tepe si nimeni nu face nimic. Am dat 31595 de lei pe o motocicleta pe care am vazut-o in sediul dealerului de la Iasi. De unde sa stiu ca aia au probleme? E Honda, cand auzi de Honda nu te gandesti la tepe. Detaliile sunt date toate pe topicul din semnatura mea. Crede-ma ca ceea ce imi doresc acum este sa imi recuperez motocicleta sau banii.
                    Ti-ar comveni ca tu sa fi urmatorul tepuit de un dealer Honda? Iar honda trading sa iti spuna ca nu te despagubeste ca e problema dealerului? Iar unii de pe forum sa iti spuna ca esti platit de Toyota?
                    Apropo, sunt motociclist, nu sunt fan auto. Si nici una din marcile spuse de tine nu fac motociclete ...
                    sincer eu te inteleg, ai pierdut o gramada de bani si cine stie cand o sa-i recuperezi. noi aici suntem deja clienti honda, si eu unul cel putin sunt socat de atitudinea honda trading.
                    Eu daca as fi in locul tau as face tot ce imi sta in putinta ca toti cei care bat la usa honda, sa cunoasca aceasta poveste.
                    As pune oameni sa dea pliante in fata la toti dealerii honda din romania
                    as spune povestea asta la toate posturile de stiri, la toate ziarele (acum articolul e intr-un ziar de care nu am auzit sincer)
                    as trimite la toate filialele honda din lume povestea asta.
                    ps: am un amic bun care a dat avansul pt un super apartament pe malul lacului floreasca 150.000 euro, firma a dat faliment si a ramas in plop, el si inca 50 de oameni printre care tiriac si gica popescu.
                    tu macar mai ai o sansa el nu mai are niciuna
                    '16 BMW 520xd
                    '15 FK2
                    ex '10 CU1
                    ex '07 CL7

                    Comment


                    • #55
                      Faptul ca esti tepuit NU ofera automat dreptate cuvintelor tale, sau oricarei soluti propuse de tine!!!
                      de ce sa sufere alti dealeri Honda care sunt cinstiti si care in conditiile actuale deloc nu o duc bine???
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #56
                        FST si eu sunt client Honda. Honda Transalp XL 700 VA cu seria de sasiu ZDCRD15B0BF013947 a fost platita de mine, deci eu sunt propietarul ei. Numai ca cei de la HTRO au ridicat-o de la Iasi fara macar sa ma intrebe ...

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by InjectoR View Post
                          Faptul ca esti tepuit NU ofera automat dreptate cuvintelor tale, sau oricarei soluti propuse de tine!!!
                          de ce sa sufere alti dealeri Honda care sunt cinstiti si care in conditiile actuale deloc nu o duc bine???
                          pentru ca tipul asta de teapa poate fi dat de orice dealer, nu neaparat honda, si la povestea asta honda trading trebuia sa reactioneze altfel
                          '16 BMW 520xd
                          '15 FK2
                          ex '10 CU1
                          ex '07 CL7

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by robertkiran View Post
                            Dealerul imi face factura proforma pe care o achit integral. Platesc 31595 de lei, cu ordin de plata.
                            cum adica ai achitat o factura proforma? nu au facut o factura ..."normala";
                            si cum au accesat ordinul de plata? nu e nevoie de niste acte de predare/livrare? ai semnat asa ceva?

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by fst View Post
                              pentru ca tipul asta de teapa poate fi dat de orice dealer, nu neaparat honda, si la povestea asta honda trading trebuia sa reactioneze altfel
                              Tocmai de aia am propus organizarea unui mars de protest in la sediul HTR, un fel de intalnire HONDAFAN,
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • #60
                                HTR a furat motorul ala, era al tau si ei doar il pastrau, deci cei de la HTR sunt infractori, respectiv HOTI. Cred ca oricine, daca s-ar afla in situatia ta, ar proceda la fel.
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                                Comment

                                Working...
                                X