CVX: '02 Honda Civic Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pana la urma am renuntat la Mugen Lip, in favoarea unei evacuari.
    Noua achizitie:
    BUDDY CLUB SPEC III exhaust system
    L-am luat nou nout la un pret irezistibil.
    Din cate am inteles e una din cele mai usoare evacuari pe piata (stainless steel ma refer nu titan), si cele mai galagioase )
    E pe drum, sper sa ajunga pe saptamana viitoare, cand voi reveni si eu in tara.
    "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

    Comment


    • #62
      Spec III e hardcore! nu e de mirare ca are bung dublu
      s-o folosesti sanatos si asteptam noutati!

      Comment


      • #63
        Mai am cateva noutati, niste mici accesorii, dar prefer sa nu le dezvalui pana nu le montez pe masina.
        Nu stiu daca am mentionat, dar pe langa acel Buddy Club Exhaust, am mai achizitionat un Stainless Steel Racing Header de la Megan Racing, care deja asteapta sa fie montata. Sant extrem de curios cum vor suna cele doua.
        "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

        Comment


        • #64
          sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele! hai cu filme! galeria de evacuare megan racing e 4-2-1 sau 4-1?
          Most sports require only one ball, motorsport requires two...

          "how to make it in zi undistry or life"

          Comment


          • #65
            bune....bune investitii. sunt foarte curios cum suna BC-u live, cred ca e demential.
            in ungaria pe 21?
            R 40510 - Cosmic Grey Ep3
            hsnracing.blogspot.com

            Comment


            • #66
              @Retroid
              Multumesc!!


              @STI
              galeria de evacuare megan e 4-2-1, cu pairing 1-4, si 2-3. E foarte laudata pe CRSX. Am ales-o deoarece e Stainless, si pretul a fost super.
              Uite o poza, sa iti faci o idee cum arata. Scuze de calitatea imaginii.


              @Corse
              Mersi frumos!
              Da, sper sa ne vedem sanatosi pe 21 Martie in Ungaria.
              As vrea sa vb cu tine putin, eventual lasa-mi un ID de mess, sau ceva.
              "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

              Comment


              • #67
                arata f bine headerii felicitari pt alegere... si eu cand a fost aveam de ales in BC Pro-Spec si Toda dar am mers pe a doua. oricum sunt sigur ca si BC e ceea ce trebuie si ca Spec-III o sa faca f mult zgomot o sa fie tare pe 21
                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                Comment


                • #68
                  Achim, masina ta in afara de evacuare e stock, corect? Cum s-a simtit dupa ce ai pus evacuarea?
                  "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

                  Comment


                  • #69
                    dpdv al upgrade'urilor vis-a-vis de motor acum da

                    pai epopeea e lunga ... doar cu toba finala a devenit mai galagioasa
                    la un mom dat cu headers eBay si cu decat parea mai violenta dar cred ca avea erori in sondele Lambda si dupa prima "tura" incepea sa nu mai mearga asa bine (bogat, rafale de rateuri si flacari imense la schimbari de trepte)
                    acum doar cu Toda HiPower eu am senzatia ca pe treptele 3 si 4 e un castig enorm
                    parca stock avea ceva mai mult cuplu, aka raspuns mai rapid in ture mici (2000-2500) dar "sus" s-a schimbat tot
                    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                    Comment


                    • #70
                      atata ma sucesc si eu cu evacuarea si dupa ce am "rupt netul" am ajuns la concuzia ca .....voi prelucra headerii originali (la intrarea in chiulasa) si restu tot custom.
                      finala la mine e custom, adica goala. voi pune un b pipe tot gol si custom si katul v-a ramane deocamdata acolo. urmatorul pas (dupa K pro) voi monta un kat metalic Brain (de competitie) in capatul evacuarii cu tot cu sonde. e setup-ul FN2 de R3 pregatit de JAS.
                      retroid
                      Senior Member
                      Last edited by retroid; 05-02-09, 20:02.

                      Comment


                      • #71
                        ziceai ca mergi pe alta electronica parca, nu K-Pro
                        oricum e f buna alegerea ta in ceea ce priveste ECU momentan

                        cat despre custom... eu zic sa nu ... ca am incercat si nici nu se compara cu Toda (de exemplu) sau Invidia in cazul lui Tom
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #72
                          da, vreau un Mectronik insa e 2300e doar ECU fara remap (vine cu doua map-uri insa sunt generice) .... mai vedem...oricum vorbim de "treburi" profesionale.

                          Comment


                          • #73
                            Nu vad de ce nu ai folosi K-Pro. E si mai ieftin, si e specific facut pt masina ta.

                            Ca sa ramanem on topic, inca 2 achizitii noi:
                            Sant facute din Fibra de Carbon, nu e folie sau mai stiu eu ce minune.
                            "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by civic_ex View Post
                              Nu vad de ce nu ai folosi K-Pro. E si mai ieftin, si e specific facut pt masina ta.

                              nu sunt din aceeasi liga


                              http://www.turmax.it/sito_ing/mte.php

                              http://www.turmax.it/sito_ing/plugplay.php

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by civic_ex View Post
                                Nu vad de ce nu ai folosi K-Pro. E si mai ieftin, si e specific facut pt masina ta.

                                Ca sa ramanem on topic, inca 2 achizitii noi:
                                Sant facute din Fibra de Carbon, nu e folie sau mai stiu eu ce minune.
                                frumos cat te-au dus ... eu pusesem okii pe un set din astea la nemti pe eBay dar s-au dat
                                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                                Comment

                                Working...
                                X