TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum sta la consumul de ulei, de curiozitate doar?

    Vezi ca Hondata a scos Traction Control, asa ca as alege Hondata Flashpro plus Traction Control

    https://youtu.be/yhWGb3_Jq3s

    Trimis de pe al meu LM-G710 folosind Tapatalk



    Comment


    • Originally posted by dinoc View Post
      Cum sta la consumul de ulei, de curiozitate doar?
      Am verificat uleiul acum 2 zile, dimineata inainte sa plec la munca, si la mine e peste max se pare....deci eu am oil dilution si nu papa ulei, produce (am cam 2k km de la revizie)


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

      Comment


      • Originally posted by Taz View Post

        Am verificat uleiul acum 2 zile, dimineata inainte sa plec la munca, si la mine e peste max se pare....deci eu am oil dilution si nu papa ulei, produce (am cam 2k km de la revizie)


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        Salut

        Imi dau si eu cu parerea. S-ar putea sa fie lichidul de racire intrat in circuitul de ungere. Poate defect al garniturii de chiulasa... Cam repede in 2000 km sa se acumuleze reziduri doar mergand cu motorul rece.

        Poti face o analiza a uleiului.
        Sunt kituri cu pompita si tub pentru prelevarea uleiului prin joja. Vro 100 ml ajunge si poti sa-l trimiti la un laborator. Primesti analiza, particule, metale, antigel... (pot sa-ti trimit un ex de raport daca vrei). Eu am trimis de 2 ori uleiul la Blackstone labs in US. Cost 28$ proba + 25$ transportul spre US. In prealabil poti cere si-ti trimit ei cateva cutiute pt a depozita proba.

        Comment


        • Mike, o sa verific mai des nivelul uleiului sa vad daca scade sau creste. Am mai patit la Asko sa-mi puna mai mult ulei, peste max, sau mai spre min. Teoretic nu e o problema daca ai ceva ulei peste max, daca masina mai papa sau mergi tare cu ea.

          Pentru cei interesati o sa apara si volumul 2 din "Road to the red zone" https://www.ulule.com/honda-rouge/
          Primul volum e genul de carte de coletie pentru pasionati. De pe forum eu si Xander o avem, nu stiu daca o mai are cineva din cele 2090 de bucati
          Vad ca pretul a mai crescut, primul volum a fost ~55e (cred ca cei care au fost in primii 500 au luat-o cu 45) plus transport undeva pe la 10e. Foarte probabil o sa comand si volumul 2, chiar daca o sa o primesc peste 1.5 ani, cam asa cred ca am asteptat si pentru primul volum.
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment

          Working...
          X