DOC: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si cat e taxa? ai vreo cifra? Prelude-ul e Euro 2...

    Comment


    • Click image for larger version

Name:	anexa_1_euro5_51018400.jpg
Views:	1
Size:	56.5 KB
ID:	714367Click image for larger version

Name:	anexa1_euro3_60601900.jpg
Views:	1
Size:	54.2 KB
ID:	714368Click image for larger version

Name:	anexa_1_euro4_13402700.jpg
Views:	1
Size:	50.7 KB
ID:	714369Click image for larger version

Name:	anexa3_14039600.jpg
Views:	1
Size:	45.4 KB
ID:	714366

      Salut ,scuze ca postez pe topicul tau Doc ,il sterg mai tarziu ...revenind,cam asta e noua grila de calcul.

      Am atasat iar pdf-urile
      MCosmin
      Senior Member
      Last edited by MCosmin; 23-01-13, 19:54.

      Comment


      • Originally posted by MCosmin View Post
        [ATTACH=CONFIG]38403[/ATTACH]

        Salut ,scuze ca postez pe topicul tau Doc ,il sterg mai tarziu ...revenind,cam asta e noua grila de calcul
        nu merge atasamentul

        Comment


        • Deci la ATR in jur de 12k euro sau am calculat eu gresit ?
          '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

          Comment


          • Mie mi-a iesit 4000 euro. Eu tot nu inteleg, daca emisiile mele sunt la acelasi nivel cu cele de la EURO 4, dece ma taxeaza de 3 ori mai mult? Ce diferenta este intre o masina EURO 3 cu emisii de CO 229 fata de una EURO 4 cu aceleasi emisii? Sau de ce trebuie sa platesc bani la RAR sa-mi completeze in certificat emisiile, daca masina mea este inmatriculata inainte de 2007?
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Deci Euro 3, da ? 229 CO2 * penultima coloana din tabel (echivalent 2001-3000cmc) - ultima linie... Eu asa inteleg
              '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

              Comment


              • Suma de plată pentru maşinile Euro 3 şi Euro 4 va creşte cu 10%, iar taxa plătită de posesorii autovehiculelor Euro 1 şi non-Euro va scădea cu o sumă cuprinsă între 60% şi 90% faţă de taxa din 2012.

                Conform noii formule de calcul, suma de plată va scădea cu 60% pentru Euro 2, cu 80% pentru Euro 1 şi cu 90% pentru non-euro. Cuantumul taxei pentru maşinile non-euro, Euro 1 şi Euro 2 va mai mic decât cel actual pentru că se consideră că aceste maşini au o durată scurtă de funcţionare şi, deci, vor polua pentru un interval mai mic.

                Taxa va rămâne la aceleaşi cote pentru maşini Euro 5, în timp ce pentru Euro 6, maşini hibride şi electrice, nu va fi plătit nimic.

                Ex: Pentru o maşină Dacia Duster Euro 5 de 1461 cmc , fabricată în 2012, taxa de plătit va scădea de la 164 euro la 119 euro, în timp ce pentru un Volkswagen Golf 1390 cmc Euro 4, fabricată în intervalul 2001-2003, taxa va creşte de la 147 euro la 264 euro.

                Click image for larger version

Name:	anexa2_04299200.jpg
Views:	1
Size:	86.5 KB
ID:	714372

                Eu asta am citit si cred ca la valoarea totala se aplica deducerea respectiva vechimii autovehiculului.

                In cazul tau Doc ,conform celor de mai sus indica 3240euro.
                MCosmin
                Senior Member
                Last edited by MCosmin; 23-01-13, 21:30.

                Comment


                • Formule de calcul

                  Pentru autovehiculele cărora le corespund normele de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, timbrul de mediu se calculează pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) prevăzute la anexa nr. 1, şi a cotei de reducere a timbrului de mediu, prevăzută în coloana nr. 2 din anexa nr. 2, după formula: Suma de plată = [(A x B x(100 - C)]/100, unde:

                  A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km menționate in Cartea de Identitate a Vehiculului;
                  B = valoarea timbrului de mediu pentru emisiile poluante, exprimată în Euro/1 gram CO2, prevăzută în anexa nr. 1;
                  C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 2

                  Pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare non-Euro, Euro 1 sau Euro 2 şi pentru care nu este specificată valoarea combinată a emisiilor de CO2, după formula: Suma de plată = [E x D x (100 -C)]/100, unde:

                  C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 2;
                  D = cilindreea – capacitatea cilindrica;
                  E = timbrul de mediu, prevăzut în coloana nr. 3 din anexa nr. 3;

                  Acum mi-a iesit 4056Euro. Cat a zis si Doc.
                  '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

                  Comment


                  • .......
                    muerttes
                    Senior Member
                    Last edited by muerttes; 23-01-13, 23:43.
                    ex.atr
                    cd7, eg5

                    Comment


                    • Eu n-am ce sa regret daca pastrez masina, mai rau era daca aveam vreun motor de 4-5l. Atunci era marea problema din cauza impozitului. La motor de 2.2l o suma anuala de 850 ron (cu 15% mai mica daca platesc mai devreme), nu este deloc mult.

                      Daca reusesc sa iau si cea de-a doua masina in familie, atunci trag ATR-ul pe dreapta o perioada si ma apuc de mesterit. Primul gand pe care il am acum este sa dau motorul jos si sa il refac complet, inclusiv estetic. Cu el dat jos, as da caroseria la vopsit integral cu schimbare de culoare. Iar de aici, vedem ce ne rezerva viitorul.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • eu nu cred ca poate rezista mult nici aranjamentul asta.
                        doc daca ii dai unui avocat o evaluare pt masina ta ,din schwacke sau de la un inspector de asigurari si demonstrezi ca, ce iti cer ei acum ca sa vinzi, e cam cat valoareaza masina si ca tu o vinzi pt ca nu ai (Doamne fereste )bani de paine,oare un judecator te obliga sa o platesti? "Dom'le e tot ce am de vanzare si are cautare.ce sa fac ?sa mor de foame?" ...eu cred ca exista o chichita legala si ei se bazeaza ca nimeni nu o va mai cauta de data asta pt ca ajuta suficienti clienti de 323 din '97 si golf3 gti
                        ex.atr
                        cd7, eg5

                        Comment


                        • Se pare ca "alesii poporului" tin cu Honda si nu vor sa ma desparta de aceasta marca.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Deja vorbesti de masina ca de un proiect de joaca Doc !!!! Sa fie oare taxa de vina?
                            Hondafan forever

                            Comment


                            • Pai am de ales? Nu vezi ce idioti cu taxa lor. Sa vezi cat vor castiga acum notarii cu contractele de comodat. Masinile nu se mai vand, se vor imprumuta. Apropo, nu vrea cineva un TYPE-R de "imprumut"?
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • Vreau eu
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X